Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Úmrtí migrantů: EP v rozpravě s Junckerem a Tuskem k vyzve k výraznější aktivitě

Plenární zasedání Přistěhovalectví28-04-2015 - 16:30
V dubnu 2014 Parlament schválil pravidla pro záchranné a pátrací operace, jejichž cílem je zabránit úmrtím na moři  

Poslanci Evropského parlamentu budou v průběhu středeční rozpravy s předsedy Komise a Evropské rady Jean-Claudem Junckerem a Donaldem Tuskem požadovat konkrétní opatření k zastavení úmrtí migrantů a uprchlíků ve Středozemním moři. Rozprava, která začne v 9:00, se zaměří na výsledky mimořádného zasedání Evropské rady ze dne 23. dubna a bude následována hlasováním o usnesení. (Přečtěte si více: Úmrtí migrantů: EP v rozpravě s Junckerem a Tuskem k vyzve k výraznější aktivitě )

 
sloupce euromincí  

Poslance dnes a zítra čeká maratón 52 zpráv o udělení rozpočtového absolutoria za rok 2013 Evropské komisi a dalším orgánům a institucím EU. Tento postup se během let stal pro Parlament důležitým nástrojem kontroly nad tím, jak se vynakládají veřejné prostředky a jak se provádí projekty EU. Evropský parlament má výlučné právo schvalovat plnění rozpočtu orgánů EU. Přečtěte si o udělování rozpočtového absolutoria víc. (Přečtěte si více: Udělování rozpočtového absolutoria: nástroj parlamentní kontroly krok za krokem )

 

MEPs set to debate “Luxleaks” whistleblower protection on Tuesday

Plenary Session Taxation28-04-2015 - 15:30

MEPs are set to debate whether proper protection was afforded to the whistleblowers and investigative journalists who revealed the tax avoidance and tax evasion practices permitted by Luxembourg’s special tax rulings. This “Luxleaks” debate is the last agenda item on Tuesday evening. (Read more: MEPs set to debate “Luxleaks” whistleblower protection on Tuesday )

 

Parlament podpořil přechod na moderní biopaliva

Plenární zasedání Životní prostředí28-04-2015 - 14:46
Využívání zemědělské půdy k pěstování plodin na výrobu biopaliv zmenšuje plochu, na které je možno pěstovat potravinové produkty.  

Evropský parlament dnes schválil legislativní návrh, který omezí výrobu biopaliv z plodin pěstovaných na zemědělské půdě a urychlí přechod na alternativní zdroje k jejich výrobě. Cílem nových pravidel je snížit emise skleníkových plynů, které vznikají vzrůstajícím využíváním zemědělské půdy na pěstování plodin pro výrobu biopaliv. (Přečtěte si více: Parlament podpořil přechod na moderní biopaliva )

 

New EU forest strategy: better management can boost rural jobs, say MEPs

Plenary Session Agriculture28-04-2015 - 14:01

The new EU forest strategy must focus on managing forests sustainably, promoting efficient use of the raw materials that they produce, and boosting the competitiveness of forest-related industry so as to create jobs, says a non-legislative resolution voted by Parliament on Tuesday. (Read more: New EU forest strategy: better management can boost rural jobs, say MEPs )

 

Poslanci si došlapují na nehospodárné využívání plastových nákupních tašek

Plenární zasedání Životní prostředí28-04-2015 - 13:53
 

Členské státy EU budou muset omezit spotřebu nejpoužívanějších a životní prostředí nejvíce znečišťujících plastových nákupních tašek. Evropský parlament v úterý schválil nová pravidla týkající se jejich využívání. (Přečtěte si více: Poslanci si došlapují na nehospodárné využívání plastových nákupních tašek )

 

MEPs vote for sustainable fishing in the Baltic Sea

Plenary Session Fisheries28-04-2015 - 13:44

A multiannual plan for managing Baltic cod, sprat and herring stocks was approved by Parliament on Tuesday. This is the first such plan under the new Common Fisheries Policy (CFP), which took effect in 2014. Long-run management, rather than year-on-year planning, should make life more predictable for fishermen. (Read more: MEPs vote for sustainable fishing in the Baltic Sea )

 

Fish discard ban: MEPs delay sanctions

Plenary Session Fisheries28-04-2015 - 13:37
The Parliament debates on the multi-annual plan for the stocks of cod, herring and sprat in the Baltic Sea and the fisheries exploiting those stocks  

Fishermen will have two years to “adapt” before sanctions for failing to comply with the new fish “discard” ban take effect, under a law passed by Parliament on Tuesday. The draft law, already informally agreed by MEPs and ministers, amends the “omnibus” regulation on arrangements for enforcing the ban. Obliging fishermen to land unwanted catches, rather than throw them back, is a key aim of the reformed Common Fisheries Policy (CFP). (Read more: Fish discard ban: MEPs delay sanctions )

 

Ships’ CO2 emissions: MEPs approve new reporting rules

Plenary Session Environment28-04-2015 - 13:10

Draft EU rules requiring ship owners using EU ports to monitor and report CO2 emissions each year received the support of the House on Tuesday. The new rules, already informally agreed with the Council of Ministers, will apply from 2018 on to ships over 5,000 gross tons, regardless of the country in which they are registered, as a first step towards cutting their greenhouse gas emissions. (Read more: Ships’ CO2 emissions: MEPs approve new reporting rules )

 

Všechny nové modely automobilů a dodávek uvedené na trh po 31. březnu 2018 budou muset být vybaveny zařízením tísňového volání eCall, které v případě nehody automaticky vyrozumí záchranné složky. Nová pravidla dnes schválil Evropský parlament. Dopravní nehody si v roce 2014 v EU vyžádaly 25 700 obětí - nový systém by jejich počet v budoucnu měl snížit o odhadovaných 10 % ročně. (Přečtěte si více: Zařízení automatického tísňového volání ve všech nových typech aut od jara 2018 )