Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

ŽIVĚ: nová unijní protiteroristická opatření

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci28-01-2015 - 14:16
cestuovní pas prochází skenerem ©BELGA_ZUMAPRESS  

Nedávné teroristické útoky v Paříži vedly členské státy a orgány EU k přehodnocení jejich bezpečnostní politiky a navržení nových iniciativ pro zvýšení úsilí v boji proti terorismu. Ve středu diskutují poslanci a komisař pro vnitřní věci Dimitris Avramopoulos o protiteroristických opatřeních, jako jsou předcházení radikalizaci, evropská bezpečnostní strategie na léta 2015-2020 a návrh o jmenné evidenci cestujících v EU. Plenární debatu můžete sledovat živě na našich webových stránkách od 15:00. (Přečtěte si více: ŽIVĚ: nová unijní protiteroristická opatření )

 
 

Výročí osvobození Osvětimi: poslanci si připomněli Den památky obětí holocaustu

Další tiskové zprávy Instituce28-01-2015 - 12:52
záběry z ceremoniálu  

"Příliš mnoho lidí umožnilo nenávisti růst, příliš mnoho jich zavíralo oči, příliš mnoho jich mlčelo. Nesmíme dovolit, aby se to ještě někdy opakovalo," řekl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz včera v Praze ve svém projevu k 70. výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. V Evropském parlamentu v Bruselu ve stejnou dobu poslanci a představitelé belgické židovské komunity minutou ticha uctili památku milionů obětí holocaustu. (Přečtěte si více: Výročí osvobození Osvětimi: poslanci si připomněli Den památky obětí holocaustu )

 
 

Parliament to debate practical details of Juncker Investment Plan on Wednesday

Plenary Session Economic and monetary affairs28-01-2015 - 12:17
Euro illustration  

MEPs are to debate the details of the European Fund for Strategic Investments - also known as the “Juncker Plan” - this afternoon with Vice-President responsible for Jobs, Growth, Investments and Competitiveness Jyrki Katainen. The debate is scheduled to start at around 16.30. (Read more: Parliament to debate practical details of Juncker Investment Plan on Wednesday )

 
 

Climate change: roadmap to Paris conference to be debated Wednesday evening

Plenary Session Environment28-01-2015 - 12:13
The logo of the upcoming UN Climate Change Conference, the Cop 21 summit in Paris, on January 14, 2015. ©BELGA/AFP/J.Demarthon  

Steps to be taken on the way to the next UN climate conference (COP 21) in Paris in December 2015, will be discussed by MEPs, the Council and the Commission early on Wednesday evening. The road might be steep, as the most difficult questions, in particular climate mitigation, adaptation and finance, have been left open since the previous conference, last December in Lima. (Read more: Climate change: roadmap to Paris conference to be debated Wednesday evening )

 
 

Capping card payment fees: economic affairs MEPs back deal with Council

ECON Economic and monetary affairs27-01-2015 - 15:53

The fees that banks charge retailers for processing shoppers’ payments would be capped under draft EU rules endorsed by Economic and Monetary Affairs Committee MEPs in a vote on Tuesday. The vote confirms an informal deal struck with the Council in December. The cap would apply to both cross-border and domestic card-based payments and should cut costs for card users. (Read more: Capping card payment fees: economic affairs MEPs back deal with Council )

 
 

Money laundering: company owner lists to fight tax crime and terrorist financing

Others Justice and home affairs / Economic and monetary affairs27-01-2015 - 15:30

The ultimate owners of companies will have to be listed in central registers in EU countries, open both to the authorities and to people with a "legitimate interest", such as journalists, under a Parliament/Council deal endorsed by the Economic and Monetary Affairs and Civil Liberties committees on Tuesday. The new anti-money laundering directive aims to help to fight money laundering, tax crimes and terrorist financing. New rules to make it easier to trace transfers of funds were also approved. (Read more: Money laundering: company owner lists to fight tax crime and terrorist financing )

 
 

“Solidarity should not replace necessary decisions”, Schäuble tells MEPs

ECON Economic and monetary affairs27-01-2015 - 13:40
Wolfgang Schäuble, german  and Pier Carlo Padoan italian Finace minsters at ECON  

EU solidarity should not replace decisions that must be taken in countries suffering economic difficulties, German Finance Minister Wolfgang Schäuble told Economic and Monetary Affairs Committee MEPs in Tuesday’s special debate on the review of the economic governance framework. His Italian colleague Pier Carlo Paduan, vehemently rejected criticism of measures to bring down Italy’s deficit and stressed the need to better coordinate reform policies. (Read more: “Solidarity should not replace necessary decisions”, Schäuble tells MEPs )

 
 

Živě: Způsobí crowdsourcing a 3D tisk revoluci?

Další tiskové zprávy Výzkum a inovace27-01-2015 - 12:45
koláž z fotografií z přímých přenosů  

V online světě hranice téměř neexistují. Odborníci z různých částí světa mohou spolupracovat na jednom projektu, každý ze své pracovny; lidé mohou podporovat inovativní nápady po celém světě prostřednictvím crowdsourcingu; předmět, který někde někdo navrhne, si můžete okamžitě vytisknout na druhém konci světa. Jaký dopad mohou mít tyto technologie na ekonomiku? Parlamentní panel pro hodnocení vědeckých a technologických možností STOA se této otázce věnuje na dnešním semináři. (Přečtěte si více: Živě: Způsobí crowdsourcing a 3D tisk revoluci? )

 
 

A new, improved EU Transparency Register was launched on Tuesday with the aim of making EU-decision-making and the activities of lobbyists more transparent and more accountable while also giving lobbyists more incentives to register and making the database easier for lobbyists and the public to access. (Read more: Commission and Parliament implement new rules on Transparency Register )

 
 

Reakce poslanců na výsledky řeckých voleb: video

Další tiskové zprávy Instituce / Spravedlnost a vnitřní věci27-01-2015 - 11:40
Alexis Tsipras  

Nedělní parlamentní volby v Řecku přivedly k moci levicovou stranu Syriza, která ve své kampani slibovala konec úsporných opatření. Zeptali jsme se předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze a zástupců parlamentních politických skupin na jejich názory na výsledky voleb a očekávání do budoucna. Přečtěte si shrnutí jejich názorů a kliknutím na jména jednotlivých poslanců přejděte na krátké videoklipy s jejich vyjádřeními. (Přečtěte si více: Reakce poslanců na výsledky řeckých voleb: video )