Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Evropský parlament na sociálních sítích

Další tiskové zprávy Instituce / Informace19-12-2014 - 15:21
 

Evropský parlament je aktivní na celé řadě sociálních sítí a snaží se občanům v celé Evropě zpřístupňovat informace prostřednictvím různých platforem. Naše interaktivní infografika je vstupní branou do tohoto prostoru sociálních médií. Stačí jedno kliknutí a máte přístup ke stránkám Evropského parlamentu na všech platformách, kde je přítomen. Podívejte se třeba na náš profil na Facebooku, Twitteru, LinkedInu, Pinterestu i jinde. (Přečtěte si více: Evropský parlament na sociálních sítích )

 
 

10 x z prosincového Štrasburku: rozpočet 2015, Palestina, mučení ze strany CIA

Plenární zasedání Instituce19-12-2014 - 13:01
 

Na svém posledním letošním plenárním zasedání přijal Evropský parlament tvrdě vybojovaný kompromis ohledně rozpočtu EU. Mezi dalšími důležitými tématy byla státnost Palestiny, používání mučení ze strany CIA a svoboda projevu v Turecku. Poslanci také znovuzvolili Emily O'Reilly evropskou veřejnou ochránkyní práv a udělili filmovou Cenu Lux polsko-dánskému snímku Ida. Přečtěte si naše shrnutí rušného štrasburského týdne. (Přečtěte si více: 10 x z prosincového Štrasburku: rozpočet 2015, Palestina, mučení ze strany CIA )

 
 

Martin Schulz: “Investice jsou budováním mostů k úspěšné budoucnosti“

Další tiskové zprávy Instituce19-12-2014 - 11:04
Martin Schulz během říjnové Evropské rady  

Martin Schulz vyzval předsedy vlád zemí EU, aby podpořili plán investic pro EU ve výši 315 miliard eur a aby pomohli přemostit mezeru v investicích, ve kterých EU zaostává za USA a Čínou. Při zahájení včerejšího summitu EU v Bruselu předseda Evropského parlamentu řekl: "Plán investic je jasným signálem, že Evropa je odhodlána vydat se novou cestou k růstu a zaměstnanosti. A je nesmírně důležité, abyste se k jejímu úspěchu zavázali i vy." (Přečtěte si více: Martin Schulz: “Investice jsou budováním mostů k úspěšné budoucnosti“ )

 
 

European Parliament approves EU-Georgia association deal

Plenary Session External relations18-12-2014 - 12:18
Press conference on the ratification of the EU-Georgia Association Agreement with (L-R) the rapporteur Andrejs Mamikins, the Vice-President of the European Parliament Ryszard Czarnecki and Georgia President Giorgi Margvelashvili  

The European Parliament gave its green light to the EU-Georgia Association Agreement on Thursday. The deal will establish deep political association and economic integration between the EU and Georgia, including the progressive opening up of their respective markets. (Read more: European Parliament approves EU-Georgia association deal )

 
 

Human rights: Venezuela; Sudan and Mauritania

Plenary Session Development and cooperation / External relations18-12-2014 - 12:01

Parliament passed three resolutions on Thursday, calling on the Venzuelan authorities to withdraw "unfounded" charges against the opposition leader; condemning the arrest of human rights activist Dr Amin Mekki Medani in Sudan; and demanding the immediate release of anti-slavery activist Biram Dah Abeid in Mauritania. (Read more: Human rights: Venezuela; Sudan and Mauritania )

 
 

Filmovou cenu LUX za rok 2014 získal Pawel Pawlikowski za film Ida

Plenární zasedání Kultura18-12-2014 - 11:34
Filmovou cenu LUX za rok 2014 získal Pawel Pawlikowski za film Ida  

Vítěze filmové ceny Evropského parlamentu LUX za rok 2014 vyhlásil ve středu v poledne během slavnostního ceremoniálu předseda EP Martin Schulz. Ida je příběhem mladé ženy, hledající sama sebe. Jde o emotivní osobní příběh, který se prolíná s bolestnou minulostí Evropy. (Přečtěte si více: Filmovou cenu LUX za rok 2014 získal Pawel Pawlikowski za film Ida )

 
 

MEPs secure deal to cap card payment fees

ECON Economic and monetary affairs17-12-2014 - 19:02

The fees that banks charge retailers to process shoppers’ payments should be capped under uniform rules across in the EU following a deal struck by Economic and Monetary Affairs Committee and Council negotiators on Wednesday. The cap would apply to both cross-border and domestic card-based payments and should result in lower costs for consumers. (Read more: MEPs secure deal to cap card payment fees )

 
 
Paweł Pawlikowski přebírá cenu.  

Paweł Pawlikowski dnes v Evropském parlamentu převzal filmovou Cenu Lux 2014 za svůj film Ida, natočený v polsko-dánské koprodukci. Ida je příběhem mladé novicky, která na společné cestě se svou tetou objevuje temná tajemství své minulosti. Po předání ceny jsme vítězného režiséra požádali o rozhovor, ve kterém nám prozradil víc o svém filmu a jeho úspěchu a o tom, co si myslí o evropské kinematografii. (Přečtěte si více: Paweł Pawlikowski: "Snažil jsem se natočit film, který je o všeobecných věcech" )

 
 

MEPs critical of breaches of freedom of expression in Turkey

Plenary Session External relations17-12-2014 - 18:45

MEPs from all political groups expressed their concerns over the recent arrests of journalists in Turkey and condemned all actions against media freedom, in a plenary debate on Wednesday afternoon. They agreed that the deterioration in the rule of law and fundamental rights in the country is an issue that needs to be tackled. Parliament will put a resolution to a vote in January. (Read more: MEPs critical of breaches of freedom of expression in Turkey )

 
 

Poslanci o zprávě CIA: mučení je nepřijatelné, spoluúčast EU se musí vyšetřit

Plenární zasedání Instituce / Lidská práva / Vnější vztahy17-12-2014 - 17:55
Záběr z tiskové konference na ředitelství CIA v Langley, Virginie  

Waterboarding, přikovávání lidí ke zdi, rektální krmení: zpráva o metodách vyslýchání ze strany CIA, kterou nedávno zveřejnil americký Senát, přináší závažná tvrzení o tom, jak se CIA pokouší získat informace od vězňů pomocí mučení. 17. prosince o zprávě jednali poslanci Evropského parlamentu na plenárním zasedání. Pošlapávání základních hodnot v boji proti terorismu označili za nepřijatelné a požadovali vyšetření případné spoluúčasti členských států EU na těchto metodách. (Přečtěte si více: Poslanci o zprávě CIA: mučení je nepřijatelné, spoluúčast EU se musí vyšetřit )