Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Juncker investment plan must complement other EU tools, say MEPs

BUDG ECON Budget / Economic and monetary affairs02-03-2015 - 18:40

The European Fund for Strategic Investments (EFSI) must focus on currently underfunded areas, so as to complement, not duplicate, other EU budget tools, said MEPs at Monday’s expert hearing on the Juncker investment plan proposals. The hearing was held by the Budgets and Economic and Monetary Affairs committees with a view to shaping legislation for the investment plan. (Read more: Juncker investment plan must complement other EU tools, say MEPs )

 
 

MDŽ sa bude tento rok v Parlamente niesť v duchu vzdelávania

Ďalšie tlačové správy Práva žien/Rovnosť príležitostí02-03-2015 - 18:12
Dievčatá sediace na zemi v tureckom sede píšuce do svojich zošitov.  

Emancipácia žien a dievčat prostredníctvom vzdelávania. Tak znie motto tohtoročného MDŽ v Európskom parlamente. Počas celého týždňa sa tu budú konať podujatia, na ktoré boli prizvaní i národní poslanci a novinári. Na otázku vzdelávania sa pozrieme s dvoch uhlov - hovoriť sa bude o prístupe k vzdelaniu v rozvojových krajinách i o tom, prečo majú Európanky menšie pracovné príležitosti a to i napriek tomu, že vzdelanie im rozhodne nechýba. (Čítať ďalej: MDŽ sa bude tento rok v Parlamente niesť v duchu vzdelávania )

 
 

Tento týždeň: Junckerov investičný plán, utečenci, MDŽ, návšteva Andreja Kisku

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie02-03-2015 - 09:00
Budova Parlamentu, v ktorej sa odráža slnko  

Parlament tento týždeň poctí svojou návštevou slovenský prezident Andrej Kiska. Jednou z hlavných tém bude Junckerov 315-miliardový investičný plán zameraný na podporu rastu a zamestnanosti. Poslanci ho budú preberať spoločne s viacerými odborníkmi. Zahraničný výbor sa chystá rokovať s Pierrom Krähenbühlom, šéfom agentúry OSN pre palestínskych utečencov o situácii utečencov na Blízkom východe. EP sa okrem toho bude pripravovať na nadchádzajúce plenárne zasadnutie i na Medzinárodný deň žien. (Čítať ďalej: Tento týždeň: Junckerov investičný plán, utečenci, MDŽ, návšteva Andreja Kisku )

 
 

Na Blízkom východe sa smrť stala banalitou

Ďalšie tlačové správy Ľudské práva27-02-2015 - 11:56
Zničený kostol jednu vežu má potiahnutú plastovou fóliou, v pozadí hory.  

Podvýbor pre ľudské práva (DROI) a delegácia pre vzťahy s krajinami Mašreku zorganizovali vo štvrtok 26. februára verejné vypočutie na tému náboženskej slobody na Blízkom východe. Diskutovalo sa najmä o kritickej situácii kresťanov v iných náboženských menšín. Vypočutiu predsedala šéfka podvýboru DROI Elena Valenciano (S&D, Španielsko) , ktorá pripomenula, že sloboda vyznania a viery je "niečo, o čo sa ľudstvo usilovalo už od nepamäti." (Čítať ďalej: Na Blízkom východe sa smrť stala banalitou )

 
 

Changes to planned European Passenger Name Record (PNR) system discussed by MEPs

LIBE Justice and home affairs26-02-2015 - 18:38
An evaluation of the necessity and proportionality of the proposal in the face of current security threats, its scope (list of offences covered), retention periods, the inclusion or exclusion of intra-EU flights, the connection with the on-going data protection reform, as well as the consequences of the EU Court of Justice judgement annulling the 2006 data retention directive, were among the issues discussed by MEPs.  

A new draft text on an EU system for the use of Passenger Name Record (PNR) data, tabled by lead MEP Timothy Kirkhope (ECR, UK), was discussed in the civil liberties committee on Thursday morning. (Read more: Changes to planned European Passenger Name Record (PNR) system discussed by MEPs )

 
 

Obchodovanie s emisiami: Čo s nadbytočnými kvótami?

Ďalšie tlačové správy Životné prostredie26-02-2015 - 17:28
Záber na továrenské komíny, z ktorých ide dym  

Členovia výboru pre životné prostredie dnes podporili návrh reformy systému obchodovania s emisiami (ETS). Ten ktorý v súčasnosti neplní svoju pôvodnú funkciu, ktorou je donucovať podniky k tomu, aby šetrili energiou alebo hľadali moderné, ekologickejšie riešenia. Na emisnom trhu je čoraz viac voľných emisných kvót a ich cena klesla, firmy si tak radšej kúpia lacnú povolenku, ako by mali investovať do zefektívnenia svojich prevádzok. Ako to vyriešiť? (Čítať ďalej: Obchodovanie s emisiami: Čo s nadbytočnými kvótami? )

 
 

Cena európskeho občana - pocta pre výnimočných Európanov

Ďalšie tlačové správy Občianske práva26-02-2015 - 14:48
nositelia ceny v Parlamente  

Až 47 výnimočných osobností z 19 krajín si prišlo v stredu 25. februára do Parlamentu prevziať Cenu európskeho občana. Toto prestížne ocenenie, ktoré si zaslúžili sa podporu európskej spolupráce a spoločných hodnôt, im bolo odovzdané počas slávnostného ceremoniálu usporiadaného na ich počesť. Medzi nositeľmi ceny sú jednotlivci i organizácie, ktoré obhajujú práva slabších, presadzujú sa o zvyšovanie povedomia o EÚ, bojujú proti extrémizmu alebo pomáhajú presadzovať toleranciu a dialóg. (Čítať ďalej: Cena európskeho občana - pocta pre výnimočných Európanov )

 
 

Some 3,000 workers made redundant in Belgium, Germany and Poland in 2013-2014 should receive EU aid worth €6.3million to help them find jobs, the Budgets Committee recommended on Thursday. The European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid still has to be approved by Parliament as a whole and the Council of Ministers. (Read more: EU job-search aid for redundant workers in Belgium, Germany and Poland )

 
 

Ako lepšie financovať rozvoj

Ďalšie tlačové správy Vývoj a spolupráca / Hospodárske a menové záležitosti26-02-2015 - 11:17
 

Parlamentný výbor pre rozvoj zorganizoval 24. februára verejné vypočutie na tému financovanie rozvoja. Diskusia, ktorú viedla predsedníčka výboru Linda McAvan (S&D, Spojené kráľovstvo), sa konala v súvislosti so začínajúcim sa Európskym rokom rozvoja 2015. Zúčastnil sa jej i komisár pre rozvoj Neven Mimica, zástupcovia agentúr OSN a predstavitelia občianskej spoločnosti a podnikateľskej komunity. (Čítať ďalej: Ako lepšie financovať rozvoj )

 
 

Next year’s EU budget priorities should be fostering growth by helping employment, enterprises and entrepreneurship, showing solidarity both within the EU and with countries outside it and putting EU finances in order by tackling the overdue payments backlog and reforming the EU revenue system, say Budgets Committee MEPs in a resolution voted on Thursday. (Read more: Growth, solidarity and paying the bills: budget MEPs vote 2016 budget priorities )