Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

MEPs secure deal to cap card payment fees

ECON Economic and monetary affairs17-12-2014 - 19:02

The fees that banks charge retailers to process shoppers’ payments should be capped under uniform rules across in the EU following a deal struck by Economic and Monetary Affairs Committee and Council negotiators on Wednesday. The cap would apply to both cross-border and domestic card-based payments and should result in lower costs for consumers. (Read more: MEPs secure deal to cap card payment fees )

 
 
Paweł Pawlikowski přebírá cenu.  

Paweł Pawlikowski dnes v Evropském parlamentu převzal filmovou Cenu Lux 2014 za svůj film Ida, natočený v polsko-dánské koprodukci. Ida je příběhem mladé novicky, která na společné cestě se svou tetou objevuje temná tajemství své minulosti. Po předání ceny jsme vítězného režiséra požádali o rozhovor, ve kterém nám prozradil víc o svém filmu a jeho úspěchu a o tom, co si myslí o evropské kinematografii. (Přečtěte si více: Paweł Pawlikowski: "Snažil jsem se natočit film, který je o všeobecných věcech" )

 
 

MEPs critical of breaches of freedom of expression in Turkey

Plenary Session External relations17-12-2014 - 18:45

MEPs from all political groups expressed their concerns over the recent arrests of journalists in Turkey and condemned all actions against media freedom, in a plenary debate on Wednesday afternoon. They agreed that the deterioration in the rule of law and fundamental rights in the country is an issue that needs to be tackled. Parliament will put a resolution to a vote in January. (Read more: MEPs critical of breaches of freedom of expression in Turkey )

 
 

Poslanci o zprávě CIA: mučení je nepřijatelné, spoluúčast EU se musí vyšetřit

Plenární zasedání Instituce / Lidská práva / Vnější vztahy17-12-2014 - 17:55
Záběr z tiskové konference na ředitelství CIA v Langley, Virginie  

Waterboarding, přikovávání lidí ke zdi, rektální krmení: zpráva o metodách vyslýchání ze strany CIA, kterou nedávno zveřejnil americký Senát, přináší závažná tvrzení o tom, jak se CIA pokouší získat informace od vězňů pomocí mučení. 17. prosince o zprávě jednali poslanci Evropského parlamentu na plenárním zasedání. Pošlapávání základních hodnot v boji proti terorismu označili za nepřijatelné a požadovali vyšetření případné spoluúčasti členských států EU na těchto metodách. (Přečtěte si více: Poslanci o zprávě CIA: mučení je nepřijatelné, spoluúčast EU se musí vyšetřit )

 
 

Evropský parlament schválil rozpočty EU na rok 2014 a 2015

Plenární zasedání Rozpočet17-12-2014 - 14:18
Evropský parlament schválil rozpočty EU na rok 2014 a 2015  

Parlament ve středu 17. prosince schválil návrh rozpočtu EU na rok 2015 a doplnění rozpočtu na rok 2014. Rozpočet na rok 2015 počítá s prostředky na závazky ve výši 145,32 miliardy eur a s prostředky na platby ve výši 141,21 miliardy eur a s dodatečnými prostředky ve výši 4,25 miliardy eur na zaplacení nezaplacených účtů za rok 2014. (Přečtěte si více: Evropský parlament schválil rozpočty EU na rok 2014 a 2015 )

 
 

MEPs urge EU to step up efforts to help steel industry out of the crisis

Plenary Session Industry17-12-2014 - 13:59

The EU should step up its efforts to help the steel industry out of the crisis, MEPs say in a non-binding resolution voted on Wednesday. They ask the European Commission to ensure that trade deals improve steel export conditions and check that EU competition and state aid rules do not lead to unfairness between EU countries. MEPs also call for investments in workers' education and training as well as in steel research. (Read more: MEPs urge EU to step up efforts to help steel industry out of the crisis )

 
 

New EU Security Strategy must tackle emerging threats, MEPs say

Plenary Session Justice and home affairs17-12-2014 - 13:45

The new Internal Security Strategy for 2015-2019 should be "easily adaptable to evolving situations" with a joined-up approach across the Union to tackle foreign fighters, cyber-security, human trafficking, organised crime, money laundering and corruption, , says a resolution passed by Parliament on Wednesday. (Read more: New EU Security Strategy must tackle emerging threats, MEPs say )

 
 

Migration: MEPs call on EU countries to share responsibility

Plenary Session Immigration17-12-2014 - 13:34

MEPs call for a comprehensive EU approach to migration and more effort to prevent further loss of life at sea in a resolution passed on Wednesday. Parliament asks the civil liberties committee to assess the various policies at stake, draw up a set of recommendations and report back to plenary with a "strategic initiative report" before the end of 2015. At least 3 072 people died in the Mediterranean Sea in the first nine months of this year. (Read more: Migration: MEPs call on EU countries to share responsibility )

 
 

European Parliament resolution on recognition of Palestine statehood

Plenary Session External relations17-12-2014 - 13:16
A view of the Dome of the Rock in Jerusalem, past the Israeli separation wall in Abu Dis in the West Bank, September 29, 2014.  ©BELGA_EYEVINE  

The European Parliament supports "in principle recognition of Palestinian statehood and the two state solution, and believes these should go hand in hand with the development of peace talks, which should be advanced", it says in a resolution passed on Wednesday. To support EU diplomatic efforts in the Middle East peace process, it also decided to launch a “Parliamentarians for Peace” initiative to bring together MEPs and MPs from the Israeli and Palestinian parliaments. (Read more: European Parliament resolution on recognition of Palestine statehood )

 
 

MEPs vote to open EU market to Moldovan apples, grapes and plums

Plenary Session External/international trade17-12-2014 - 12:50

Moldova will be able to export up to 40,000 tonnes of fresh apples, 10,000 tonnes of fresh table grapes and 10,000 tonnes of fresh plums to the EU duty free, thanks to a proposal backed by MEPs on Wednesday. This should compensate Moldova's producers for their losses due to Russia’s politically-motivated ban on imports of Moldovan produce. (Read more: MEPs vote to open EU market to Moldovan apples, grapes and plums )