Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Minúta ticha za obete zemetrasenia v Nepále a utopených migrantov v Stredomorí

Plenárne zasadnutie Inštitúcie27-04-2015 - 20:41
Minúta ticha za obete zemetrasenia v Nepále a migrantov, ktorí tragicky zahynuli v Stredozemnom mori.  

Poslanci zahájili aprílové plenárne zasadnutie v Štrasburgu minútou ticha za obete zemetrasenia v Nepále z 25. apríla a migrantov, ktorí 20. apríla zahynuli pri pokuse prekročiť Stredozemné more. Martin Schulz vyjadril v mene Parlamentu sústrasť rodinám a priateľom obetí. (Čítať ďalej: Minúta ticha za obete zemetrasenia v Nepále a utopených migrantov v Stredomorí )

 

Bangladéš, dva roky po tragédii v Rana Plaza. Rozhovor s poslankyňou J. Lambert

Plenárne zasadnutie Delegácie27-04-2015 - 17:16
ľudia držiaci v rukách fotografie svojich blízkych  

V piatok uplynuli dva roky od zrútenia továrenského Rana Plaza v Bangladéši. Tragédia, ktorá si vyžiadala viac ako 1100 obetí upozornila na cenu nášho lacného oblečnia.Bangladéš je druhým najväčším vývozcom odevov na svete, pričom 60 % jeho vývozu smeruje do EÚ. 29. apríla bude plénum hlasovať o uznesení o súčasnom stave odevného priemyslu v tejto krajine. Ešte predtým sme oslovili šéfku delegácie pre južnú Áziu Jean Lambert, ktorá nám vysvetlila, čo všetko sa počas týchto dvoch rokov zmenilo. (Čítať ďalej: Bangladéš, dva roky po tragédii v Rana Plaza. Rozhovor s poslankyňou J. Lambert )

 

Je treba na fľašiach alkoholu uvádzať počet kalórií?

Plenárne zasadnutie Verejné zdravie27-04-2015 - 15:27
 

Škody spôsobené požívaním alkoholu patria medzi najzávažnejšie problémy verejného zdravia v celej EÚ. Jeho nadmerná konzumácia spôsobuje priame i nepriame sociálne náklady, ktorých výška sa v roku 2010 vyšplhala na 155,8 miliárd eur. Alkoholické nápoje sú okrem toho veľmi kalorické a ich častá konzumácia prispieva k vzniku obezity. Mnoho ľudí však ani len netuší, koľko kalórií skonzumujú pitím alkoholu. Dnes a v stredu sa bude touto problematikou zaoberať i parlamentné plénum. (Čítať ďalej: Je treba na fľašiach alkoholu uvádzať počet kalórií? )

 

Olga Sehnalová o systéme tiesňového volanie pre autá eCall

Ďalšie tlačové správy Informácie27-04-2015 - 11:28
Olga Sehnalová počas rozhovoru  

Predstavte si, že sa vám počas cesty autom stane nehoda a nie ste schopní zavolať pomoc. Tiesňové volanie môže za vás už čoskoro vybaviť vaše auto. Parlamentné plénum bude dnes a zajtra rokovať a hlasovať o návrhu, ktorý vyžaduje, aby boli nové autá vybavené automatickým systémom eCall. V marci návrh prešiel hlasovaním vo výbore pre vnútorný trh. O jeho potrebe, cene a obavách zo zneužitia osobných údajov sme sa porozprávali s parlamentnou spravodajkyňou Češkou Olgou Sehnalovou (S&D). (Čítať ďalej: Olga Sehnalová o systéme tiesňového volanie pre autá eCall )

 

M.Schulz: Chýba nám spoločná imigračná politika.Zo Stredomoria sa stáva cintorín

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie23-04-2015 - 17:17
Martin Schulz hovorí do mikrofónu  

Potom, ako za posledné dni prišli v Stredozemskom mori o život stovky ľudí, sa dnes v Bruseli konalo mimoriadne zasadnutie Európskej rady. Predseda Parlamentu Martin Schulz vyzval európskych štátnikov úvodom summitu k tomu, aby vytvorili humánnu a realistickú politiku pre azyl a imigráciu. Zároveň im odkázal že "našou bezodkladnou prioritou musí byť záchrana životov na mori." (Čítať ďalej: M.Schulz: Chýba nám spoločná imigračná politika.Zo Stredomoria sa stáva cintorín )

 

Parliament, Council start negotiations on investment fund

BUDG ECON Budget / Economic and monetary affairs23-04-2015 - 14:01

Negotiators of the European Parliament and the Council opened negotiations on the European Fund for Strategic Investments (EFSI) on Wednesday. (Read more: Parliament, Council start negotiations on investment fund )

 

Carbon monoxide can kill, so gas ovens should be professionally installed and maintained. But oven gloves need not be subject to EU safety rules unless they are labelled “protective”, said Internal Market Committee MEPs voting on draft EU rules on Thursday. (Read more: Gas ovens need EU safety rules, but oven gloves do not, say MEPs )

 

Better law-making with Frans Timmermans

Others Institutions22-04-2015 - 17:56

Annual and multi-annual programming and the revision of the 2003 Inter-institutional agreement on "Better Law making", which aims to simplify and improve the regulatory environment, will be discussed by the Conference of Presidents (EP President and political group leaders) and Commission Vice-President Frans Timmermans on Thursday at around 11.00. (Read more: Better law-making with Frans Timmermans )

 

Ako bojovať proti ilegálnemu odoberaniu orgánov?

Ďalšie tlačové správy Ľudské práva22-04-2015 - 17:49
transplantácia obličky  

Počet záujemcov o ľudské orgány značne prevyšuje počet ich darcov. Po celom svete sa preto množia skupiny pašerákov, ktorí obchodujú s ilegálne odobranými orgánmi. Týmto vážnym problémom sa v utorok zaoberal výbor pre verejné zdravie spoločne s podvýborom pre ľudské práva. Slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS) počas ich spoločnej schôdze podotkol, že v poslednom čase sme síce ukazovali prstom na Čínu, no ani iné krajiny nie sú v tejto oblasti bez viny. (Čítať ďalej: Ako bojovať proti ilegálnemu odoberaniu orgánov? )

 

Mady Delvaux o robotike: Som si istá, že to bude revolúcia

Ďalšie tlačové správy Výskum a inovácie22-04-2015 - 14:58
Mady Delvaux počas rozhovoru  

Robot nesmie ublížiť človeku alebo dopustiť, aby mu bolo ublížené. Musí poslúchať človeka a chrániť sa pred poškodením. Asimove zákony robotiky síce patria do vedecko-fantastickej literatúry, no samotná robotika sa čoraz viac stáva bežnou súčasťou nášho života. Drony, robotické vysávače, inteligentné autá či priemyselné roboty už nie sú žiadnou novinkou. V EÚ však pre robotiku neexistuje žiadna právna úprava. O jej potrebe sme sa rozprávali so sociálnou demokratkou Mady Delvaux (LU). (Čítať ďalej: Mady Delvaux o robotike: Som si istá, že to bude revolúcia )