Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Našu spoluprácu v boji proti terorizmu je potrebné zefektívniť

Ďalšie tlačové správy Spravodlivosť a vnútorné veci17-04-2015 - 09:58
 

"Bezpečnostná situácia v Európe sa za posledné roky dramaticky zmenila." Tieto slová vyriekol šéf výboru pre občianske slobody, britský sociálny demokrat Claude Moraes, záverom utorkovej schôdze na tému boja proti terorizmu. Členovia výboru na nej spoločne s viacerými odborníkmi diskutovali o vzrastajúcom extrémizme a radikalizácii ako aj o tom, ako by sa mala voči terorizmu postaviť EÚ. (Čítať ďalej: Našu spoluprácu v boji proti terorizmu je potrebné zefektívniť )

 

Legal affairs MEPs back plans to facilitate recovery of small debts

JURI Judicial cooperation16-04-2015 - 12:31

Plans to improve and broaden the use of a simplified procedure for low-value cross-border claims to recover money from abroad, so as to cut costs and paperwork for both consumers and businesses, were backed by the legal affairs committee on Thursday. (Read more: Legal affairs MEPs back plans to facilitate recovery of small debts )

 

Sledujte vypočutie o boji proti obchodovaniu s ľuďmi

Ďalšie tlačové správy Ľudské práva16-04-2015 - 09:00
ľudia, za nimi ružové nebo  

Obchodovanie s ľuďmi je celosvetovým problémom. Odhaduje sa, že v súčasnosti je jeho obeťami viac ako 20 miliónov ľudí vrátane detí. O tom, ako proti nemu bojovať, bude vo štvrtok ráno spoločne s viacerými odborníkmi diskutovať parlamentný podvýbor pre ľudské práva. Podujatie sa začína o deviatej ráno, jeho priamy prenos môžete sledovať na našom webovom portáli. (Čítať ďalej: Sledujte vypočutie o boji proti obchodovaniu s ľuďmi )

 

Sté výročie genocídy Arménov: EP vyzval Ankaru a Jerevan na normalizáciu vzťahov

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy15-04-2015 - 20:53
Pamätník Tsitsernakaberd v Jerevane venovaný genocíde Arménov  

Arménsko a Turecko by mali využiť sté výročie arménskej genocídy na nadviazanie vzájomných diplomatických vzťahov, otvorenie hraníc a postupnú hospodársku integráciu, uvádza sa v uznesení, ktoré v stredu schválil Európsky parlament. Poslanci vyzvali Turecko, aby uznalo arménsku genocídu, a tým otvorilo cestu ku skutočnému zmiereniu medzi oboma národmi. Parlament tiež ocenil posolstvo pápeža Františka, ktorý si 12. apríla uctil 100. výročie genocídy Arménov. (Čítať ďalej: Sté výročie genocídy Arménov: EP vyzval Ankaru a Jerevan na normalizáciu vzťahov )

 

EP žiada koniec diskriminácie Rómov a uznanie pamätného dňa rómskeho holokaustu

Plenárne zasadnutie Základné práva15-04-2015 - 20:27

Parlament v stredu schválenom uznesení vyzval na ďalšie úsilie v snahe ukončiť diskrimináciu Rómov a zamedziť páchaniu trestných činov z nenávisti a nenávistných prejavov voči príslušníkom tejto etnickej menšiny. Poslanci tiež požadujú uznanie druhého augusta za pamätný deň rómskeho holokaustu, ktorý by mal pripomínať genocídu Rómov počas druhej svetovej vojny. (Čítať ďalej: EP žiada koniec diskriminácie Rómov a uznanie pamätného dňa rómskeho holokaustu )

 

Eurofondy: Parlament schválil presun nevyužitých prostriedkov do roku 2015

Plenárne zasadnutie Rozpočet15-04-2015 - 20:11

Parlament v stredu schválil zmeny výdavkových stropov vo viacročnom finančnom rámci 2014-2017, ktoré umožnia presun tohtoročných nevyužitých 21,1 mld. eur na roky 2015-2017. Cieľom tohto opatrenia je pomôcť členským štátom financovať nimi spravovaných 300 programov, ktoré boli spustené príliš neskoro, aby mohli čerpať financie vyčlenené na rok 2014. (Čítať ďalej: Eurofondy: Parlament schválil presun nevyužitých prostriedkov do roku 2015 )

 

Zahájenie aprílového plenárneho zasadnutia v Bruseli

Plenárne zasadnutie Inštitúcie15-04-2015 - 18:24
Poslanci si minútou ticha uctili obete tragédie v Stredozemnom mori.  

Poslanci si na začiatku aprílového plenárneho zasadnutia v Bruseli minútou ticha uctili migrantov, ktorí zahynuli v Stredozemnom mori, a obete útoku milícií Al-Šabáb v Keni. Predseda EP Martin Schulz tiež vyzval na intenzívne medzinárodné úsilie s cieľom zmierniť utrpenie utečencov v Jarmúku. (Čítať ďalej: Zahájenie aprílového plenárneho zasadnutia v Bruseli )

 

Návšteva španielskeho kráľa Filipa VI.

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie15-04-2015 - 14:47
Kráľ Filip VI. si podáva ruky s Martinom Schulzom. V pozadí zástava EÚ a logo EP  

Španielsky kráľ Filip VI. počas svojej dnešnej návštevy európskych inštitúcií v Bruseli zavítal i do sídla Európskeho parlamentu, kde ho privítal jeho predseda Martin Schulz. Spoločne s ním i so šéfmi politických skupín diskutoval o viacerých politických otázkach. Následne sa stretol i so španielskymi poslancami. (Čítať ďalej: Návšteva španielskeho kráľa Filipa VI. )

 
Happy children with healthy food ©BELGA_MASTERFILE_Norbert Kramer  

The EU and its member states must invest more effort and money in promoting healthy eating and the consumption of local foodstuffs amongst children, said the agriculture committee said on Tuesday when it amended draft rules on schemes to provide fruit, vegetables and milk in schools. (Read more: Milk and fruit in schools: agriculture MEPs promote healthy eating )

 

Obchodnou dohodou TTIP sa v Parlamente zaoberá až 14 výborov

Ďalšie tlačové správy Vonkajší/medzinárodný obchod14-04-2015 - 17:16
Miniatúrna americká a európska zástava položené na americkej a euro bankovke  

Európsky parlament intenzívne pracuje na svojom stanovisku ohľadom obchodnej dohody s USA (TTIP). Za vypracovanie odporučenia pre Komisiu je zodpovedný výbor pre medzinárodný obchod. Okrem neho sa obchodnej dohode s USA venuje 13 ďalších výborov, ktoré by mali prispieť svojím stanoviskom. O celkovom postoji Parlamentu by malo plénum hlasovať ešte pred začiatkom tohto leta. (Čítať ďalej: Obchodnou dohodou TTIP sa v Parlamente zaoberá až 14 výborov )