Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 

Boost consumer power in the energy market, urge MEPs

Plenary Session Energy26-05-2016 - 12:42
©AP Images/ European Union-EP  

Consumers should be given more power in the energy market, say MEPs in a resolution on a "new energy deal for energy consumers", voted on Thursday. They recommend collective buying, household power generation, better price comparison tools for all and making it easier to switch energy providers and tariffs. In a non-binding text, intended as an input to Energy Union legislation to be tabled by the EU Commission, MEPs also call for EU funds for energy efficiency to focus on energy poverty. (Read more: Boost consumer power in the energy market, urge MEPs )

 

MEPs call for virtual currency watchdog to combat money laundering and terrorism

Plenary Session External/international trade / Economic and monetary affairs26-05-2016 - 12:03
©AP Images/ European Union-EP  

The EU Commission should set up a taskforce to monitor virtual currencies, like Bitcoin, to prevent their being used to launder money or finance terrorism, said Parliament in a non-binding resolution voted on Thursday. (Read more: MEPs call for virtual currency watchdog to combat money laundering and terrorism )

 

"Tarcza Prywatności" do poprawki

Sesja plenarna Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne / Stosunki zewnętrzne26-05-2016 - 12:02

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament wezwał Komisję Europejską do kontynuacji negocjacji z USA w sprawie tzw. "Tarczy Prywatności", czyli ochrony danych obywateli UE przekazywanych do USA w celach handlowych, bo obecny projekt ma jeszcze wiele "braków". (Przeczytaj więcej: "Tarcza Prywatności" do poprawki )

 

Parliament approved aid on Thursday worth €6,468,000 for 557 redundant workers from the “Larissa” supermarket in Greece and €5,146,800 for 2,132 former drivers for the road haulage and delivery firm MoryGlobal SAS in France. The European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid will still need to be approved by the Council of Ministers on 6 June. (Read more: MEPs approve €11.6m in job-search aid for redundant workers in France and Greece )

 

Parlament popiera projekt reformy jednolitego rynku cyfrowego

Sesja plenarna Swobodny przepływ towarów / Swobodny przepływ usług / Społeczeństwo informacyjne25-05-2016 - 18:24

Większość posłów przychylnie odniosła się do proponowanych przez Komisję inicjatyw, którą mają ułatwić konsumentom i przedsiębiorstwom kupowanie i sprzedawanie produktów i usług w sieci na terenie całej UE. Debata plenarna z Andrusem Ansipem, wiceprzewodniczącym Komisji do spraw jednolitego rynku cyfrowego odbyła się w środę. O przyjęciu nowych przepisów dotyczących jednolitego rynku cyfrowego zadecydują wspólnie Parlament i Rada UE. (Przeczytaj więcej: Parlament popiera projekt reformy jednolitego rynku cyfrowego )

 

Debata: Jak ratować producentów przed spadającymi cenami mleka

Sesja plenarna Rolnictwo25-05-2016 - 18:00

W związku z załamaniem cen mleka na terenie UE i brakiem widoków na szybką poprawę sytuacji, posłowie będą pytać Komisarza Phila Hogana o działania wspomagające producentów mleka oraz o stabilizację ich dochodów podczas debaty, w czwartek, o 8.30. Kryzysowi sprzyja, między innymi, rosyjskie embargo na import z UE, wygaśnięcie kwot na produkcję mleka, w 2015 i spadek popytu globalnego. (Przeczytaj więcej: Debata: Jak ratować producentów przed spadającymi cenami mleka )

 

Otwarcie sesji: hołd dla Marco Pannelli

Sesja plenarna Instytucje25-05-2016 - 16:56
European Parliament President, Martin Schulz, is pictured next to Dutch King, Willem Alexander, during the opening of May 2016 plenary session in Brussels  

Przewodniczący Martin Schulz upamiętnił podczas otwarcia sesji Marco Panellę, który zmarł 19 maja. Zapamiętał Panellę wieloletniego posła do Parlamentu z Włoch, z którym współpracował przez wiele lat, jako zaangażowanego obrońcę praw człowieka, pacyfizmu i pluralizmu, zagorzałego przeciwnika kary śmierci, rzecznika praw więźniów, praw osób LGTB oraz wczesnego zwolennika równości kobiet i mężczyzn. (Przeczytaj więcej: Otwarcie sesji: hołd dla Marco Pannelli )

 

Wirtualne waluty: Możliwości zastosowania technologii są ogromne

Sesja plenarna Handel zewnętrzny/międzynarodowy / Sprawy gospodarcze i walutowe25-05-2016 - 16:12
Poseł Weiszacker.  

W ostatnich latach wirtualne waluty stały się atrakcyjnym środkiem płatniczym, stanowiącym alternatywę dla tradycyjnych sposobów dokonywania płatności. W środę w PE odbędzie się debata plenarna, w czwartek głosowanie dotyczące raportu w sprawie wirtualnych walut. O potencjalnych wyzwaniach i zagrożeniach rozmawialiśmy z posłem sprawozdawcą Jakobem von Weizsäckerem (S&D, Niemcy). (Przeczytaj więcej: Wirtualne waluty: Możliwości zastosowania technologii są ogromne )

 

Sieć Nagrody Sacharowa o prawach człowieka w erze cyfrowej

Informacje ogólne Prawa człowieka24-05-2016 - 18:00
Laureaci Nagrody im. Sacharowa  

Sieć Laureatów Nagrody im. Sacharowa obejmuje osoby uhonorowane tą nagrodą i posłów do PE. Sieć regularnie spotyka się na konferencjach - wydarzenia te stanowią forum debat między europosłami, laureatami, przedstawicielami UE i innych instytucji międzynarodowych oraz społeczeństwa obywatelskiego. W poniedziałek i wtorek odbyła się konferencja z udziałem 9 laureatów, którzy w Brukseli dyskutowali o sposobach odpowiedzi na wyzwania dla praw człowieka w erze cyfrowej. (Przeczytaj więcej: Sieć Nagrody Sacharowa o prawach człowieka w erze cyfrowej )

 

Przewodnik po cyfrowym świecie

Informacje ogólne Społeczeństwo informacyjne24-05-2016 - 17:32
Digital Glossary: "cloud computing" ©BELGA_Zoonar_N_Menijes  

Internet przyczynia się do wzrostu gospodarczego i powstania miejsc pracy w UE, ale powinien także swobodnie rozwijać się ponad granicami. KE przedstawiła w 2015 strategię jednolitego rynku cyfrowego, a PE i Rada porozumiały się ws. zniesienia opłat za roaming od 2017 i zagwarantowania neutralności Internetu. 25 maja posłowie będą dyskutować o nowych propozycjach KE, które mają na celu pobudzenie e-handlu. Przypominamy pojęcia, które trzeba znać, żeby nie pogubić się w cyfrowym świecie. (Przeczytaj więcej: Przewodnik po cyfrowym świecie )