Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Hlavní body únorové plenárky: CETA, rakouský prezident, protiteroristické zákony

Plenární zasedání Instituce / Vnější/mezinárodní obchod / Vnější vztahy / Hospodářské a měnové záležitosti17-02-2017 - 11:51
 

Parlament schválil obchodní dohodu mezi EU a Kanadou a následující den v plénu vystoupil kanadský premiér Justin Trudeau. Ujistil poslance, že CETA není jenom o obchodu a ziscích, ale že má také zlepšit životy běžných lidí. Ve Štrasburku vystoupil tento týden ještě další zvláštní host: prezident Rakouska Alexander Van der Bellen. Poslanci dále odsouhlasili opatření na boj proti terorismu zejména proti navracejícím se zahraničním bojovníkům a na posílení kontrol vnějších hranic Unie. (Přečtěte si více: Hlavní body únorové plenárky: CETA, rakouský prezident, protiteroristické zákony )

 

Roboti: Potřebujeme nové normy regulující jejich použití?

Další tiskové zprávy Výzkum a inovace16-02-2017 - 18:52
Mady Delvaux zachycená během rozhovoru  

Když vymyslel Karel Čapek slovo robot, nepředstavoval si asi, jaké složité právní regulace budeme jednou hledat, abychom činnost robotů a její důsledky podchytili. Dnešní realita si to ale vyžaduje; roboti a umělá inteligence se čím dál tím víc využívají. Nejsou ale dosud v občanském právu dostatečně podchyceni, ačkoliv mohou způsobit různé škody. Proto Parlament navrhuje celoevropské normy pro robotiku. O problematice jsme hovořili se zpravodajkou, lucemburskou socialistkou Mady Delvaux. (Přečtěte si více: Roboti: Potřebujeme nové normy regulující jejich použití? )

 

Terorismus: nová opatření proti zahraničním bojovníkům

Další tiskové zprávy Spravedlnost a vnitřní věci / Bezpečnost a obrana16-02-2017 - 18:02
 

Teroristické útoky v Evropě měli v poslední době většinou na svědomí útočníci, kteří byli v dané zemi místní. Někteří z nich absolvovali trénink jako zahraniční bojovníci, jiní se radikalizovali takřečeno z domu. Právě na Evropany, kteří cestují například do Sýrie nebo Iráku kvůli teroristickému výcviku, se zaměřuje nová směrnice, kterou schválilo plénum 16. února. Zároveň poslanci odsouhlasili posílení kontrol na vnějších hranicích Schengenu. (Přečtěte si více: Terorismus: nová opatření proti zahraničním bojovníkům )

 

Prevence terorismu: opatření proti zahraničním bojovníkům a osamělým vlkům

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci16-02-2017 - 16:17

S cílem bránit se proti hrozbě, kterou představují takzvaní zahraniční bojovníci - Evropané kteří cestují do oblastí konfliktů kvůli teroristickému výcviku - a také osamělí vlci, kteří plánují teroristické útoky na vlastní pěst, schválil Evropský parlament ve čtvrtek 16. února novou protiteroristickou legislativu. (Přečtěte si více: Prevence terorismu: opatření proti zahraničním bojovníkům a osamělým vlkům )

 

Kanadský premiér v Evropském parlamentu: obchod má lidem přinášet užitek

Plenární zasedání Vnější vztahy16-02-2017 - 16:15
Canadian President Justin Trudeau adresses the MEPs  

„CETA není jen o obchodu, o dovozu a vývozu, o ziscích. Jejím smyslem je zlepšit životy lidí,“ prohlásil dnes na plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku kanadský premiér Justin Trudeau. Hovořil u příležitosti toho, že poslanci včera schválil obchodní dohodu CETA mezi EU a Kanadou. Pan Trudeau je prvním kanadským premiérem, který vystoupil na půdě Evropského parlamentu. (Přečtěte si více: Kanadský premiér v Evropském parlamentu: obchod má lidem přinášet užitek )

 

Robots and artificial intelligence: MEPs call for EU-wide liability rules

Plenary Session Industry16-02-2017 - 13:09
Child playing with robot  

EU-wide rules are needed for the fast-evolving field of robotics, e.g. to enforce ethical standards or establish liability for accidents involving driverless cars, say MEPs in a resolution voted on Thursday. (Read more: Robots and artificial intelligence: MEPs call for EU-wide liability rules )

 

Parliament sets out its vision for the future of Europe

Plenary Session Future of Europe/European integration / Institutions16-02-2017 - 12:42

If the EU is to boost its capacity to act, restore citizens’ trust and make the euro zone economy more resilient to outside shocks, it needs to make full use of the Lisbon Treaty. But to go further, it needs to reform itself more fundamentally. This was the key message of three resolutions exploring the future development of the European Union approved by Parliament on Thursday. (Read more: Parliament sets out its vision for the future of Europe )

 

Stopping foreign fighters at EU external borders

Plenary Session Justice and home affairs / Schengen16-02-2017 - 12:30
Passport control illustration  

All EU citizens and third country nationals entering or leaving the EU will be systematically checked against databases, e.g. of lost and stolen documents, under a regulation voted on Thursday. The new rules were agreed by Parliament’s negotiators and the Council of Ministers on 5 December 2016. (Read more: Stopping foreign fighters at EU external borders )

 

Human rights: Nicaragua, executions in Kuwait and Bahrain, and Guatemala

Plenary Session Humanitarian aid / External relations16-02-2017 - 12:15

Parliament voices deep concern about the intimidation and harassment of Francesca Ramirez and other human rights defenders in Nicaragua, deplores the recent use of the death penalty in Kuwait and Bahrain, and strongly condemns the murders of human rights defenders and journalists in Guatemala, in three resolutions voted on Thursday. (Read more: Human rights: Nicaragua, executions in Kuwait and Bahrain, and Guatemala )

 

CETA: Nové příležitosti pro evropské podnikatele v Kanadě

Plenární zasedání Vnější/mezinárodní obchod15-02-2017 - 17:58
 

Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou je jedním z velkých témat plenárky tohoto týdne. Evropský parlament přijetí CETA odsouhlasil ve středu 15.2. a je tím splněna podmínka, aby takzvaná Komplexní hospodářská a obchodní dohoda potenciálně vstoupila v platnost. V roce 2015 dosáhl obchod mezi EU a Kanadou objem 63,5 miliard eur a očekává se, že po přijetí dohody dále poroste ještě o 20%. (Přečtěte si více: CETA: Nové příležitosti pro evropské podnikatele v Kanadě )