Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Čo čaká Európsky parlament v blízkej budúcnosti?

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie31-10-2014 - 10:28
Parlamentné plenárne hlasovanie  

1. novembra začne úradovať nová Európska komisia. Jej predseda Jean-Claude Juncker prisľúbil svoj investičný plán vo výške 300 miliárd eur, o ktorom by mal už čoskoro rokovať a hlasovať Európsky parlament. No čaká ho ešte veľa iných vecí, či už nových alebo "zdedených" po predchádzajúcom zákonodarnom zbore. Pripravili sme pre vás krátky prehľad záležitostí, ktoré bude mať Parlament v blízkej budúcnosti na stole, od roamingových poplatkov, cez plastové tašky až po reformy bankového sektora. (Čítať ďalej: Čo čaká Európsky parlament v blízkej budúcnosti? )

 
 

Abeceda Európskych inštitúcií

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie30-10-2014 - 10:36
Sprievodca po inštitúciách EÚ.  

Akú úlohu zohráva v Európskej únii Európsky parlament? Za čo je zodpovedná Európska komisia? Čo robí Európska rada a ako sa líši od Rady EÚ? Odpovede prináša náš stručný sprievodca po týchto inštitúciách. (Čítať ďalej: Abeceda Európskych inštitúcií )

 
 

Ukrajinskí lídri by mali podľa poslancov vytvoriť novú vládu a spustiť reformy

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie / Delegácie28-10-2014 - 18:08
Ukrajinský prezident Petro Porošenko a šéf parlamentnej pozorovateľskej delegácie Andrej Plenković počas svojho stretnutia v Kyjeve.  

V ukrajinských parlamentných voľbách získali väčšinu proeurópske strany. Európsky parlament tam vyslal špeciálnu delegáciu, ktorej cieľom bolo dohliadať na priebeh týchto volieb. Členovia tejto delegácie sa deň na to stretli s ukrajinských prezidentom aj premiérom, ktorým sa zaručili, že Európsky parlament urobí všetko, čo je v jeho silách, aby implementoval nedávno schválenú asociačnú dohodu. Ukrajinskí lídri by mali podľa europoslancov okamžite vytvoriť novú vládu a zaviesť potrebné reformy. (Čítať ďalej: Ukrajinskí lídri by mali podľa poslancov vytvoriť novú vládu a spustiť reformy )

 
 

Michael Gahler (EPP, DE), head of the European Parliament delegation observing the parliamentary elections in Tunisia, on Tuesday welcomed the "remarkable success of the Independent High Authority for the Elections, which organised a transparent, professional poll in a very short space of time." (Read more: Tunisia: head of EP election observers hails transparent and professional poll )

 
 

Stronger democracy and a "strategic choice for peace and Europe" was the Ukrainian people's message in Sunday's elections to the Verkhovna Rada, said Andrej Plenkovic (EPP, HR), head of the EP delegation at the international election monitors' press conference in Kiev on Monday. "Our assessment is very positive. The elections were conducted in line with international standards," he said. (Read more: Ukrainians have voted for peace and Europe, says EP chief observer Plenkovic )

 
 

Program na tento týždeň: Volebné pozorovateľské misie na Ukrajinu a do Tuniska

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie27-10-2014 - 11:41
Budova Parlamentu  

Tento týždeň je v kalendári Európskej parlamentu venovaný vonkajším parlamentným činnostiam. V Bruseli nie sú naplánované žiadne schôdze výborov. Poslanci sa tak môžu zaoberať aktivitami vo svojich krajinách, alebo sa podieľať na rozličných delegáciách. Viacerí z nich sa tento víkend zúčastnili pozorovateľských misií, ktorých cieľom bolo kontrolovať priebeh volieb na Ukrajine a v Tunisku. V pondelok a utorok nám predstavia svoje predbežné závery. (Čítať ďalej: Program na tento týždeň: Volebné pozorovateľské misie na Ukrajinu a do Tuniska )

 
 

European Parliament delegations elect their bureaus

Others Delegations24-10-2014 - 12:36

The European Parliament’s delegations, the official bodies which maintain and develop its contacts with third countries, have elected their chairs and vice-chairs. The delegations’ compositions reflect the political composition of the House. The delegations are also bound to represent the views expressed by the Parliament as a whole. (Read more: European Parliament delegations elect their bureaus )

 
 

Martin Schulz na európskom summite: Potrebujeme cielené investície

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie24-10-2014 - 11:45
23. októbra 2014 - Predseda EP Martin Schulz počas tlačovej konferencie na európskom summite  

"Naše hospodárstvo sa spomaľuje, je to jasné varovanie, na ktoré musíme reagovať." Tieto slová adresoval vo štvrtok 23. októbra predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz štátnym lídrom počas zasadnutia Európskej rady. Európa podľa neho potrebuje investičný balík na preklenutie slabého rastu a vysokej nezamestnanosti. Pripomenul, že momentálna úroveň investícií je nižšia ako bola pred krízou. (Čítať ďalej: Martin Schulz na európskom summite: Potrebujeme cielené investície )

 
 

Najdôležitejšie udalosti uplynulého plenárneho zasadnutia

Plenárne zasadnutie Inštitúcie24-10-2014 - 11:40
 

Počas októbrového plenárneho zasadnutia poslanci odsúhlasili novú Junckerovu Komisiu, ktorá už čoskoro začne svoje päť točné funkčné obdobie. José Manuel Barroso poslancom adresoval svoj rozlúčkový prejav. Zákonodarný zbor hlasoval aj proti rozpočtovým škrtom, ktoré na rok 2015 navrhujú vlády členských štátov. Chce totiž zachovať výdavky na rast a vytváranie pracovných miest. Tento týždeň sme sa dozvedeli aj meno víťaza Sacharovovej ceny - stal sa ním africký gynekológ Denis Mukwege. (Čítať ďalej: Najdôležitejšie udalosti uplynulého plenárneho zasadnutia )

 
 

Poslanci vyzvali Turecko, aby posilnilo svoju pomoc sýrskemu mestu Kobane

Plenárne zasadnutie Inštitúcie23-10-2014 - 16:14
výbuchy v sýrskom meste Kobane  

V stredu 22. októbra sa v Európskom parlamente konala plenárna rozprava o obliehanom sýrskom meste Kobane. Veľa poslancov počas nej vyslovilo názor, že Turecko by malo Kurdom bojujúcim proti Islamskému štátu poskytnúť ďalšiu pomoc. Odsúdili násilnosti IS a pripomenuli, že na boj s touto organizáciou a pomoc jej obetiam je potrebné vynaložiť viac úsilia. Niektorí vyslovili obavy z chemických zbraní a pripomenuli potrebu širšej stratégie pre Blízky východ. (Čítať ďalej: Poslanci vyzvali Turecko, aby posilnilo svoju pomoc sýrskemu mestu Kobane )