Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Budúci rok by mal byť Európskym rokom kultúrneho dedičstva

Plenárne zasadnutie Inštitúcie21-04-2017 - 11:38
 

Vo štvrtok 27. apríla bude Európsky parlament hlasovať o návrhu, aby bol rok 2018 vymenovaný za Európsky rok kultúrneho dedičstva. Je to práve ono, ktoré dáva každej krajine jej osobnú identitu. A nielen to. Je dôležitou súčasťou nášho hospodárstva, v kultúrnom sektore totiž pracuje mnoho ľudí. Investície doň preto nie sú žiadnou stratou. Viac o tejto iniciatíve a jej dôležitosti sa dozviete v našom rozhovore s poslancom Mirceaom Diaconum (ALDE, Rumunsko). (Čítať ďalej: Budúci rok by mal byť Európskym rokom kultúrneho dedičstva )

 

Tajani v Londýne: Občania si zaslúžia vedieť, čo ich čaká po brexite

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie20-04-2017 - 17:55
 

Dnes ráno zavítal predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani do Londýna, kde spoločne s britskou premiérkou Theresou May rokoval o vystúpení jej krajiny z EÚ. Parlament ohľadne brexitu už prijal svoje stanovisko a Tajani počas rozhovorov s premiérkou nástojil najmä na právach občanov. „Odkaz Európskeho parlamentu je jasný. Našou hlavou prioritou je obhajovanie ich práv,“ povedal. Theresu May počas stretnutia pozval do Parlamentu. (Čítať ďalej: Tajani v Londýne: Občania si zaslúžia vedieť, čo ich čaká po brexite )

 

Legislatívne priority na rok 2017: Ako na nich pracuje Európsky parlament

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie / Prisťahovalectvo / Spravodlivosť a vnútorné veci / Energetika / Životné prostredie20-04-2017 - 17:17
poslanci hlasujú v pléne  

EÚ si tento rok dala záväzok popracovať na oblastiach, ktoré sa najviac dotýkajú samotných občanov. Ako priority si tento rok stanovila napríklad elektronické obchodovanie, životné prostredie a ochranu vonkajších hraníc. Prečítajte si, ktoré hlavné legislatíve návrhy Parlament už tento rok schválil. (Čítať ďalej: Legislatívne priority na rok 2017: Ako na nich pracuje Európsky parlament )

 

Niekoľko zaujímavých faktov o (nielen) veľkonočných vajciach

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie12-04-2017 - 16:33
 

Zdobíte na Veľkú noc vajcia? Robíme všetko preto, aby boli zdravé a nezávadné. Európsky parlament v minulosti odobril legislatívu, vďaka ktorej dnes majú nosnice viac miesta a taktiež schválil číselné kódy, ktoré informujú o tom, z akých podmienok vajcia, ktoré kupujete, pochádzajú. Viac v našom videu. (Čítať ďalej: Niekoľko zaujímavých faktov o (nielen) veľkonočných vajciach )

 

Poslanci Európskeho parlamentu diskutovali o nútených sobášoch maloletých

Ďalšie tlačové správy Ľudské práva12-04-2017 - 15:50
dievča sedí na posteli v stane  

V rozvojových krajinách je každé tretie dievča vydaté pred dovŕšením svojich osemnástich rokov a každé deviate ešte predtým, ako má pätnásť. Po sobáši väčšinou prestanú chodiť do školy, čo výrazne zhoršuje ich vyhliadky do budúcnosti. Nehovoriac o komplikáciách počas tehotenstva a pôrodu, kvôli ktorým mnohé prichádzajú o život. V utorok 11. apríla o tomto probléme a ako ho riešiť, diskutovali členovia výboru pre práva žien a podvýboru pre ľudské práva. (Čítať ďalej: Poslanci Európskeho parlamentu diskutovali o nútených sobášoch maloletých )

 

Biljana Borzan: EÚ má morálnu povinnosť obmedziť plytvanie potravinami

Ďalšie tlačové správy Životné prostredie / Bezpečnosť potravín12-04-2017 - 11:19
Poslankyňa počas rozhovoru  

V EÚ sa ročne vyhodí 88 miliónov ton jedla, čo predstavuje asi 173 kg na osobu. Plytvanie potravinami nie je len etickým problémom, ale má veľké hospodárske a ekologické dopady. V utorok sa touto témou zaoberal výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie, jeho členovia odhlasovali správu, v ktorej žiadajú EÚ a jej členské štáty, aby proti plytvaniu jedlom zakročili. Ešte pred hlasovaním sme oslovili autorku správy, poslankyňu Biljanu Borzan. (Čítať ďalej: Biljana Borzan: EÚ má morálnu povinnosť obmedziť plytvanie potravinami )

 

Proposals for cutting food waste

ENVI Food safety11-04-2017 - 14:54

Environment MEPs put forward a number of possible measures to cut the EU 88 million tonnes per year food waste by half by 2030 on Tuesday. MEPs called on the European Commission to lift existing restrictions on food donations and stressed a solution is needed for the confusion created for many consumers by the “best before” and “use by” labelling. (Read more: Proposals for cutting food waste )

 

Migration: MEPs to debate EU return policies

LIBE Immigration10-04-2017 - 18:14

Recent proposals to expedite the return of migrants who are not entitled to refugee status will be debated in the Civil Liberties Committee on Tuesday morning. (Read more: Migration: MEPs to debate EU return policies )

 

Parlament rokoval o tom, ako bojovať proti dezinformáciám

Plenárne zasadnutie Inštitúcie / Vonkajšie vzťahy10-04-2017 - 17:35
 

Klamlivé správy nie sú ničím novým, no v dnešnej dobe sa šíria oveľa ľahšie a to aj vďaka sociálnym sieťam. Až 46% Európanov sleduje správy na sociálnych sieťach, pričom mnohí si ich predtým, ako ich zverejnia na svojom profile, neoveria. Až 6 z 10 „správ“ je zdieľaných bez toho, aby si ich ľudia predtým prečítali. Online prostredie nahráva do kariet aj propagande a nenávistným komentárom. O tom, aké nebezpečenstvo to predstavuje pre našu spoločnosť, rokoval minulý týždeň Európsky parlament. (Čítať ďalej: Parlament rokoval o tom, ako bojovať proti dezinformáciám )

 

Sýria, migrácia, plytvanie potravinami. Krátky prehľad začínajúceho sa týždňa

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie10-04-2017 - 13:16
Pohľad na budovu Parlamentu so zástavou EÚ  

Poslanci Európskeho parlamentu sa budú tento týždeň znovu venovať vývoju v Sýrii. Na programe je aj migrácia a vracanie migrantov, ktorí nemajú v EÚ právo na azyl. Rokovať sa bude aj o tom, ako bojovať proti plytvaniu potravinami. (Čítať ďalej: Sýria, migrácia, plytvanie potravinami. Krátky prehľad začínajúceho sa týždňa )