Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Kedy budeme triediť viac odpadu?

Ďalšie tlačové správy Životné prostredie23-01-2017 - 19:57
ruka dáva banánovú šupku do koša  

V utorok 24. januára bude výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie hlasovať o štyroch legislatívnych návrhoch z dielne Komisie týkajúcich sa nakladania s odpadom. Tento tzv. „balík o odpadoch“ je súčasťou priorít, ktoré si inštitúcie EÚ spoločne stanovili na tento rok. Parlament už vo svojich predchádzajúcich uzneseniach nástojil na tom, aby sme si ohľadne recyklácie odpadu stanovili ambicióznejšie ciele. Po utorkovom hlasovaní sa začnú vyjednávania s Komisiu a Radou EÚ. (Čítať ďalej: Kedy budeme triediť viac odpadu? )

 

CETA a ďalšie medzinárodné obchodné dohody EÚ

Ďalšie tlačové správy Vonkajší/medzinárodný obchod23-01-2017 - 19:29
mapa sveta s farebne vyznačenými krajinami  

Výbor pre medzinárodný obchod v utorok 24. januára hlasuje o obchodnej dohode s Kanadou - CETA. Aj keď sa jej v poslednej dobe ušlo veľa mediálnej pozornosti, zďaleka nie je jedinou, na ktorej EÚ v súčasnosti pracuje. Rokuje sa o rôznych typoch dohôd s tretími krajinami alebo regionálnymi zoskupeniami. O niektorých sa moc nehovorí, iné sú naopak dosť kontroverzné. Prinášame vám ich aktuálny prehľad. (Čítať ďalej: CETA a ďalšie medzinárodné obchodné dohody EÚ )

 

CETA, odpad, predsedovia výborov. Krátky prehľad začínajúceho sa týždňa

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie23-01-2017 - 14:56
Pohľad na budovu Parlamentu so zástavou EÚ  

Jednou z hlavných tém tohto týždňa bude obchodná dohoda s Kanadou - CETA. Poslanci z výboru pre medzinárodný obchod budú hlasovať o tom, či jej dajú svoje áno. Výbor pre životné prostredie bude hlasovať o balíku štyroch legislatívnych návrhov týkajúcich sa nakladania s odpadom. (Čítať ďalej: CETA, odpad, predsedovia výborov. Krátky prehľad začínajúceho sa týždňa )

 

Najdôležitejšie udalosti januárového plenárneho zasadnutia

Plenárne zasadnutie Inštitúcie / Spravodlivosť a vnútorné veci / Hospodárske a menové záležitosti / Sociálna politika23-01-2017 - 10:39
 

Poslanci si minulý týždeň zvolili nového predsedu na druhú polovicu súčasného volebného obdobia. Okrem neho sa hlasovalo aj o štrnástich nových podpredsedoch a piatich kvestoroch. Plénum zamietlo čiernu listinu z dielne Komisie s krajinami, kde hrozí riziko prania špinavých peňazí. Podľa poslancov je zoznam neúplný. Členovia európskeho zákonodarného zboru sa znovu zaoberali aj utečencami, požadujú, aby im bola poskytnutá dodatočná pomoc, zvlášť teraz, keď trpia zimou. (Čítať ďalej: Najdôležitejšie udalosti januárového plenárneho zasadnutia )

 

Maria João Rodrigues o sociálnej dimenzii EÚ

Plenárne zasadnutie Sociálna politika20-01-2017 - 11:47
Maria João Rodrigues počas rozhovoru  

Spoločenské zmeny si vyžadujú, aby sme s začali intenzívnejšie venovať sociálnej politike a brali ju ako jednu z našich priorít. Európska komisia by mala prísť s návrhmi na to, ako by sme mali napredovať ďalej. No Parlamentu už teraz prijal uznesenie, v ktorom navrhuje konkrétne kroky a požaduje napríklad to, aby boli právne ošetrené aj nové typy pracovných miest. Porozprávali sme sa s jeho autorkou, portugalskou sociálnou demokratkou Mariou João Rodrigues. (Čítať ďalej: Maria João Rodrigues o sociálnej dimenzii EÚ )

 

European Social Rights: workers’ protection needs to be extended to new jobs

Plenary Session Employment policy19-01-2017 - 13:35

All workers should have their basic rights guaranteed, whatever their form of employment and contract, said MEPs approving their recommendations on Thursday for the forthcoming proposal on the “European Pillar of Social Rights”. (Read more: European Social Rights: workers’ protection needs to be extended to new jobs )

 

Vyhlásenie predsedu EP Antonia Tajaniho k zemetraseniam a lavíne v Taliansku

Plenárne zasadnutie Inštitúcie19-01-2017 - 13:34

Novozvolený predseda EP Antonio Tajani vyjadril vo štvrtok v súvislosti s nedávnymi zemetraseniami v Taliansku a včerajšou lavínou, ktorá zasypala hotel, sústrasť obetiam a ich rodinným príslušníkom. (Čítať ďalej: Vyhlásenie predsedu EP Antonia Tajaniho k zemetraseniam a lavíne v Taliansku )

 

Pranie špinavých peňazí: EP zamietol čiernu listinu EK, žiada jej rozšírenie

Plenárne zasadnutie Spravodlivosť a vnútorné veci / Hospodárske a menové záležitosti19-01-2017 - 13:17

Európsky parlament vo štvrtok vrátil Európskej komisii na prepracovanie jej pôvodný návrh na úpravu čiernej listiny krajín, ktoré sú považované za rizikové z pohľadu prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Zoznam štátov z dielne Komisie je podľa poslancov neúplný a mal by sa rozšíriť napríklad o krajiny a teritóriá, ktoré nedostatočne postihujú daňovú trestnú činnosť. (Čítať ďalej: Pranie špinavých peňazí: EP zamietol čiernu listinu EK, žiada jej rozšírenie )

 

Európsky parlament schválil nové zloženie svojich stálych výborov

Plenárne zasadnutie Inštitúcie19-01-2017 - 12:48

Európsky parlament po zvolení svojho predsedu, podpredsedov a kvestorov schválil vo štvrtok aj nové zloženie všetkých svojich dvadsiatich dvoch stálych výborov. Členstvo slovenských poslancov v stálych výboroch ostáva nezmenené. (Čítať ďalej: Európsky parlament schválil nové zloženie svojich stálych výborov )

 

Human rights: Indonesia, Central African Republic and Burundi

Plenary Session Humanitarian aid / Development and cooperation / External relations19-01-2017 - 12:27

Parliament condemns growing intolerance towards ethnic, religious and sexual minorities in Indonesia, attacks against peacekeepers in Central African Republic and breaches of human rights in Burundi, in three resolutions voted on Thursday. (Read more: Human rights: Indonesia, Central African Republic and Burundi )