Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 

Otwarcie: upamiętnienie Srebrenicy

Sesja plenarna Instytucje06-07-2015 - 21:10
Plenary opening July 2015_  

Masakra 8000 mężczyzn i chłopców w bośniackim mieście Srebrenica 20 lat temu, została upamiętniona przez Przewodniczącego PE Martina Schulza w jego przemówieniu na otwarcie sesji oraz minutą ciszy. (Przeczytaj więcej: Otwarcie: upamiętnienie Srebrenicy )

 

Bernd Lange: Negocjacje ws. TTIP muszą być przejrzyste

Sesja plenarna Handel zewnętrzny/międzynarodowy06-07-2015 - 18:21
Bernd Lange (S&D, Niemcy)  

Parlament Europejski finalizuje rekomendacje do negocjacji ws. porozumienia o wolnym handlu między UE i USA, czyli TTIP. We wtorek odbędzie się debata plenarna, a w środę – głosowanie. Na czerwcowej sesji plenarnej głosowanie zostało odłożone ze względu na dużą liczbę poprawek i wniosków o głosowanie podzielone. O TTIP rozmawialiśmy z Berndem Lange (S&D, Niemcy), posłem sprawozdawcą i przewodniczącym Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA). (Przeczytaj więcej: Bernd Lange: Negocjacje ws. TTIP muszą być przejrzyste )

 

Reforma systemu handlu emisjami w pigułce

Informacje ogólne Środowisko06-07-2015 - 16:24
Zdjęcie przedstawia kominy fabryczne.  

Nieformalne porozumienie z państwami członkowskimi dotyczące unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS), który powinien przyczynić się do spadku emisji gazów cieplarnianych i do walki ze zmianą klimatu, będzie przedmiotem debaty (7 lipca) i głosowania (8 lipca) w Parlamencie Europejskim. Nowe przepisy mają rozwiązać problem nierównowagi między popytem i podażą na rynku uprawnień, która hamuje bodźce dla „zielonych” inwestycji w UE. Więcej informacji w artykule. (Przeczytaj więcej: Reforma systemu handlu emisjami w pigułce )

 

Gospodarka o obiegu zamkniętym: PE chce lepszego zarządzania zasobami

Sesja plenarna Sprawy gospodarcze i walutowe03-07-2015 - 12:36
 

Każdego roku przeciętny mieszkaniec UE zużywa 14 ton zasobów naturalnych i wytwarza 5 ton odpadów. Te dane są alarmujące, jeśli weźmiemy pod uwagę ograniczone zasoby naszej planety. Rozwiązaniem mogą być np. ponowne wykorzystanie, naprawa albo recykling. W poniedziałek posłowie będą debatować nad sprawozdaniem wzywającym KE do przedłożenia ambitnej propozycji ułatwiającej przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, w której produkty są projektowane tak, aby mogły mieć więcej niż jedno „życie”. (Przeczytaj więcej: Gospodarka o obiegu zamkniętym: PE chce lepszego zarządzania zasobami )

 

W jaki sposób technologia może pomóc pacjentom?

Informacje ogólne Zdrowie publiczne02-07-2015 - 17:21
Zdjęcie przedstawia telefon komórkowy z włączoną aplikacją,  

Pacjenci są coraz bardziej niezależni, mogąc monitorować stan swojego zdrowia dzięki aplikacjom mobilnym – zarówno w sytuacjach zagrożenia, takich jak na przykład zatrzymanie pracy nerek, czy po to, żeby zmotywować się do rzucenia palenia, picia większej ilości wody czy częstszej aktywności fizycznej. W środę, 1 lipca, Zespół ds. Oceny Rozwiązań Naukowych i Technologicznych (STOA) zorganizował specjalną konferencję z udziałem ekspertów poświęconą nowym technologiom i wiedzy o zdrowiu. (Przeczytaj więcej: W jaki sposób technologia może pomóc pacjentom? )

 

Aparaty w dłoń! Rusza nowa odsłona konkursu na gościnnego fotoreportera PE!

Informacje ogólne Rozwój i współpraca / Młodzież02-07-2015 - 12:00
Zdjęcie przedstawia robotników w brukselskim metrze.  

Aparat w dłoni? Przygotuj się! Nasz konkurs na gościnnego fotoreportera wraca w 2015 r., tym razem z okazji Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju! Każdego miesiąca podamy nowy temat. Wyślij swoje zdjęcia i weź udział w konkursie, którego nagrodą jest wycieczka do Strasburga na listopadową sesję plenarną i przygotowanie fotoreportażu dla oficjalnej strony PE! (Przeczytaj więcej: Aparaty w dłoń! Rusza nowa odsłona konkursu na gościnnego fotoreportera PE! )

 

Civil liberties MEPs to debate concerns over French surveillance law

LIBE Justice and home affairs02-07-2015 - 10:36

The civil liberties committee debates France's controversial new law on surveillance powers on Thursday, 2 July. MEPs will raise concerns about the compatibility of some of the law's provisions with the European treaties with the Commission's director for criminal justice, Francisco Morillo. (Read more: Civil liberties MEPs to debate concerns over French surveillance law )

 

Debata: Czy wolność panoramy powinna obowiązywać w całej UE?

Sesja plenarna Współpraca sądowa02-07-2015 - 10:17
Zdjęcie przestawia widok na panoramę Paryża nocą.  

Czy powinniśmy mieć prawo do swobodnego robienia i upowszechniania zdjęć obiektów znajdujących się w przestrzeni publicznej? Co z prawem autorskim? Jak na razie tzw. wolność panoramy jest dozwolona w kilku państwach członkowskich, ale posłowie rozważają możliwość wprowadzenia jej w całej UE. Przed debatą plenarną, która odbędzie się 9 lipca, zapytaliśmy posłankę-sprawozdawczynię Julię Redę (Zieloni/WSE, Niemcy) oraz posła Jean-Marie Cavadę (ALDE, Francja) o ich opinie. (Przeczytaj więcej: Debata: Czy wolność panoramy powinna obowiązywać w całej UE? )

 

Posłowie z Luksemburga o wyzwaniach dla luksemburskiej prezydencji

Informacje ogólne Rada Europejska / Instytucje01-07-2015 - 11:59
Logo prezydencji Luksemburga © eu2015lu.eu  

1 lipca Luksemburg – jedno z najbardziej doświadczonych państw członkowskich – przejmuje półroczną rotacyjną prezydencję w Radzie UE. Luksemburg będzie musiał poradzić sobie z palącymi problemami takimi jak kryzys zadłużenia w Grecji, nielegalna migracja do UE i przygotowania do grudniowej konferencji klimatycznej w Paryżu. Zapytaliśmy sześciu europosłów z Luksemburga o główne wyzwania, które stoją przed prezydencją ich kraju. (Przeczytaj więcej: Posłowie z Luksemburga o wyzwaniach dla luksemburskiej prezydencji )

 

Jaka polityka rozwojowa w 2016 roku?

Informacje ogólne Rozwój i współpraca30-06-2015 - 17:48
Komisarz Neven Mimica (po prawej) w Parlamencie Europejskim.  

To pytanie było tematem dyskusji Nevena Mimicy, komisarza ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju, z posłami z Komisji Rozwoju (DEVE), która odbyła się 23 czerwca. Komisja Europejska przygotowuje właśnie program pracy na 2016 rok, zatem debata z komisarzem była okazją do przedstawienia zagadnień, które posłowie uważają za szczególnie warte uwzględnienia w przyszłym roku. (Przeczytaj więcej: Jaka polityka rozwojowa w 2016 roku? )