Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Investor-state dispute settlement proposals debated with Commissioner Malmström

INTA External/international trade06-05-2015 - 19:10

A lively debate on the proposal for “reformed system” to resolve disputes between foreign investors and states in the Transatlantic Trade and investment partnership (TTIP) deal, currently being negotiated between the EU and the United states, took place between Trade Committee MEPs and EU Trade Commissioner Malmström on Wednesday afternoon. (Read more: Investor-state dispute settlement proposals debated with Commissioner Malmström )

 

Zástupci jezídské menšiny v Iráku jednali s předsedou Parlamentu

Další tiskové zprávy Lidská práva06-05-2015 - 17:38
snímek Jezídů. kteří navštívili Evorpský parlament.  

Zástupci Jezídů se 29. dubna setkali v Evropském parlamentu ve Štrasburku s předsedou Parlamentu Martinem Schulzem, se kterým jednali o konfliktu a humanitární krizi v Iráku. Po setkání s jedinou jezídskou poslankyní iráckého parlamentu Vianou Dakhil a s delegací obětí islámského státu Martin Schulz řekl, že je "velmi pohnut" a dodal: "Podporujeme jejich věc a vytrvalý boj proti beztrestnosti." Irácká vláda odhaduje, že od ledna do září 2014 bylo v zemi vysídleno přibližně 1,8 milionu osob. (Přečtěte si více: Zástupci jezídské menšiny v Iráku jednali s předsedou Parlamentu )

 

FOTOSOUTĚŽ o hostujícího fotografa pokračuje: téma 5. kola - "Mír a bezpečnost"

Další tiskové zprávy Rozvoj a spolupráce06-05-2015 - 15:46
starý invalidní muž hrající na foukací harmoniku  

Připravte se, a … CVAK. Zveme vás k účasti v naší fotosoutěži, věnované Evropskému roku pro rozvoj 2015. Každý měsíc až do září oznámíme jedno téma, týkající se rozvoje. Pošlete nám svou fotografii inspirovanou daným tématem a přihlášku, a třeba se vám podaří vyhrát pozvánku k nafocení reportáže na plenárním zasedání ve Štrasburku (Přečtěte si více: FOTOSOUTĚŽ o hostujícího fotografa pokračuje: téma 5. kola - "Mír a bezpečnost" )

 

Digital single market – committee chairs welcome proposal

IMCO JURI ITRE Free movement of goods06-05-2015 - 14:53

The proposed Digital Single Market strategy is needed to build trust in the online world, boost growth and protect the rights of citizens, creators and companies. These were among the first reactions from the chairs of the three committees that will work intensively on today's Commission proposal. This afternoon and tomorrow morning, the Commissioners responsible will visit Parliament to discuss the proposal with MEPs. (Read more: Digital single market – committee chairs welcome proposal )

 

EU asylum applications for unaccompanied minors should be processed in the EU country where the child is present, even if this is not where the child first applied, said Civil Liberties Committee MEPs on Wednesday. Processing where children are present is usually in their best interests, and avoids moving them unnecessarily between member states, say the committee’s amendments to the Dublin Regulation, which determines which member state should examine asylum applications. (Read more: Unaccompanied minors’ asylum applications: process where the kids are, say MEPs )

 

Jak unijní politika soudržnosti pomohla čelit propadu investic

Další tiskové zprávy Regionální politika06-05-2015 - 12:47
 

Když v důsledku krize začaly vlády škrtat výdaje a vyschly i soukromé investice, unijní financování soudržnosti proudilo do členských států a regionů i nadále a podporovalo kritické investice do růstu a zaměstnanosti. To je jeden z hlavních závěrů 6. zprávy Evropské komise o hospodářské, sociální a územní soudržnosti, o které 5. května hlasoval Výbor pro regionální rozvoj. Naše tabulka vám pomůže udělat si představu o tom, jak financování soudržnosti pomohlo čelit propadu veřejných investic. (Přečtěte si více: Jak unijní politika soudržnosti pomohla čelit propadu investic )

 

Fair trials: MEPs strengthen EU-wide standards for legal aid

LIBE Fundamental rights06-05-2015 - 12:24

People who are suspected or accused of a crime, or are named in a European Arrest Warrant, but cannot afford a lawyer or court proceedings, should have access to EU member state funding and assistance for both “provisional” and "ordinary” legal aid, say Civil Liberties MEPs in amendments, voted on Wednesday, to a proposed EU directive on fair trial rights. (Read more: Fair trials: MEPs strengthen EU-wide standards for legal aid )

 

ETS market stability reserve: MEPs strike deal with Council

ENVI Consumers06-05-2015 - 12:11

A draft law to reform the EU Emissions Trading Scheme (ETS), by reducing the surplus of carbon credits available for trading into order to support the price, was informally agreed upon by MEPs and the Latvian Presidency of the EU Council of Ministers on Tuesday. The surplus reserve would start operating in 2019. (Read more: ETS market stability reserve: MEPs strike deal with Council )

 

Updating payment service rules: MEPs do deal with the Council

ECON Economic and monetary affairs05-05-2015 - 18:31

EU rules on payment services would be updated to improve security, widen consumer choice and keep pace with innovation under an informal deal struck by Economic and Monetary Affairs Committee MEPs and the Latvian Presidency of the Council on Tuesday. The updated rules aim to stimulate competition to provide payment services and foster innovative payment methods, especially for online payment services. They still need to be endorsed by Parliament as a whole and the Council. (Read more: Updating payment service rules: MEPs do deal with the Council )

 

Package holiday protection: MEPs strike a deal with Council

IMCO Free movement of persons05-05-2015 - 16:26

Travellers putting together their own package holidays online will get the same protection as those buying from traditional travel agents under a provisional deal struck by MEPs and Council negotiators on Tuesday. The deal also strengthens holidaymakers’ rights, by enabling them to cancel a package deal contract if its price rises by more than 8%, get help if they encounter difficulties or get transport home if a tour operator goes bust. (Read more: Package holiday protection: MEPs strike a deal with Council )