Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

In the eyes of a growing number of citizens, belonging to the EU is a good thing. According to the latest Eurobarometer survey of Europeans’ attitudes, figures are virtually back at their pre-crisis levels in 2007. (Read more: Belonging to the EU is a good thing, say a growing number of citizens )

 

Poslanci žádají přehodnocení vztahů s Tureckem a pozastavit přístupová jednání

Plenární zasedání Vnější vztahy27-04-2017 - 14:40

Evropa nezavírá Turecku dveře, nejnovější vývoj v zemi ji však nutí hledat alternativy vstupu Turecka do EU. Takový byl názor mnohých poslanců EP, kteří ve středu diskutovali s komisařem pro rozšiřování Johannesem Hahnem o budoucích vztazích Unie s Ankarou. (Přečtěte si více: Poslanci žádají přehodnocení vztahů s Tureckem a pozastavit přístupová jednání )

 

EP urges Venezuela to restore democratic order and free all political prisoners

Plenary Session External relations27-04-2017 - 13:57

Venezuela’s government must ensure the full restoration of the democratic order and immediately release all political prisoners, urged Parliament on Thursday. (Read more: EP urges Venezuela to restore democratic order and free all political prisoners )

 

Court of Auditors: Parliament endorses Ildikó Gáll-Pelcz as member for Hungary

Plenary Session Budgetary control27-04-2017 - 13:43
MEP Ildikó Gáll-Pelczné  

The appointment of European Parliament Vice-President Ildikó Gáll-Pelcz as a member of the European Court of Auditors (ECA) was endorsed in plenary on Thursday by 326 votes to 126, with 193 abstentions. (Read more: Court of Auditors: Parliament endorses Ildikó Gáll-Pelcz as member for Hungary )

 

EU’s farthest-flung fisheries need funding, say MEPs

Plenary Session Fisheries27-04-2017 - 13:36

Young fishermen and fish farmers in the EU’s outermost regions (ORs) need financial help and incentives, including money for new boats, said Parliament on Thursday. (Read more: EU’s farthest-flung fisheries need funding, say MEPs )

 

EU spending for 2015 approved

Plenary Session Budgetary control27-04-2017 - 13:28

The Commission managed the 2015 EU budget funds according to the rules, so MEPs granted it a “discharge” approval for that year, in a resolution voted on Thursday. (Read more: EU spending for 2015 approved )

 

Poslanci diskutovali s Viktorem Orbánem o dodržování základních práv v Maďarsku

Plenární zasedání Základní práva27-04-2017 - 13:27

Nový maďarský zákon o vyšším vzdělávání vnímaný jako cílený útok na Středoevropskou univerzitu (CEU), zpřísnění pravidel pro nevládní organizace a žadatele o azyl a vládní průzkum s názvem ¨Národní konzultace - Zastavme Brusel¨. O těchto a dalších tématech diskutovali ve středu odpoledne poslanci EP s prvním místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem a premiérem maďarské vlády Viktorem Orbánem. (Přečtěte si více: Poslanci diskutovali s Viktorem Orbánem o dodržování základních práv v Maďarsku )

 

Textile imports: MEPs push for EU rules to curb worker exploitation

Plenary Session Development and cooperation27-04-2017 - 13:07
An industrial size textile factory ©AP Images/European Union-EP  

EU rules are needed to oblige textile and clothing suppliers to respect workers’ rights, say MEPs in a resolution adopted on Thursday. (Read more: Textile imports: MEPs push for EU rules to curb worker exploitation )

 

Eurogroup Head expects agreement on Greek bailout by end May

Plenary Session Economic and monetary affairs27-04-2017 - 12:45
Eurogroup President Jeroen Dijsselbloem updating MEPs on Greek bailout  

MEPs from across the political spectrum urged Greece’s creditors on Thursday to swiftly conclude negotiations over the Greek bailout package, highlighting the pain that Greeks have endured. (Read more: Eurogroup Head expects agreement on Greek bailout by end May )

 

Poslanci kladou důraz na ochranu dětí před nevhodným obsahem online

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci27-04-2017 - 12:08
 

Většina dětí dnes tráví hodiny na internetu a naráží tam také na nenávistné výroky, násilnické scény a podobně. Parlament se snaží formulovat taková pravidla, která by nevhodný obsah online omezila, a děje se tak v rámci aktualizace směrnice o audiovizuálních službách. Výbor pro kulturu přijal své stanovisko v úterý 25. dubna a naše videoreportáž shrnuje souvislosti. (Přečtěte si více: Poslanci kladou důraz na ochranu dětí před nevhodným obsahem online )