Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 
logo soutěže  

Hledání vítězů Soutěže o Cenu Karla Velikého pro mladé Evropany pokračuje. Je vám 16-30 let a organizujete projekt s evropským rozměrem? Nebo nějaký takový znáte? Termín přihlášek pro projekty, které mladé lidi seznamují s myšlenkou evropské integrace, byl prodloužen do 23. února 2015. Vítězové se dočkají nejen uznání a rozšíření povědomí o jejich aktivitách, ale i finanční odměny, která může jejich projekty posunout o krok dál. (Přečtěte si více: Termín přihlášek do Soutěže o Cenu Karla Velikého pro mladé prodloužen do 23. 2. )

 
 

Maroš Šefčovič přestavil poslancům plán energetické unie

Další tiskové zprávy Energetika29-01-2015 - 14:29
Jerzy Buzek a Maroš Šefčovič během zasedání Výboru pro průmysl.  

Evropské unii neustále hrozí přerušení dodávek energie, 10 % našich domácností si nemůže dovolit pořádné topení a příliš mnoho energie se vyplýtvá, řekl poslancům místopředseda Evropské komise zodpovědný za energetickou unii Maroš Šefčovič. 26. a 27. ledna představil ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a ve Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin svou vizi energetické unie. 5.-6. února se bude v Turecku konat meziparlamentní seminář o energetické bezpečnosti. (Přečtěte si více: Maroš Šefčovič přestavil poslancům plán energetické unie )

 
 

Fishermen will have two years to “adapt” before sanctions for failing to comply with the new Common Fisheries Policy (CFP) discard ban take effect, under a tentative deal struck by Parliament and Council on Thursday, with European Commission help. The agreement amends the “omnibus” regulation setting out detailed arrangements for enforcing the ban. (Read more: Discard ban: MEPs delay enforcement of sanctions on fishermen who fail to comply )

 
 

ISDS a regulační aspekty - citlivá témata dohody TTIP

Další tiskové zprávy Vnější/mezinárodní obchod29-01-2015 - 11:08
Dvě kontejnerové lodě v hamburském přístavu © BELGA_AGEFOTOSTOCK  

Jednání mezi EU a USA o dohodě o volném obchodu TTIP pokračují. Dohoda, od které se očekává vznik nových pracovních míst a podpora ekonomiky na obou stranách Atlantiku, se dotýká i citlivých otázek, jako jsou pravidla pro řešení sporů mezi investory a státem (ISDS). 27. ledna uspořádal Výbor pro mezinárodní obchod a Výbor pro právní záležitosti na toto téma veřejné slyšení s odborníky. (Přečtěte si více: ISDS a regulační aspekty - citlivá témata dohody TTIP )

 
 

Climate change: MEPs discuss roadmap to Paris conference

Plenary Session Environment28-01-2015 - 20:16
The logo of the upcoming UN Climate Change Conference, the Cop 21 summit in Paris, on January 14, 2015. ©BELGA/AFP/J.Demarthon  

The roadmap to the 21st UN climate conference, in Paris (France) in December, was debated by MEPs, the Latvian Presidency and Commissioner Arias Cañete on Wednesday. The conference of parties (COP21) to the UN Convention on Climate Change aims to deliver a worldwide climate agreement to replace the Kyoto Protocol. (Read more: Climate change: MEPs discuss roadmap to Paris conference )

 
 

Juncker plan welcomed by most political groups

Plenary Session Economic and monetary affairs28-01-2015 - 19:33
Euro illustration  

The Commission vice-president for growth and investment, Jyrki Katainen, called on Parliament on Wednesday to do its utmost to ensure the Juncker plan for strategic investment would be up and running by June. He stressed the importance of the plan's three pillars: the fund itself, the project pipeline and the completion of the internal market. (Read more: Juncker plan welcomed by most political groups )

 
 

ŽIVĚ: diskuze o plánu směřujícím k nové dohodě o klimatu

Plenární zasedání Životní prostředí28-01-2015 - 17:40
infografika  

Jak dojít k nové mezinárodní dohodě o klimatu? Poslanci dnes se zástupci Rady a Komise jednají o cestovním plánu. Kjótský protokol vyprší v roce 2020 a tak musí zúčastněné země vyjednat novou dohodu. Během klimatických rozhovorů OSN loni v prosinci v Limě nevládní organizace, odborníci a politici pracovali na dohodě, která by měla být dokončena letos v prosinci v Paříži. Zjistěte si v naší infografice, jak emise skleníkových plynů ovlivňují změny klimatu, a sledujte debatu v přímém přenosu. (Přečtěte si více: ŽIVĚ: diskuze o plánu směřujícím k nové dohodě o klimatu )

 
 

Rozprava o opatřeních na boj proti terorismu

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci28-01-2015 - 17:32
Zleva doprava: Monika HOHLMEIER (ELS, DE), Gianni PITTELLA (S&D, IT), Timothy KIRKHOPE (EKR, UK), Guy VERHOFSTADT (ALDE, BE), Cornelia ERNST (GUE/NGL, DE), Jan Philipp ALBRECHT (Zelení/ESA, DE), Paul NUTTALL (EFDD, UK), Eleftherios SYNADINOS (NI, EL).  

Protiteroristická opatření, včetně návrhu o unijní jmenné evidenci cestujících (PNR), úlohy policejní agentury EU Europol, lepší sdílení informací, zabránění radikalizaci a nadcházející evropská bezpečnostní agenda – to byla hlavní témata středeční rozpravy s komisařem pro vnitřní věci Avramopoulosem. Poslanci budou na příštím plenárním zasedání ve dnech 9. – 12. února hlasovat o návrhu usnesení, které bude příspěvkem k únorovému zasedání Evropské rady věnovanému protiteroristickým opatřením. (Přečtěte si více: Rozprava o opatřeních na boj proti terorismu )

 
 

G. Buttarelli o osobních údajích: EU má občanům usnadnit uplatňování jejich práv

Další tiskové zprávy Spravedlnost a vnitřní věci28-01-2015 - 16:19
Giovanni Buttarelli během rozhovoru  

„EU musí zefektivnit stávající právní předpisy v praxi, aby umožnila občanům snadněji uplatňovat jejich práva v době, kdy my všichni spravujeme celý náš život prostřednictvím chytrých telefonů,“ říká Giovanni Buttarelli, nový Evropský inspektor ochrany údajů. Jeho cílem je zajistit ochranu osobních údajů a soukromí a prosazovat osvědčené postupy v orgánech a institucích EU. Mluvili jsme s ním u příležitosti Dne ochrany údajů, který si připomínáme 28. ledna. (Přečtěte si více: G. Buttarelli o osobních údajích: EU má občanům usnadnit uplatňování jejich práv )

 
 

ŽIVĚ: nová unijní protiteroristická opatření

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci28-01-2015 - 14:16
cestuovní pas prochází skenerem ©BELGA_ZUMAPRESS  

Nedávné teroristické útoky v Paříži vedly členské státy a orgány EU k přehodnocení jejich bezpečnostní politiky a navržení nových iniciativ pro zvýšení úsilí v boji proti terorismu. Ve středu diskutují poslanci a komisař pro vnitřní věci Dimitris Avramopoulos o protiteroristických opatřeních, jako jsou předcházení radikalizaci, evropská bezpečnostní strategie na léta 2015-2020 a návrh o jmenné evidenci cestujících v EU. Plenární debatu můžete sledovat živě na našich webových stránkách od 15:00. (Přečtěte si více: ŽIVĚ: nová unijní protiteroristická opatření )