Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Důvěřuj, ale prověřuj: parlamentní kontrola prováděcích a přenesených pravomocí

Další tiskové zprávy Jednací řád EP11-02-2016 - 18:30
poslanci hlasují o přenesených pravomocích Komise  

V oblastech tak rozmanitých jako je bezpečnost potravin, ochrana osobních údajů či boj proti terorismu Parlament rozhoduje o vhodné politice a potřebných opatřeních. Nedělá to ale sám; právní předpisy tvoří společně s Radou zastupující členské státy a v některých případech přenechává prováděcí pravomoci na Komisi. Týká se to třeba různých technických specifikací a podobně. I takové detaily mohou mít ale velký dopad na náš každodenní život a proto se na ně poslanci stále více zaměřují. (Přečtěte si více: Důvěřuj, ale prověřuj: parlamentní kontrola prováděcích a přenesených pravomocí )

 

EP Newshub: novinky z Parlamentu na jednom místě a v reálném čase

Další tiskové zprávy Instituce10-02-2016 - 15:50
Ilustrační fotokoláž portálu Newshub  

EP Newshub přináší na jednom místě stále čerstvé zprávy, tweety, blogy, videa a další novinky od 751 poslankyň a poslanců, osmi politických skupin i Parlamentu jako celku. Nedávno jsme stránku EP Newshub vylepšili. Doufáme, že se vám nové funkce budou líbit. Posuďte a vyzkoušejte sami... (Přečtěte si více: EP Newshub: novinky z Parlamentu na jednom místě a v reálném čase )

 

Poslanci budou tento týden v Turecku zjišťovat situaci syrských uprchlíků

Další tiskové zprávy Přistěhovalectví / Humanitární pomoc / Delegace08-02-2016 - 16:37
záběr z uprchlického tábora  

Válka v Sýrii a s ní spojená humanitární krize jsou tragickou stálicí zpráv poslední doby. Minulý týden se o nich hovořilo znovu i na plénu EP a to ve spojitosti s ohrožením schengenského prostoru. V lednu poslanci apelovali na členské státy, aby Turecku poskytly přislíbené 3 miliardy eur pro tamní uprchlická zařízení. V Turecku je registrováno 2,5 milionů utečenců ze Sýrie. Do tohoto kontextu zapadá návštěva dvou delegací výborů, které si chtějí na místě ověřit přístup k řešení krize. (Přečtěte si více: Poslanci budou tento týden v Turecku zjišťovat situaci syrských uprchlíků )

 
 

Nejostřeji sledovanou debatou únorového plenárního zasedání byla diskuze o návrzích reforem EU, které my měly přesvědčit Brity, aby zůstali členy Unie. Neméně pozornosti se také dostalo diskusím o migraci, budoucnosti schengenského prostoru, obchodní smlouvě TiSA a emisním limitům. Jaké byly konkrétní výsledky těchto debat a hlasování? Čtěte níže stručné shrnutí doplněné o další odkazy, fotografie a videa. (Přečtěte si více: Hlavní body z plenárky: Británie v EU, migrace, daně, obchodní smlouvy a další. )

 

„Mezinárodní obchodní dohody musí mít přínos pro podniky i obyčejné lidi“

Další tiskové zprávy Vnější/mezinárodní obchod04-02-2016 - 14:32
Na Facebooku Evropského parlamentu chatoval poslanec Bernd Lange o dohodě TTIP  

Jednání o nových obchodních smlouvách jsou velmi citlivá, protože mají přímý dopad na náš každodenní život. Nejznámějším příkladem z poslední doby je vyjednávání o transatlantickém partnerství pro obchod a investice (anglická zkratka TTIP), ale pracuje se i na dalších smlouvách. O tom všem ve středu chatoval na Facebooku Evropského parlamentu německý poslanec Bernd Lange ze skupiny socialistů a demokratů. Zvládnul odpovědět na více než 60 otázek. Shrnutí téhle virtuální debaty vám nabízíme níže. (Přečtěte si více: „Mezinárodní obchodní dohody musí mít přínos pro podniky i obyčejné lidi“ )

 

EU islands: call for action to overcome permanent handicaps

Plenary Session Regional policy04-02-2016 - 12:59
Cyprus Island sea coast  

MEPs urge the European Commission to take concrete steps to address the permanent handicaps that EU islands face and make full use of their potential, in a resolution voted on Thursday. The text also stresses the unique difficulties that southern insular regions face due to the increased migration flows and asks that special tax regimes should continue. (Read more: EU islands: call for action to overcome permanent handicaps )

 

MEPs call for urgent action to protect religious minorities against ISIS

Plenary Session External relations04-02-2016 - 12:53

MEPs urge the international community to take urgent action to counter the systematic mass murder of religious minorities by the so-called Islamic State in Iraq and Syria (ISIS) or Daesh, in a resolution voted on Thursday. The text wraps up a 20 January debate with EU foreign policy chief Federica Mogherini, in which many MEPs called for measures to protect all religious and minority groups against ISIS attacks. (Read more: MEPs call for urgent action to protect religious minorities against ISIS )

 

EU must maintain its aid to Libya, say MEPs

Plenary Session External relations04-02-2016 - 12:33

Economic disintegration and violence in Libya are worsening its fragility and enabling extremist organisations to flourish there, warned MEPs in Wednesday’s debate with Dutch foreign minister Bert Koenders, representing the EU foreign policy chief. Spillovers from Libya’s conflicts are also destabilising the Sahel region, they add. In a resolution voted on Thursday, MEPs urge the EU and international community to be ready to support Libyans’ efforts to implement the Libyan Political Agreement. (Read more: EU must maintain its aid to Libya, say MEPs )

 

Human rights: Crimean Tatars, Mohammed Ramadan, missing publishers in Hong Kong

Plenary Session External relations04-02-2016 - 12:29

Parliament condemns the unprecedented levels of human rights abuses perpetrated against Crimean Tatars, calls on the Bahrain to grant Mohammed Ramadan a royal pardon or to commute his death sentence, and for the immediate safe release of the five missing book publishers in Hong Kong, in three resolutions voted on Thursday. (Read more: Human rights: Crimean Tatars, Mohammed Ramadan, missing publishers in Hong Kong )

 

MEPs call on Serbia and Kosovo to pursue their reform agenda

Plenary Session External relations04-02-2016 - 12:17

The start of EU accession negotiations with Serbia and the progress made in normalising relations between Serbia and Kosovo was welcomed by MEPs in two resolutions passed on Thursday. They also stressed that these relations would be helped if all EU member states were to recognise Kosovo. (Read more: MEPs call on Serbia and Kosovo to pursue their reform agenda )