Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Európsky parlament sa chystá hlasovať o svojom novom predsedovi

Plenárne zasadnutie Inštitúcie / Rokovací poriadok Parlamentu16-01-2017 - 22:43
potréty kanditátov  

V utorok 17. januára si europoslanci zvolia nového predsedu, ktorý nahradí odstupujúceho Martina Schulza. Záujem o jeho post prejavilo sedem kandidátov. Ak sa nového predsedu nepodarí zvoliť v prvom kole hlasovania, pred každým ďalším kolom môžu svoje kandidatúry stiahnuť alebo sa prihlásiť ďalší. Príhovory uchádzačov ako aj samotné hlasovania budete môcť sledovať naživo na našom webe i sociálnych sieťach. (Čítať ďalej: Európsky parlament sa chystá hlasovať o svojom novom predsedovi )

 

Zahájenie plenárneho zasadnutia: Minúta ticha za zosnulého Mária Soaresa

Plenárne zasadnutie Inštitúcie16-01-2017 - 20:06
Predseda EP Martin Schulz sa prihovára poslancom.  

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz v úvode januárového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu vyzval poslancov, aby si minútou ticha uctili pamiatku zosnulého portugalského štátnika Mária Soaresa, ktorý skonal 7. januára. Mário Soares bojoval proti útlaku a diktatúre a Portugalsko priviedol k demokracii a do Európskeho spoločenstva. Je našou povinnosťou ctiť a chrániť jeho politický odkaz, vyhlásil predseda EP. (Čítať ďalej: Zahájenie plenárneho zasadnutia: Minúta ticha za zosnulého Mária Soaresa )

 

Utečenecká kríza: Nechceme, aby sa zopakovali scenáre z roku 2015

Ďalšie tlačové správy Prisťahovalectvo13-01-2017 - 18:28
zachránaná žena s dieťaťom na brehu mora  

Podľa Frontexu sa počet migrantov prichádzajúcich na európske pobrežia znížil v roku 2016 o dve tretiny. Zatiaľ čo v Grécku sa ich vylodilo výrazne menej, v Taliansku dosiahli ich počty rekordné hodnoty. OSN považuje rok 2016 za ten najsmrteľnejší - vo vodách Stredozemného mora zahynulo alebo sa stratilo viac ako 5000 osôb. Migrácia bola predmetom troch štvrtkových debát vo výbore pre občianske slobody. Poslanci počas nich rokovali s predstaviteľmi maltského predsedníctva, Komisie a UNHRC. (Čítať ďalej: Utečenecká kríza: Nechceme, aby sa zopakovali scenáre z roku 2015 )

 

Nahradia roboty ľudí? V niektorých prípadoch budeme radi. Rozhovor s M. Delvaux

Ďalšie tlačové správy Výskum a inovácie12-01-2017 - 17:59
Mady Delvaux počas rozhovoru  

Roboty sa čoraz viac stávajú súčasťou nášho každodenného života. Či už sú to „nevinné“ hračky a drony alebo samojazdiace autá či zariadenia pre lekárov, farmárov a požiarnikov. Doteraz však nie sú dostatočne právne ošetrené. Na koho sa môžete ísť sťažovať, keď vás robot zraní, alebo vám poškodí majetok? O čo naše pracovné miesta? Treba sa o ne báť tak, ako sa ľudia báli kedysi príchodu parného stroja? Na tieto aj iné otázky odpovedá poslankyňa Mady Delvaux (LU, S&D). (Čítať ďalej: Nahradia roboty ľudí? V niektorých prípadoch budeme radi. Rozhovor s M. Delvaux )

 

Maltese Presidency priorities discussed in committee

LIBE JURI Institutions12-01-2017 - 17:37

The priorities of the Maltese Presidency of the EU Council of Ministers are being outlined to parliamentary committees by Maltese ministers at a series of meetings taking place in January. (Read more: Maltese Presidency priorities discussed in committee )

 

Following an exchange of views with the members of the Committees on Budgets, Budgetary Control and Legal Affairs, a majority of the committees’ coordinators were satisfied that Commissioner Günther Oettinger is in a position to assume the portfolio that is transferred to him and look forward to a close working relationship. (Read more: Committees satisfied that Oettinger is in a position to assume budget portfolio )

 

Robots: Legal Affairs Committee calls for EU-wide rules

JURI Industry12-01-2017 - 12:27
Robot and human hands in handshake  

EU rules for the fast-evolving field of robotics, to settle issues such as compliance with ethical standards and liability for accidents involving driverless cars, should be put forward by the EU Commission, urged the Legal Affairs Committee on Thursday. (Read more: Robots: Legal Affairs Committee calls for EU-wide rules )

 

Zapojte sa do našej fotosúťaže na Instagrame

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie11-01-2017 - 17:30
číslo 5 a pres ním ruky a nápis #ThisIsMy5  

Naše návštevnícke centrum Parlamentarium oslávilo minulý rok v októbri svojich päť rokov. Pri tejto príležitosti sme na Instagrame vyhlásili fotografickú súťaž #ThisIsMyFive. Zapojiť sa do nej môžete do konca januára. (Čítať ďalej: Zapojte sa do našej fotosúťaže na Instagrame )

 

Progress in transferring asylum seekers from Greece and Italy to other EU countries under an intra-EU deal and from third countries to EU territory will be assessed by Civil Liberties Committee MEPs on Thursday. They will also discuss the results of the March 2016 deal with Turkey to improve the management of migration and refugee flows. (Read more: Refugees: MEPs to assess progress on transfers among EU countries )

 

Program týždňa: utečenci, roboty, eurokomisár Günther Oettinger

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie09-01-2017 - 17:48
Pohľad na budovu Parlamentu so zástavou EÚ  

Do Európskeho parlamentu tento týždeň zavíta eurokomisár Günther Oettinger, ktorý chce prevziať rezort rozpočtu a ľudských zdrojov. Diskutovať s ním budú poslanci z troch výborov, ktorí by mali rozhodnúť o jeho vhodnosti na tento post. Výbor pre občianske slobody sa bude opätovne zaoberať migráciou a členovia výboru pre právne veci budú hlasovať o robotoch a umelej inteligencii. (Čítať ďalej: Program týždňa: utečenci, roboty, eurokomisár Günther Oettinger )