Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Internet nezná hranice, ale digitální služby v Evropě stále ano

Plenární zasedání Volný pohyb služeb27-05-2016 - 15:26
Digitálna ilustrácia: zlatá rybka vyskakuje z obrazovky laptopu do pristaveného nákupného košíka  

Náš každodenní život je stále více provázán s internetem. Ten v principu nemá hranice, ale v Evropě to není tak docela pravda. Když si třeba chcete nakoupit online nějaké zboží nebo služby v jiné zemi EU, nemusí se vám to podařit, pokud narazíte na tzv. geoblocking. Parlament už dlouho volá po odstranění překážek pro digitální ekonomiku v EU a ve středu se na plénu debatovalo o návrzích Komise na vytvoření jednotného digitálního trhu. (Přečtěte si více: Internet nezná hranice, ale digitální služby v Evropě stále ano )

 

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz navštívil Bratislavu

Další tiskové zprávy Instituce27-05-2016 - 12:04
Martin Schulz a Andrej Kiska  

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se ve čtvrtek 26. května setkal s nejvyššími ústavními činiteli Slovenské republiky v souvislosti s tím, že od 1.7.2016 převezme Slovensko na půl roku předsednictví v Radě EU. (Přečtěte si více: Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz navštívil Bratislavu )

 

Jsou vaše osobní údaje na serverech v USA v bezpečí?

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci / Vnější vztahy26-05-2016 - 18:18
obrazovky  

Od té doby, co Edward Snowden odhalil hromadné sledování elektronické komunikace v USA, se toho na ochranu soukromí občanů EU udělalo velmi málo. Takový byl verdikt poslanců, když Evropský soudní dvůr v říjnu 2015 zrušil dohodu Safe Harbour mezi EU a USA, která měla regulovat výměnu informací přes Atlantik. Ve středu 25. května Parlament jednal o tom, jestli nově navržená úprava “Privacy Shield” bude opravdu spolehlivým štítem pro vaše data uložená na amerických serverech. Poslanci mají výhrady. (Přečtěte si více: Jsou vaše osobní údaje na serverech v USA v bezpečí? )

 

Návrhy k budování jednotného digitálního trhu jsou správným krokem, říká EP

Plenární zasedání Volný pohyb zboží / Volný pohyb služeb / Informační společnost26-05-2016 - 17:18

Nové iniciativy pobízející spotřebitele a podniky snadněji nakupovat a prodávat produkty a služby online v celé EU přivítala při středeční debatě s místopředsedou Komise pro jednotný digitální trh Andrusem Ansipem většina europoslanců. Evropský parlament bude o legislativních návrzích jednotného digitálního trhu spolurozhodovat na stejné úrovni s Radou ministrů EU. (Přečtěte si více: Návrhy k budování jednotného digitálního trhu jsou správným krokem, říká EP )

 

Poslanci EP apelují na zvýšení pravomocí spotřebitelů na trhu s energiemi

Plenární zasedání Energetika26-05-2016 - 17:08

Spotřebitelé by měli dostat více prostoru na trhu s energiemi, tvrdí poslanci v usnesení o "nové energetické dohodě pro spotřebitele energií", o němž hlasovali ve čtvrtek. Doporučují kolektivní nákupy, lepší nástroje pro porovnávání dostupných cen a usnadnění změny poskytovatele energie a tarifů. V nezávazném textu, který je považován jako základ pro budování Energetické unie, poslanci rovněž požadují vznik evropských fondů pro boj s energetickou chudobou. (Přečtěte si více: Poslanci EP apelují na zvýšení pravomocí spotřebitelů na trhu s energiemi )

 

Safer medical devices: MEPs strike deal with Council

ENVI Public health26-05-2016 - 15:48

Plans for stricter monitoring and certification procedures to ensure that medical devices such as breast or hip implants comply fully with safety and traceability requirements were informally agreed by MEPs and the Dutch Presidency of the Council on Wednesday. MEPs also secured tighter information and ethical requirements for diagnostic medical devices, e.g. those used for pregnancy or DNA testing. (Read more: Safer medical devices: MEPs strike deal with Council )

 

Poslanci navštívili uprchlické tábory v Řecku

Další tiskové zprávy Spravedlnost a vnitřní věci / Delegace26-05-2016 - 12:17
stany a kontejnery v uprchlickém táboře  

Poslanci z výboru pro občanské svobody navštívili tři různé typy uprchlických táborů v Řecku, aby se na vlastní oči přesvědčili o tamních podmínkách. Jejich cílem bylo zároveň zhodnotit efektivnost dohody s Tureckem v řízení migrační vlny a proto hovořili s představiteli řecké vlády a setkali se se zástupci mezinárodních i nevládních organizací pracujících přímo v terénu s uprchlíky. Delegaci vedl maďarský sociální demokrat Peter Niedermüller. (Přečtěte si více: Poslanci navštívili uprchlické tábory v Řecku )

 

MEPs call for virtual currency watchdog to combat money laundering and terrorism

Plenary Session External/international trade / Economic and monetary affairs26-05-2016 - 12:03
©AP Images/ European Union-EP  

The EU Commission should set up a taskforce to monitor virtual currencies, like Bitcoin, to prevent their being used to launder money or finance terrorism, said Parliament in a non-binding resolution voted on Thursday. (Read more: MEPs call for virtual currency watchdog to combat money laundering and terrorism )

 

EU-US “Privacy Shield” for data transfers: further improvements needed, MEPs say

Plenary Session Justice and home affairs / External relations26-05-2016 - 11:58

The EU Commission should go on negotiating with the USA to remedy “deficiencies” in proposed “Privacy Shield” protection for EU citizens’ data transferred to the US for commercial purposes, Parliament says in a non-legislative resolution passed on Thursday. (Read more: EU-US “Privacy Shield” for data transfers: further improvements needed, MEPs say )

 

Parliament approved aid on Thursday worth €6,468,000 for 557 redundant workers from the “Larissa” supermarket in Greece and €5,146,800 for 2,132 former drivers for the road haulage and delivery firm MoryGlobal SAS in France. The European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid will still need to be approved by the Council of Ministers on 6 June. (Read more: MEPs approve €11.6m in job-search aid for redundant workers in France and Greece )