Acces direct la meniul principal de navigare (Apăsaţi pe tasta "Enter")
Acces la conţinutul paginii (apăsaţi pe "Intră")
Acces direct la lista celorlalte site-uri (Apăsaţi pe tasta "Enter")

Știri

Comunicate de presă

 
 
 
 

Getting the European Youth Initiative to deliver jobs

Plenary Session Employment policy17-09-2014 - 14:35

EU member states need to make more efficient use of €6 billon in EU funds to ease the transition from education to jobs for young people and foster entrepreneurship, urged MEPs in Wednesday's debate on the European Youth Initiative. Some advocated simplifying funding procedures, sharing best practices, and promoting apprenticeships, whilst others urged member states to do more to exploit the job-creating potential of new energy-saving and green technologies. (Read more: Getting the European Youth Initiative to deliver jobs )

 
 

Parlamentul European a aprobat miercuri ajutorul acordat muncitorilor disponibilizați din România pentru a-și găsi noi locuri de muncă. Finanțarea din Fondul european de ajustare la globalizare (FEAG) va completa eforturile naționale, intrând în vigoare după adoptarea de către Consiliul de Miniștri. (Mai mult: PE aprobă ajutorul pentru muncitorii disponibilizați din România )

 
 

MEPs question high pricing of certain life-saving medicines

Plenary Session Public health17-09-2014 - 11:56

The pharmaceutical industry is raising the prices of new, life-saving medicines ever higher, thus threatening the equal access to treatments while increasing the burden on healthcare systems, said MEPs during a debate with Council and the Commission on Tuesday. The issue will be discussed during the next informal Health Council meeting of 22-23 September. (Read more: MEPs question high pricing of certain life-saving medicines )

 
 

MEPs split over EU free trade deal with Canada

Plenary Session External/international trade17-09-2014 - 11:48

Hopes and fears for the EU-Canada Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA), which has been negotiated but still needs Parliament’s backing to enter into force, were aired in a debate with EU trade Commissioner Karel De Gucht on Tuesday. (Read more: MEPs split over EU free trade deal with Canada )

 
 

Digital single market needs to be better integrated, say MEPs

Plenary Session Free movement of services17-09-2014 - 10:03

More effort is needed to integrate the EU digital single market, so as to unlock its growth and job-creating potential, stressed MEPs in Tuesday’s debate with EU Internal Market Commissioner Michel Barnier. Measures to bring together the 28 national digital markets should include ending mobile roaming charges, promoting e-commerce, ensuring open access to the Internet for users and neutral treatment of its service providers, and also better data protection, they added. (Read more: Digital single market needs to be better integrated, say MEPs )

 
 

EU budget 2015: back your policy pledges with money, MEPs urge ministers

Plenary Session Budget / Research and innovation16-09-2014 - 17:15

The Council’s version of the draft EU budget for 2015 disregards its own political pledge to spur economic growth and job creation, MEPs said after Council Presidency representative Enrico Zanetti presented it in plenary session on Tuesday. (Read more: EU budget 2015: back your policy pledges with money, MEPs urge ministers )

 
 

Parlamentul European ratifică Acordul de Asociere UE-Ucraina

Sesiune Relaţii externe16-09-2014 - 12:34
European Parliament ratifies EU-Ukraine Association Agreement  

Marți la Strasbourg, Parlamentul European a aprobat Acordul de Asociere UE – Ucraina, inclusiv Acordul de Liber Schimb Aprofundat și Cuprinzător (DCFTA). Simultan, Acordul a fost ratificat și de Parlamentul ucrainian la Kiev. Acordul va crea o asociere politică cuprinzătoare și o integrare economică între UE și Ucraina, oferind acces reciproc liber pe piață. (Mai mult: Parlamentul European ratifică Acordul de Asociere UE-Ucraina )

 
 

MEPs evaluate EU policy towards Russia

Plenary Session External relations16-09-2014 - 11:39

The EU should take a more proactive line on the conflict between Russia and Ukraine and impose tougher sanctions on Russia, urged some political groups in Tuesday’s debate with EU Enlargement and Neighbourhood Policy Commissioner Štefan Füle. Others, however, stressed the need to "keep communication channels open". (Read more: MEPs evaluate EU policy towards Russia )

 
 

Dezbatere PE: impactul măsurilor Rusiei privind produsele agricole UE

Altele Comerţ exterior/internaţional16-09-2014 - 10:07
 

Luni, 15 septembrie, Parlamentul European a dezbătut la Strasbourg interdicția Rusiei asupra importurilor de produse alimentare din UE. În urma măsurilor UE luate ca rezultat la criza ucraineană și doborârea unui avion în Ucraina, Rusia a introdus pe 7 august interdicția importurilor din UE, SUA, Canada, Australia și Norvegia pentru produse precum carnea, fructele și legumele. Harta de față vă arată ce țări vor fi cele mai afectate. (Mai mult: Dezbatere PE: impactul măsurilor Rusiei privind produsele agricole UE )

 
 

Petițiile: Parlamentul vă dă o șansă de a vă face vocea auzită

Altele Instituţii / Drepturile cetăţenilor / Petiţii16-09-2014 - 09:56
Petiționar la PE.  

Aveți o problemă legată de o chestiune UE? Parlamentul European vă poate ajuta. Comisia pentru petiții se asigură că plângerile cetățenilor sunt auzite la cel mai înalt nivel. Articolul de față vă arată cum puteți trimite o petiție și vă face o prezentare a celor 1986 de petiții trimise în 2012. (Mai mult: Petițiile: Parlamentul vă dă o șansă de a vă face vocea auzită )