Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Parlament podporuje Ukrajinu i bezvízový styk: časová osa

Plenární zasedání Vízová politika / Vnější vztahy30-03-2017 - 17:30
 

Evropský parlament v posledních letech konsistentně vyjadřuje solidaritu s Ukrajinou a podporuje její snahy o bližší vztahy s Evropskou unií. Poslanci důrazně odsoudili ruskou agresi v podobě invaze na Krym a snaží se napomáhat politickým i hospodářským reformám. Posledním vyjádřením této podpory je uvolnění vízového režimu s Ukrajinou. V časové ose shrnujeme hlavní milníky a vysvětlujeme chystaný bezvízový styk. (Přečtěte si více: Parlament podporuje Ukrajinu i bezvízový styk: časová osa )

 

Brexit:europoslanci stanovují podmínky pro schválení dohody o vystoupení UK z EU

Další tiskové zprávy Instituce29-03-2017 - 18:05
.Konference předsedů po aktivaci čl. 50 SEU vládou UK  

Konference předsedů EP podpořila návrh usnesení vypracovaný předsedy čtyř politických skupin a Výborem pro ústavní záležitosti. V návrhu stanovují své podmínky pro konečné přijetí Evropským parlamentem dohody o vystoupení UK z EU. O navrženém usnesení se bude debatovat a hlasovat na plenárním zasedání příští středu. (Přečtěte si více: Brexit:europoslanci stanovují podmínky pro schválení dohody o vystoupení UK z EU )

 

Článek 50: Vysvětlení postupu k brexitu

Další tiskové zprávy Budoucnost Evropy/Evropská integrace / Ústava / Instituce / Smlouvy29-03-2017 - 14:17
Ilustrace ustanovení článku 50 Smlouvy o EU  

Vláda Spojeného království dnes oficiálně oznámila svůj záměr vystoupit z Evropské Unie s využitím článku 50 Smlouvy o EU. Unie a Británie mají tedy od 29. března 2017 dva roky na to, aby vyjednali svůj rozvod. Vedle toho se budou muset domluvit na podobě budoucích obchodních vztahů, ačkoliv tato jednání budou zřejmě trvat mnohem déle než dva roky. Shrnujeme hlavní postup a roli Parlamentu v brexitu. (Přečtěte si více: Článek 50: Vysvětlení postupu k brexitu )

 

Německý a francouzský ministr vnitra apelují na lepší spolupráci zemí EU

Další tiskové zprávy Bezpečnost a obrana28-03-2017 - 18:09
Ministři a předseda výboru diskutují před zahájením jednání  

Několik dní po teroristickém útoku v Londýně probírali ministři vnitra Francie a Německa s poslanci současnou bezpečnostní situaci v Evropě a opatření, jak ji zlepšit. Francouz Thomas de Maizière a jeho německý kolega Matthias Fekl se v pondělí 27. března na výboru pro vnitřní věci shodli na tom, že je potřeba lépe sdílet informace mezi členskými státy, posílit ochranu vnějších hranic a společně bojovat proti radikalizaci a terorismu. (Přečtěte si více: Německý a francouzský ministr vnitra apelují na lepší spolupráci zemí EU )

 

„Zůstaneme součástí evropské rodiny,“ prohlásil starosta Londýna v EP

Další tiskové zprávy Instituce28-03-2017 - 16:41
Sadiq Khan a Antonio Tajani za řečnickým pultem během tiskovky  

„Opouštíme sice Evropskou unii, ale neopouštíme Evropu. V otázkách od bezpečnosti a obrany až po finance a kulturu budeme i nadále součástí evropské rodiny,“ řekl dnes během návštěvy Evropského parlamentu starosta Londýna Sadiq Khan. Probíral s předsedou EP Tajanim otázky bezpečnosti a odchod Británie z EU. Podle jeho vyjádření „není v ničím zájmu, aby byl Londýn nebo Spojené království potrestáni. Není to v zájmu Londýna, ani Spojeného království ani v zájmu EU.“ (Přečtěte si více: „Zůstaneme součástí evropské rodiny,“ prohlásil starosta Londýna v EP )

 

Plans to make it easier to move money around within the EU’s long-run budget, to help tackle urgent challenges such as the migration crisis, strengthening security, boosting growth and creating jobs, were backed by the Budgets Committee on Monday. Parliament has long fought for greater flexibility within the Multi-annual Financial Framework (MFF), which would apply for the remainder of the 2014-2020 MFF. (Read more: Budgets MEPs back flexibility: €6bn more for jobs, growth and tackling migration )

 

MEPs vote to close loopholes for exploiting EU and third country tax differences

ECON Economic and monetary affairs27-03-2017 - 18:29

Economic and Monetary Affairs Committee MEPs have voted to close loopholes which allow some of the world’s largest corporations to avoid paying tax on profits by exploiting differences in the tax systems of EU and third countries. (Read more: MEPs vote to close loopholes for exploiting EU and third country tax differences )

 
Donald Tusk a Antonio Tajani ukazujú novinárom deklaráciu s podpismi  

„Sen o společné Evropě zažehnal hrůzy války,“ připomenul předseda Parlamentu Antonio Tajani, když se během víkendu společně s několika předními poslanci zúčastnil v Římě oslav 60. výročí Římských smluv, které daly základ společenství, z něhož se vyvinula dnešní Evropská unie. „Musíme být hrdí na dědictví, které předáváme našim dětem: svobodu cestovat, studovat, pracovat, zakládat firmy a inovovat,“ prohlásil jménem EP při aktu slavnostního podpisu deklarace k 60. výročí. (Přečtěte si více: „Buďme hrdí na dědictví EU,“ vzkázal Antonio Tajani při oslavách 60. výročí Unie )

 

Security: committee debate with French and German ministers on Monday at 17.00

LIBE Justice and home affairs27-03-2017 - 13:13

German federal Minister of the Interior Thomas de Maizière and French Minister of the Interior Matthias Fekl will debate EU measures to improve the security situation in Europe and future challenges in the field with the Civil Liberties Committee on Monday from 17.00 to 19.00. (Read more: Security: committee debate with French and German ministers on Monday at 17.00 )

 

Tento týden v EP: bezpečnost, víceletý rozpočet EU, boj proti daňovým únikům

Další tiskové zprávy Instituce27-03-2017 - 12:17
Vlajka EU na budově Evropského parlamentu.  

Diskutovat o bezpečnosti Evropanů budou s poslanci německý a francouzský ministr vnitra a na jednání do Parlamentu přijíždí palestinský prezident Mahmúd Abbás a také předseda Senátu PČR Milan Štěch. V týdnu, který bude nevyhnutelně ve znamení brexitu, protože vláda UK by měla oficiálně spustit článek 50 umožňující vystoupení z EU, navštíví Evropský parlament starosta Londýna Sadiq Khan. Poslanci dále jednají ve výborech o revizi víceletého finančního rámce EU a opatřeních proti daňovým únikům. (Přečtěte si více: Tento týden v EP: bezpečnost, víceletý rozpočet EU, boj proti daňovým únikům )