Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Ako bojovať proti násiliu na ženách?

Plenárne zasadnutie Práva žien/Rovnosť príležitostí27-11-2014 - 16:51
Žena sediaca v kúte, pred ňou muž so zatnutou päsťou.  

Táto otázka bola predmetom utorkovej plenárnej debaty na ktorú si poslanci prizvali novú komisárku pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věru Jourovú. Tento deň si nevybrali náhodne - 25. november je totiž Medzinárodným dňom za odstránenie násilia páchaného na ženách. Parlament vo februári tohto roku prijal uznesenie, v ktorom vyzýva Komisiu, aby predložila legislatívny návrh v oblasti prevencie rodovo motivovaného násilia. Poslancov teda zaujímalo, aké kroky plánuje Komisia prijať. (Čítať ďalej: Ako bojovať proti násiliu na ženách? )

 
 

Giovanni Buttarelli named new data protection watchdog

Others Citizens' rights27-11-2014 - 13:34

The next European Data Protection Supervisor (EDPS) will be Giovanni Buttarelli, Parliament's President Martin Schulz announced in plenary on Thursday. His Assistant Supervisor will be Wojciech Rafał Wiewiórowski. (Read more: Giovanni Buttarelli named new data protection watchdog )

 
 

Poslanci si zobrali na mušku internetové vyhľadávače a cloudy

Plenárne zasadnutie Voľný pohyb služieb / Informačná spoločnosť27-11-2014 - 13:06

Európsky parlament vyzval vo štvrtok členské štáty a Európsku komisiu na prelomenie bariér, ktoré obmedzujú rast jednotného digitálneho trhu EÚ. Poslanci zdôraznili potrebu predchádzať zneužívaniu dominantného postavenia na trhu internetových spoločností, a to najmä prostredníctvom riadnej implementácie platných predpisov EÚ v oblasti hospodárskej súťaže. Komisia by tiež podľa poslancov mala zvážiť oddelenie vyhľadávačov od iných poskytovaných služieb. (Čítať ďalej: Poslanci si zobrali na mušku internetové vyhľadávače a cloudy )

 
 

Human rights: blasphemy in Pakistan; kidnapping in Iraq; war crimes in Serbia

Plenary Session Development and cooperation / External relations27-11-2014 - 12:26

Parliament passed three resolutions on Thursday, calling on the Pakistani government to review its blasphemy laws; condemning atrocities by the so-called Islamic State in Iraq; and calling for action against the "wartime rhetoric" and hate speech of provisionally released Serbian war crimes suspect Vojislav Šešelj. (Read more: Human rights: blasphemy in Pakistan; kidnapping in Iraq; war crimes in Serbia )

 
 

Parlament veľkou väčšinou hlasov zamietol návrh na vyslovenie nedôvery Komisii

Plenárne zasadnutie Inštitúcie27-11-2014 - 12:16
Výsledok hlasovania o návrhu na vyslovenie nedôvery Komisii na obrazovke v rokovacej sále Európskeho parlamentu  

Poslanci vo štvrtok pomerom hlasov 101 (za): 461 (proti): 88 (zdržalo sa) zamietli návrh na vyslovenie nedôvery kolégiu komisárov pod vedením Jean-Claude Junckera. Návrh bol predložený skupinou 76 poslancov - členov skupiny EFDD (Európa slobody a priamej demokracie) a nezaradených poslancov, v súvislosti s odhaleniami známymi ako Lux Leaks a v nadväznosti na plenárnu rozpravu s predsedom Komisie Jean-Claude Junckerom z 12. novembra. Rozprava k návrhu prebehla v pondelok. (Čítať ďalej: Parlament veľkou väčšinou hlasov zamietol návrh na vyslovenie nedôvery Komisii )

 
 

Deal secured to boost infrastructure investment in the EU

ECON Economic and monetary affairs27-11-2014 - 09:46

A negotiating team led by Alain Lamassoure (EPP, FR) struck a political deal with the Council and the Commission on European Long Term Investment Funds (ELTIFs) on Wednesday evening. These funds should boost non-bank financing for projects that deliver infrastructure, intellectual property or research results which benefit the real economy and society. (Read more: Deal secured to boost infrastructure investment in the EU )

 
 

Mala by byť Palestína uznaná ako samostatný štát?

Ďalšie tlačové správy Vonkajšie vzťahy26-11-2014 - 18:49
Fulvio Martusciello a Martina Anderson počas vystúpenia v Parlamente  

Švédsko nedávno ako prvá krajina západnej Európy uznalo štátnu suverenitu Palestíny. O tom, či bude jeho príklad nasledovať aj celá Európska únia, dnes popoludní rokovalo parlamentné plénum. Prispela by Únia uznaním Palestíny k zmierneniu konfliktov v tomto regióne? O svoje názory sa s nami podelili predsedníčka delegácie pre vzťahy s Palestínskou zákonodarnou radou Martina Anderson a predseda delegácie pre vzťahy s Izraelom Fulvio Martusciello. (Čítať ďalej: Mala by byť Palestína uznaná ako samostatný štát? )

 
 

Parlament si pripomína 25 rokov od prijatia Dohovoru OSN o právach dieťaťa

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie / Mládež26-11-2014 - 17:55
dievča sfukuje sviečky na torte  

Na tento mesiac pripadá 25. výročie prijatie Dohovoru OSN o právach dieťaťa. Európsky parlament si tento historický míľnik pripomenul počas dnešnej plenárnej debaty. Ešte pred jej začatím sme sa o Dohovore a jeho dôležitosti porozprávali s podpredsedníčkou Parlamentu Mairead McGuiness (Írsko, EĽS). (Čítať ďalej: Parlament si pripomína 25 rokov od prijatia Dohovoru OSN o právach dieťaťa )

 
 

Investičný balík: €315 mld. na naštartovanie ekonomiky EÚ

Plenárne zasadnutie Hospodárske a menové záležitosti26-11-2014 - 16:41
Jean-Claude Juncker a Werner Hoyer počas rozpravy v Európskom parlamente  

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker ohlásil v stredu na pôde Európskeho parlamentu vytvorenie nového Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), ktorý by mal v nasledujúcich troch rokoch zmobilizovať investície vo výške aspoň 315 mld. eur a naštartovať tak ekonomiku EÚ. Poslanci z väčšiny politických skupín v EP vyjadrili tomuto plánu podporu a žiadali rýchle prijatie prorastových opatrení. (Čítať ďalej: Investičný balík: €315 mld. na naštartovanie ekonomiky EÚ )

 
 

Internet: Oddelí sa vyhľadávanie od iných komerčných služieb?

Plenárne zasadnutie Občianske práva / Informačná spoločnosť26-11-2014 - 16:09
ilustračné foto- koláž fotografií, pred nimi trojuholníkový symbol "play"  

Poslanci Európskeho parlamentu dnes rokujú o návrhu nezáväzného uznesenia ktoré požaduje "zvážiť návrhy na oddelenie vyhľadávacích nástrojov od iných komerčných služieb." Zajtra bude návrh predložený na plenárne hlasovanie. Jeho cieľom je nastoliť rovnaké podmienky pre online firmy a zabezpečiť dlhodobé výhody pre užívateľov internetu. (Čítať ďalej: Internet: Oddelí sa vyhľadávanie od iných komerčných služieb? )