Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Grécky premiér Alexis Tsipras bude v stredu ráno diskutovať s poslancami

Plenárne zasadnutie Inštitúcie07-07-2015 - 17:41

Predseda gréckej vlády Alexis Tsipras sa v stredu ráno zúčastní na plenárnej rozprave o budúcnosti Grécka, výsledkoch jeho stretnutia s lídrami členských štátov v rámci dnešného samitu eurozóny a záveroch Európskej rady z 25. - 26. júna. Do rozpravy, ktorej začiatok je odhadovaný na 9h30, sa zapojí aj predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. (Čítať ďalej: Grécky premiér Alexis Tsipras bude v stredu ráno diskutovať s poslancami )

 

Čo očakávajú luxemburskí europoslanci od luxemburského predsedníctva EÚ?

Ďalšie tlačové správy Európska rada / Inštitúcie07-07-2015 - 16:39
Logo luxemburského predsedníctva.  

Parlamentné plénum bude v stredu ráno preberať program luxemburského predsedníctva, ktoré sa začalo prvého júla. Na najmenšiu no najskúsenejšiu krajinu Únie čakajú viaceré pálčivé otázky, od gréckeho dlhu, cez migračnú krízu až po decembrovú klimatickú konferenciu v Paríži. Šiestich luxemburských europoslancov sme sa ešte pred začiatkom predsedníctva opýtali na to, čo od neho očakávajú a čo považujú za najväčšie výzvy. (Čítať ďalej: Čo očakávajú luxemburskí europoslanci od luxemburského predsedníctva EÚ? )

 

Debate o lotyšskom predsedníctve dominovali otázky Grécka

Plenárne zasadnutie Inštitúcie07-07-2015 - 15:52
poslanci počas debaty - koláž fotografií  

Hlavnou tému dnešnej debaty o ukončenom lotyšskom predsedníctve bolo Grécko a jeho nedeľné referendum. Lotyšská premiérka Laimdota Straujuma okrem toho spoločne s predsedom Komisie Jeanom-Claudom Jucnkerom a poslancami prebrala hlavné výzvy predsedníctva a ciele, ktoré sa mu podarilo splniť. (Čítať ďalej: Debate o lotyšskom predsedníctve dominovali otázky Grécka )

 

Európsky parlament v utorok schválenom uznesení vyzval členské štáty na prepojenie svojich informačných systémov o cestovných poriadkoch a operátorov na poskytovanie cezhraničných služieb plánovania multimodálnych ciest. Integrovaný predaj cezhraničných lístkov použiteľných na viacero druhov prepravy by prilákal viac cestujúcich do verejnej dopravy, tvrdia poslanci. Ak nedôjde do roku 2020 v tejto súvislosti k významnému pokroku, Komisia by podľa nich mala iniciovať legislatívne opatrenia. (Čítať ďalej: Parlament žiada zavedenie jediného lístka na všetky typy cezhraničnej dopravy )

 

Parlament navýšil prostriedky na riešenie situácie migrantov o 69,6 milióna eur

Plenárne zasadnutie Rozpočet07-07-2015 - 14:05

Európsky parlament v utorok podporil návrh Európskej komisie na zvýšenie tohtoročného rozpočtu pre tri agentúry EÚ zaoberajúce sa riadením migračných tokov a dva únijné fondy pre migráciu o 69,6 milióna eur. Vyčlenenie dodatočných prostriedkov, ktoré sa okrem iného použijú na prijatie nových zamestnancov, žiadali poslanci v dôsledku aprílových tragédií v Stredomorí, ktoré si vyžiadali životy približne 1.200 migrantov. (Čítať ďalej: Parlament navýšil prostriedky na riešenie situácie migrantov o 69,6 milióna eur )

 

The EU must do more to help farmers to earn a fair return from the food supply chain, introduce better tools for dealing with market disturbances and help farmers to find new outlets for produce shut out of the Russian market, MEPs say in two non-binding resolutions voted on Tuesday. Member states should help them join forces in producer organisations to boost their bargaining power, they add. (Read more: Milk, fruit, vegetables: help farmers earn fair incomes and resist market shocks )

 

€66.5 million for flood damage repairs in Romania, Bulgaria and Italy

Plenary Session Budget07-07-2015 - 13:35

Romania, Bulgaria and Italy will receive €66.5 million in total for compensation to cover part of the cost of emergency measures taken during the 2014 floods, after Parliament approved a Commission proposal for this on Tuesday. The aid is covered by the European Solidarity Fund. (Read more: €66.5 million for flood damage repairs in Romania, Bulgaria and Italy )

 

Zahájenie plenárneho zasadnutia: Spomienka na Srebrenicu

Plenárne zasadnutie Inštitúcie06-07-2015 - 20:22
Minúta ticha za obete masakru v Srebrenici.  

Európsky parlament si v pondelok minútou ticha pripomenul brutálny masaker 8.000 mužov a chlapcov v bosnianskom meste Srebrenica, ku ktorému došlo pred dvadsiatimi rokmi. (Čítať ďalej: Zahájenie plenárneho zasadnutia: Spomienka na Srebrenicu )

 

Rokovania o TTIP musia byť transparentné, tvrdí Bernd Lange

Plenárne zasadnutie Vonkajší/medzinárodný obchod06-07-2015 - 18:45
Pohľad zboku na Bernda Langeho hovoriaceho do mikrofónu  

Európsky parlament momentálne finalizuje svoje odporúčania k rokovaniam o obchodnej a investičnej dohode TTIP. Nový prepracovaný dokument bude predmetom utorkovej debaty a deň nato bude predložený na plenárne hlasovanie. To bolo v júni odložené kvôli vysokému počtu pozmeňujúcich návrhov. Teraz to však vyzerá, že by bolo možné dosiahnuť kompromis. O tom, čo je nové, sme sa porozprávali so spravodajcom a šéfom výboru pre medzinárodný obchod Berndom Lange (S&D, Nemecko). (Čítať ďalej: Rokovania o TTIP musia byť transparentné, tvrdí Bernd Lange )

 

Obchodovanie s emisiami: Čo s nadbytočnými kvótami?

Ďalšie tlačové správy Životné prostredie06-07-2015 - 17:14
Záber na továrenské komíny, z ktorých ide dym  

Parlamentné plénum sa bude tento týždeň zaoberať reformou systému obchodovania s emisiami (ETS), na ktorej sa Parlament už predbežne dohodol s Radou. Emisný systém v súčasnosti neplní svoju pôvodnú funkciu, ktorou je donucovať podniky k tomu, aby šetrili energiou alebo hľadali moderné, ekologickejšie riešenia. Na emisnom trhu je čoraz viac voľných emisných kvót a ich cena klesla, firmy si tak radšej kúpia lacnú povolenku, ako by mali investovať do zefektívnenia svojich prevádzok. (Čítať ďalej: Obchodovanie s emisiami: Čo s nadbytočnými kvótami? )