Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

ABC Evropského parlamentu

Další tiskové zprávy Instituce25-08-2016 - 10:27
ilustrační zobrazení základních faktů o složení Evropského parlamentu  

Poslanci Evropského parlamentu hovoří na úrovni EU jménem více než 500 milionů Evropanů. Je jich na to 751, což vyžaduje přesnou organizaci. Jak jejich práce probíhá a jaké aliance tvoří, aby obhajovali zájmy voličů? V naší nově aktualizované infografice naleznete některá základní fakta o Parlamentu. (Přečtěte si více: ABC Evropského parlamentu )

 

Vyšetřovací pravomoci Evropského parlamentu

Další tiskové zprávy Instituce24-08-2016 - 15:28
osoba držící v levé ruce list papíru a v pravé ruce lupu  

V nedávné době zřídili poslanci dva vyšetřovací výbory: Jeden zkoumá podvody s emisními testy automobilů a druhý si má posvítit na korporace i bohaté jednotlivce, kteří odvádějí své peníze do daňových rájů. Vedle toho pracují poslanci ve zvláštním výboru na návrzích spravedlivějšího a transparentnějšího zdanění velkých korporací. Parlament uplatňuje své vyšetřovací pravomoci, aby prozkoumal causy, které hýbou veřejným míněním, a také aby posílil svůj politický vliv. (Přečtěte si více: Vyšetřovací pravomoci Evropského parlamentu )

 

Co čeká poslance po prázdninách

Další tiskové zprávy Instituce23-08-2016 - 17:07
záběr poslanců v zasedací místnosti  

Konec letních prázdnin se nezadržitelně blíží; poslanci tento týden již zahajují práci ve svých volebních obvodech a ten příští se po letní pauze sejdou na výborech v Bruselu. Rozjedou se tak znovu jednání o návrzích k problematice migrace, daní, jednotného digitálního trhu nebo terorismu. (Přečtěte si více: Co čeká poslance po prázdninách )

 

Životní prostředí: 67% Evropanů chce více opatření EU k jeho ochraně

Další tiskové zprávy Ústava / Spravedlnost a vnitřní věci22-08-2016 - 15:57
kreslený stylizovaný strom  

Ochrana našeho zdraví, zachování biodiverzity, opatření proti změnám klimatu jsou jenom některé z oblastí, které spadají pod hlavičku ochrana životního prostředí. Podle dvou třetin Evropanů by Evropská unie v této oblasti měla být aktivnější než doposud. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění Eurobarometr, které si nechal zpracovat Evropský parlament. Více o jeho výsledcích, a také co mají poslanci rozpracováno v legislativě životního prostředí, se dozvíte v tomto článku. (Přečtěte si více: Životní prostředí: 67% Evropanů chce více opatření EU k jeho ochraně )

 

Stáže v Evropském parlamentu: Otevírá se další kolo příhlášek

Další tiskové zprávy Instituce15-08-2016 - 08:00
stážistky  

Zajímáte se o evropské záležitosti, hledáte v tomto oboru první pracovní zkušenost a chtěli byste nahlédnout do zákulisí jedné z unijních institucí? Stáž v Evropském parlamentu může být příležitost právě pro vás. Od 15.8. do 15.10. běží termín pro přihlášky na stáže Roberta Schumana pro absolventy vysokých škol. Všechny potřebné informace i o dalších možnostech stáží v Parlamentu shrnujeme v tomto článku. (Přečtěte si více: Stáže v Evropském parlamentu: Otevírá se další kolo příhlášek )

 

Kontrola hranic: Jak chce Parlament zajistit bezpečnost v Evropě

Další tiskové zprávy Přistěhovalectví / Spravedlnost a vnitřní věci / Schengen / Bezpečnost a obrana12-08-2016 - 09:00
ikona  

Migrační krize se stala důkazem, že bez ochrany vnějších hranic EU by nebylo možné zachovat volný pohyb uvnitř schengenské zóny. Podle průzkumu veřejného mínění Eurobarometr si 71% Evropanů přeje, aby Evropská unie v této oblasti dělala víc. V Česku se tak vyjádřilo dokonce 81% respondentů. Parlament také aktuálně pracuje na různých opatřeních k posílení kontroly vnějších hranic. (Přečtěte si více: Kontrola hranic: Jak chce Parlament zajistit bezpečnost v Evropě )

 

Jak to funguje: práce Parlamentu vysvětlená ve videu

Další tiskové zprávy Instituce10-08-2016 - 08:00
How it works: europarltv.eu  

Snažíte se pochopit fungování některé instituce EU nebo dopady určitých evropských zákonů pro váš každodenní život? Možná vám bude šikovným průvodcem video z naší série „Jak to funguje“. Dovolte, abychom vás krátce provedli nabídkou. (Přečtěte si více: Jak to funguje: práce Parlamentu vysvětlená ve videu )

 

Migrace: 74% Evropanů si přeje více opatření EU

Další tiskové zprávy Lidská práva / Přistěhovalectví / Spravedlnost a vnitřní věci / Azylová politika05-08-2016 - 09:00
Eurobarometre: migration ©AP Images/ European Union-EP  

Evropané jsou konfrontovaní s bezprecedentní migrační vlnou a v tomto kontextu očekávají, že bude Evropská unie více zasahovat. Z průzkumu Eurobarometr vyplynulo, že 74% Evropanů by chtělo více opatření EU v oblasti migrace; v Česku se tak vyjádřilo dokonce 79% respondentů. (Přečtěte si více: Migrace: 74% Evropanů si přeje více opatření EU )

 

Valenciano: concerns on hunger strike by Sakharov Laureate Fariñas

Others External relations01-08-2016 - 16:58

Chair of the European Parliament’s Human Rights committee MEP Elena Valenciano (S&D,ES) expressed on Monday her concern and solidarity with Cuban human rights activist and Sakharov Prize Laureate 2010 Guillermo Fariñas and other Cuban human rights activists on hunger strike. Mr Fariñas is on a hunger and thirst strike to protest against the torture and mistreatment of political prisoners by the Cuban Government. (Read more: Valenciano: concerns on hunger strike by Sakharov Laureate Fariñas )

 

Boj proti daňovým podvodům: 75% Evropanů chce od EU víc

Další tiskové zprávy Hospodářské a měnové záležitosti / Daně29-07-2016 - 09:00
ilustrace k tématu daňové ráje ©AP Images/ European Union-EP  

Daňové režimy a politiky už dávno nejsou jen tématem pro specializované finančníky. Skandály s daňovými ráji a vyhýbáním se daním je vynesly do popředí veřejného zájmu. Svědčí o tom také průzkum Eurobarometr, v němž se 75% Evropanů vyslovilo pro více opatření EU v boji s daňovými podvody. (Přečtěte si více: Boj proti daňovým podvodům: 75% Evropanů chce od EU víc )