Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

K řešení uprchlické krize v Libanonu je třeba efektivní přesídlování uprchlíků

Další tiskové zprávy Přistěhovalectví23-09-2016 - 14:09
LIBE delegation to Lebanon  

Utečenci ze Sýrie čekající na přesídlení do Evropy i uprchlíci z Palestiny, kteří žijí v táborech již po několik generací, byli protějšky poslanecké delegace výboru pro občanské svobody, která ve dnech 19 - 22. září navštívila Libanon. Poslanci jednali také se zástupci tamní vlády, parlamentu, agentury OSN i nevládních organizací zapojených do pomoci uprchlíkům. Smyslem mise bylo zhodnotit, jaká opatření EU jsou potřeba k efektivnějšímu přesídlování uprchlíků. (Přečtěte si více: K řešení uprchlické krize v Libanonu je třeba efektivní přesídlování uprchlíků )

 

Předseda Schulz mluvil s premiérkou May o úskalích jednání mezi EU a Británií

Další tiskové zprávy Instituce23-09-2016 - 12:27
Záběr předsedy Parlamentu Schulze s Theresou May  

Až začnou vyjednávání o vystoupení Británie z EU, bude Evropský parlament zodpovědný a aktivní partner, ubezpečil Martin Schulz britskou premiérku May. Předseda Parlamentu se s ní setkal během své probíhající pracovní návštěvy Londýna. Podle jeho vyjádření budou nejsložitějším bodem otázky obchodu a čtyř svobod pohybu tzn. zboží, lidí, služeb a kapitálu. Mimo jiné Schulz také vysvětlil stanovisko Parlamentu, že by článek 50 upravující vystoupení země z EU, měl být Británií uplatněn co nejdříve. (Přečtěte si více: Předseda Schulz mluvil s premiérkou May o úskalích jednání mezi EU a Británií )

 

What future for the Jewish communities in Europe?

Others Institutions23-09-2016 - 12:21

The current situation in Europe of Anti-Semitism and future prospects for Europe’s Jewish communities will be debated at a conference hosted by EP President Martin Schulz and First Vice-President Antonio Tajani in Parliament’s premises on Tuesday afternoon. Anti-Semitism and attacks against Jews in Europe have grown in recent years. (Read more: What future for the Jewish communities in Europe? )

 

Members of the Euro-Latin American parliamentary Assembly “expect and hope” that the “historic” peace agreement between the Government of Colombia and the Revolutionary Armed Forces of Colombia (FARC) will be approved in the referendum to be held on 2 October. Once the deal is approved and the definitive and irreversible laying down of weapons is confirmed, they add, the FARC should be removed from the EU’s list of terrorist organisations. (Read more: EuroLat “expects and hopes” Colombia will approve peace deal on 2 October )

 

With around 1.5 million refugees fleeing to Lebanon since the start of the war in Syria, it is clear that the situation in the country is untenable and that substantial help is needed to avoid a complete breakdown, not only in terms of financial assistance, but also through improved resettlement tools, says Civil Liberties Committee Chair Claude Moraes, who this week headed a delegation to Beirut. (Read more: MEPs in Lebanon: funding alone not enough, better resettlement tools needed )

 

Deepening the integration of the EU and Latin America is the best way to respond to common challenges, agreed parliamentarians from both sides of the Atlantic at the opening of the ninth plenary session of the Euro-Latin Parliamentary Assembly (EuroLat), on Tuesday in Montevideo (Uruguay). The economic situation, trade relations between the EU and Latin America and between both regions and China, managing migration flows and fighting terrorism are also on the agenda. (Read more: EuroLat opening: deeper EU-Latin integration needed to tackle common challenges )

 

Přesně před 40 lety: podepsání aktu pro přímé volby do EP

Další tiskové zprávy Instituce20-09-2016 - 16:39
Záběr jednací místnosti: Předseda Parlamentu Georges Spénale při projevu k ministrům během slavnostního aktu (Brusel, 20. září 1976)  

Evropský parlament jako politické těleso prošel mnoha změnami a ze shromáždění s omezenými pravomocemi se vypracoval na instituci, která bezprostředně ovlivňuje politiky a zákony v Evropské unii. Jedním z milníků v tomto vývoji bylo 20. září 1976, kdy ministři členských států podepsali akt o volbách do Evropského parlamentu. Ty měly být napříště přímé. Parlament tak získal demokratický mandát od voličů a s ním legitimitu spoluurčovat vývoj Evropské unie. (Přečtěte si více: Přesně před 40 lety: podepsání aktu pro přímé volby do EP )

 

Nominace na Sacharovovu cenu 2016 byly zveřejněny

Další tiskové zprávy Instituce / Lidská práva20-09-2016 - 11:00
Grafický portrét: Andrej Sacharov ©Ali Ferzat 2016  

Turecký novinář Can Dündar a jeho tým, předák Krymských Tatarů Mustafa Džemilev, bojovnice proti útlaku jezídských žen Nadia Murad Basee a Lamija Aji Bašar a ujgurský akademik Ilham Tohti byli nominováni na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Cena je každoročně udělována výjimečným osobnostem, které bojují proti nesnášenlivosti, fanatismu a potlačování svobod. Jméno vítěze bude oznámeno na konci října. (Přečtěte si více: Nominace na Sacharovovu cenu 2016 byly zveřejněny )

 

Tento týden z EP: delegace v Libanonu, předseda Schulz v Londýně, emisní testy

Další tiskové zprávy Instituce19-09-2016 - 12:41
Vlajka EU na budově Evropského parlamentu.  

Po nabitém týdnu plenárního zasedání začíná sedm dní, které poslanci a poslankyně stráví ve svých volebních obvodech anebo na výborových delegacích. Předseda Parlamentu Martin Schulz bude jednat v Londýně s premiérkou Theresou May a v Libanonu budou poslanci zjišťovat situaci v souvislosti s uprchlickou krizí. (Přečtěte si více: Tento týden z EP: delegace v Libanonu, předseda Schulz v Londýně, emisní testy )

 

Refugee resettlement - Civil Liberties MEPs in Lebanon

LIBE Fundamental rights / Immigration / Asylum policy19-09-2016 - 11:11

A 7-strong delegation of Civil Liberties Committee MEPs will be in Lebanon this week to look into the situation of refugees and resettlement. MEPs will visit refugee camps and meet UNHCR, UNICEF, UNRWA, international NGOs and the International Organization for Migration (IOM) staff working with the refugees. They will also meet representatives of the Lebanese Parliament and Minister for Social Affairs Mr Rashed Derbas (tbc). (Read more: Refugee resettlement - Civil Liberties MEPs in Lebanon )