Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

The European Criminal Records Information System (ECRIS), which EU countries use to exchange information on the criminal convictions of EU citizens, should be extended to include non-EU nationals, Civil Liberties Committee MEPs said on Monday. MEPs also want the system to be used to check the criminal records of people seeking to work with children. (Read more: Fighting terrorism: share criminal records of non-EU nationals, too, urge MEPs )

 

The Commission's proposal for a standard EU travel document, to speed up the process of returning non-EU nationals who stay "irregularly" in EU member states without valid passports or identity cards, was endorsed by Civil Liberties Committee MEPs on Monday. Members highlight that many EU countries are currently facing serious difficulties in returning these residents to their home countries in a safe and lawful way. (Read more: MEPs back new EU travel document to ease return of irregular non-EU residents )

 
Sea border radar control ©European Union 2014-Frontex  

Plans to set up an integrated EU border management system, with a flagship European Border and Coast Guard agency, bringing together Frontex and national border management authorities, were backed by the Civil Liberties Committee on Monday. They would enable extra border guard teams to be rapidly deployed to EU countries whose external borders are under pressure. National authorities would still manage their borders on a day-to-day basis, but could seek help from the new agency in a crisis. (Read more: Civil Liberties Committee backs new European Border and Coast Guard )

 
Vlajka EU na budově Evropského parlamentu.  

Jak zajistit bezpečnost uvnitř schengenského prostoru v případě krize na vnějších hranicích EU? O posílení Evropské pohraniční a pobřežní stráže budou poslanci jednat tento týden. Také dají své stanovisko k návrhu na vytvoření jednotného evropského cestovního dokladu, který by měl usměrnit a usnadnit navracení nelegálních migrantů. Na veřejném slyšení výboru pro lidská práva vystoupí zástupci menšin ze Sýrie a Iráku a podají svědectví o své situaci. Přečtěte si více a sledujte v přímém přenosu. (Přečtěte si více: Tento týden v EP: Evropská pohraniční stráž, úděl menšin v Iráku a Sýrii a další )

 

Internet nezná hranice, ale digitální služby v Evropě stále ano

Plenární zasedání Volný pohyb služeb27-05-2016 - 15:26
Digitálna ilustrácia: zlatá rybka vyskakuje z obrazovky laptopu do pristaveného nákupného košíka  

Náš každodenní život je stále více provázán s internetem. Ten v principu nemá hranice, ale v Evropě to není tak docela pravda. Když si třeba chcete nakoupit online nějaké zboží nebo služby v jiné zemi EU, nemusí se vám to podařit, pokud narazíte na tzv. geoblocking. Parlament už dlouho volá po odstranění překážek pro digitální ekonomiku v EU a ve středu se na plénu debatovalo o návrzích Komise na vytvoření jednotného digitálního trhu. (Přečtěte si více: Internet nezná hranice, ale digitální služby v Evropě stále ano )

 

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz navštívil Bratislavu

Další tiskové zprávy Instituce27-05-2016 - 12:04
Martin Schulz a Andrej Kiska  

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se ve čtvrtek 26. května setkal s nejvyššími ústavními činiteli Slovenské republiky v souvislosti s tím, že od 1.7.2016 převezme Slovensko na půl roku předsednictví v Radě EU. (Přečtěte si více: Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz navštívil Bratislavu )

 

Jsou vaše osobní údaje na serverech v USA v bezpečí?

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci / Vnější vztahy26-05-2016 - 18:18
obrazovky  

Od té doby, co Edward Snowden odhalil hromadné sledování elektronické komunikace v USA, se toho na ochranu soukromí občanů EU udělalo velmi málo. Takový byl verdikt poslanců, když Evropský soudní dvůr v říjnu 2015 zrušil dohodu Safe Harbour mezi EU a USA, která měla regulovat výměnu informací přes Atlantik. Ve středu 25. května Parlament jednal o tom, jestli nově navržená úprava “Privacy Shield” bude opravdu spolehlivým štítem pro vaše data uložená na amerických serverech. Poslanci mají výhrady. (Přečtěte si více: Jsou vaše osobní údaje na serverech v USA v bezpečí? )

 

Návrhy k budování jednotného digitálního trhu jsou správným krokem, říká EP

Plenární zasedání Volný pohyb zboží / Volný pohyb služeb / Informační společnost26-05-2016 - 17:18

Nové iniciativy pobízející spotřebitele a podniky snadněji nakupovat a prodávat produkty a služby online v celé EU přivítala při středeční debatě s místopředsedou Komise pro jednotný digitální trh Andrusem Ansipem většina europoslanců. Evropský parlament bude o legislativních návrzích jednotného digitálního trhu spolurozhodovat na stejné úrovni s Radou ministrů EU. (Přečtěte si více: Návrhy k budování jednotného digitálního trhu jsou správným krokem, říká EP )

 

Poslanci EP apelují na zvýšení pravomocí spotřebitelů na trhu s energiemi

Plenární zasedání Energetika26-05-2016 - 17:08

Spotřebitelé by měli dostat více prostoru na trhu s energiemi, tvrdí poslanci v usnesení o "nové energetické dohodě pro spotřebitele energií", o němž hlasovali ve čtvrtek. Doporučují kolektivní nákupy, lepší nástroje pro porovnávání dostupných cen a usnadnění změny poskytovatele energie a tarifů. V nezávazném textu, který je považován jako základ pro budování Energetické unie, poslanci rovněž požadují vznik evropských fondů pro boj s energetickou chudobou. (Přečtěte si více: Poslanci EP apelují na zvýšení pravomocí spotřebitelů na trhu s energiemi )

 

Safer medical devices: MEPs strike deal with Council

ENVI Public health26-05-2016 - 15:48

Plans for stricter monitoring and certification procedures to ensure that medical devices such as breast or hip implants comply fully with safety and traceability requirements were informally agreed by MEPs and the Dutch Presidency of the Council on Wednesday. MEPs also secured tighter information and ethical requirements for diagnostic medical devices, e.g. those used for pregnancy or DNA testing. (Read more: Safer medical devices: MEPs strike deal with Council )