Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

28. červenec 1914: den, kdy se izolovaná krize proměnila v globální konflikt

Další tiskové zprávy Instituce / Kultura28-07-2014 - 10:21
Arcivévoda František Ferdinand při přehlídce svého vojska 27. června 1914 v Sarajevu.  

Přesně před 100 lety vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku a odstartovalo tak konflikt, který se brzy rozšířil nejen po celé Evropě, ale i po světě, a dnes o něm mluvíme jako o 1. světové válce. "Připomínání si tohoto poučení je tím nejlepším způsobem, jak uctít ty, kteří tehdy bojovali a umírali," řekl nám předseda Evropského parlamentu Martin Schulz u příležitosti tohoto smutného výročí. (Přečtěte si více: 28. červenec 1914: den, kdy se izolovaná krize proměnila v globální konflikt )

 
 

Erasmus zažil další rekordní rok

Další tiskové zprávy Instituce / Vzdělávání / Mládež25-07-2014 - 13:51
Skupinka studentů na trávníku před školou © Belga/Easyphotostock/T. Olson  

Erasmus stále roste a trhá rekordy! V akademickém roce 2012-2013 v rámci jednoho z nejpopulárnějších programů EU studovalo nebo absolvovalo stáž v zahraničí 270 tisíc studentů. A v budoucnu by toto číslo mělo ještě růst, protože letos v září se rozbíhá nový a vylepšený program Erasmus +, který získal značnou podporu Evropského parlamentu. Jaké jsou nejoblíbenější studentské destinace a ze kterých zemí pochází nejvíc účastníků programu? Připravili jsme pro vás pár čísel. (Přečtěte si více: Erasmus zažil další rekordní rok )

 
 

Energetická (ne)závislost EU: fakta a čísla

Další tiskové zprávy Energetika25-07-2014 - 09:32
 

Evropská unie dováží více než polovinu své spotřeby energie. To může způsobit její zranitelnost vůči vnějším dodavatelům energie, jako je třeba Rusko. Evropská komise proto představila plán, jak energetickou závislost snížit. Tento týden o návrhu jednal parlamentní Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku. Náš článek a interaktivní mapa vám nabízí nejdůležitější fakta a čísla o dovozu energie do EU a jejích jednotlivých zemí. (Přečtěte si více: Energetická (ne)závislost EU: fakta a čísla )

 
 

Schulz požaduje víc žen v Komisi: "Parlament nebude akceptovat pánský klub"

Další tiskové zprávy Instituce25-07-2014 - 09:28
Během jednání, zleva doprava: Herman Van Rompuy, Martin Schulz, Uwe Corsepius, Dalia Grybauskaite, Enda Kenny ©The Council of the European Union  

Mezi členy nové Evropské komise by měl být dostatečný počet žen, jinak hrozí nebezpečí, že bude Komise v Evropském parlamentu zablokována, upozornil Martin Schulz ve svém projevu k hlavám států a vlád na začátku summitu Rady 16. července. Schůzka Rady byla věnována diskusi o kandidátech na nejvyšší unijní funkce. Předseda Parlamentu řekl, že Parlament by nemohl schválit Komisi, ve kterém by nebylo přiměřené zastoupení žen. "Parlament nepřijme pánský klub," varoval (Přečtěte si více: Schulz požaduje víc žen v Komisi: "Parlament nebude akceptovat pánský klub" )

 
 

Martin Schulz: musíme přiblížit Evropu lidem

Další tiskové zprávy Instituce24-07-2014 - 12:46
Martin Schulz během rozhovoru  

"Není to spíše tak, že se Evropa odvrací od lidí?" Na tuto otázku, kterou dostal od jedné Dánky během debaty o tom, proč se lidé odvracejí od Evropy, myslí Martin Schulz už několik měsíců. "Ta věta mě opravdu zasáhla," řekl nám o pár měsíců později v rozhovoru. "Možná, že to tak není, ale musíme tu otázku brát vážně, jinak nebude Evropská unie úspěšná." (Přečtěte si více: Martin Schulz: musíme přiblížit Evropu lidem )

 
 

Bernd Lange o TTIP: "Nakonec je to Parlament, kdo rozhoduje o dohodách"

Další tiskové zprávy Hospodářské a měnové záležitosti24-07-2014 - 12:28
Bernd Lange  

Minulý týden proběhlo šesté kolo jednání mezi EU a USA o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Evropský parlament se touto dohodou bude zabývat nejméně do konce roku 2015. S předsedou Výboru pro mezinárodní obchod, německým poslancem ze skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů Berndem Langem, jsme mluvili o TTIP i dalších úkolech, které na jeho výbor čekají. (Přečtěte si více: Bernd Lange o TTIP: "Nakonec je to Parlament, kdo rozhoduje o dohodách" )

 
 

Italští poslanci o předsednictví své země v Radě EU

Další tiskové zprávy Evropská rada / Instituce23-07-2014 - 12:53
Výzdoba při příležitosti italského předsednictví v Radě EU.  

1. července převzala Itálie od Řecka předsednictví v Radě EU. Během prvního plenárního zasedání nového Evropského parlamentu představil italský premiér Matteo Renzo priority své země a zdůraznil, že je nutné, aby Evropa jednala s přesvědčením a odhodláním. Zeptali jsme se vedoucích italských delegací v politických skupinách Parlamentu na jejich názory a očekávání pro nadcházejících 6 měsíců. (Přečtěte si více: Italští poslanci o předsednictví své země v Radě EU )

 
 

Italian Presidency priorities discussed by EP committees

AFCO DEVE ECON EMPL ENVI FEMM LIBE TRAN Institutions23-07-2014 - 12:35

The priorities of the Italian Council Presidency are being outlined to the various parliamentary committees by Italian ministers, on 22 and 23 July. This text will be updated daily. (Read more: Italian Presidency priorities discussed by EP committees )

 
 

Spolupředseda EFDD David Borrelli: chceme občanům dát možnost výběru

Další tiskové zprávy Instituce23-07-2014 - 10:19
 

Stará skupina s novým jménem a novým spolupředsedou: David Borrelli z italského "Movimento 5 stelle" se stal spolu s britským poslancem ze strany UKIP Nigelem Faragem spolupředsedou skupiny Evropy svobody a přímé demokracie (EFDD) v Evropském parlamentu. Priority EFDD se podle Borrelliho silně odrážejí v novém jménu skupiny: "Jsme přesvědčeni, že ztělesňujeme nový trend dát občanům možnost výběru," říká Borrelli ve videorozhovoru. (Přečtěte si více: Spolupředseda EFDD David Borrelli: chceme občanům dát možnost výběru )

 
 

Nový předseda S&D Gianni Pittella: Musíme zastavit sociální propast v Evropě

Další tiskové zprávy Instituce23-07-2014 - 09:56
 

Italský poslanec Gianni Pittella se stal předsedou skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP (S&D) poté, co byl předchozí předseda Martin Schulz znovuzvolen prezidentem Evropského parlamentu. Podle Pittelly bude v tomto volebním období prioritou jeho skupiny zastavení růstu nerovnosti v Evropě. "Střední třída je vytlačována na okraj. Musíme tuhle sociální propast zastavit ... za pomoci politik, které investují do lidského kapitálu, podporují podnikání, výzkum a vzdělávání." (Přečtěte si více: Nový předseda S&D Gianni Pittella: Musíme zastavit sociální propast v Evropě )