Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Parlament si pripomína 25 rokov od prijatia Dohovoru OSN o právach dieťaťa

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie / Mládež26-11-2014 - 17:55
dievča sfukuje sviečky na torte  

Na tento mesiac pripadá 25. výročie prijatie Dohovoru OSN o právach dieťaťa. Európsky parlament si tento historický míľnik pripomenul počas dnešnej plenárnej debaty. Ešte pred jej začatím sme sa o Dohovore a jeho dôležitosti porozprávali s podpredsedníčkou Parlamentu Mairead McGuiness (Írsko, EĽS). (Čítať ďalej: Parlament si pripomína 25 rokov od prijatia Dohovoru OSN o právach dieťaťa )

 
 

Mala by byť Palestína uznaná ako samostatný štát?

Plenárne zasadnutie Vonkajší/medzinárodný obchod26-11-2014 - 16:59
Fulvio Martusciello a Martina Anderson počas vystúpenia v Parlamente  

Švédsko nedávno ako prvá krajina západnej Európy uznalo štátnu suverenitu Palestíny. O tom, či bude jeho príklad nasledovať aj celá Európska únia, dnes popoludní rokovalo parlamentné plénum. Prispela by Únia uznaním Palestíny k zmierneniu konfliktov v tomto regióne? O svoje názory sa s nami podelili predsedníčka delegácie pre vzťahy s Palestínskou zákonodarnou radou Martina Anderson a predseda delegácie pre vzťahy s Izraelom Fulvio Martusciello. (Čítať ďalej: Mala by byť Palestína uznaná ako samostatný štát? )

 
 

Investičný balík: €315 mld. na naštartovanie ekonomiky EÚ

Plenárne zasadnutie Hospodárske a menové záležitosti26-11-2014 - 16:41
Jean-Claude Juncker a Werner Hoyer počas rozpravy v Európskom parlamente  

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker ohlásil v stredu na pôde Európskeho parlamentu vytvorenie nového Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), ktorý by mal v nasledujúcich troch rokoch zmobilizovať investície vo výške aspoň 315 mld. eur a naštartovať tak ekonomiku EÚ. Poslanci z väčšiny politických skupín v EP vyjadrili tomuto plánu podporu a žiadali rýchle prijatie prorastových opatrení. (Čítať ďalej: Investičný balík: €315 mld. na naštartovanie ekonomiky EÚ )

 
 

Internet: Oddelí sa vyhľadávanie od iných komerčných služieb?

Plenárne zasadnutie Občianske práva / Informačná spoločnosť26-11-2014 - 16:09
ilustračné foto- koláž fotografií, pred nimi trojuholníkový symbol "play"  

Poslanci Európskeho parlamentu dnes rokujú o návrhu nezáväzného uznesenia ktoré požaduje "zvážiť návrhy na oddelenie vyhľadávacích nástrojov od iných komerčných služieb." Zajtra bude návrh predložený na plenárne hlasovanie. Jeho cieľom je nastoliť rovnaké podmienky pre online firmy a zabezpečiť dlhodobé výhody pre užívateľov internetu. (Čítať ďalej: Internet: Oddelí sa vyhľadávanie od iných komerčných služieb? )

 
 

Climate change talks: MEPs chart the course from Lima to Paris

Plenary Session Environment26-11-2014 - 14:03
Iceberg melting down ©BELGA_AGEFOTOSTOCK  

Talks to be held in Lima next month should enable global partners to reach an ambitious climate agreement in Paris in 2015, so as to keep the world on track for a sub-2°C climate warming scenario, Parliament said in a resolution voted on Wednesday. MEPs reiterated the pledge by the EU and its member states to step up contributions to the UN Green Climate Fund. (Read more: Climate change talks: MEPs chart the course from Lima to Paris )

 
 

Laureát Sacharovovej ceny Denis Mukwege: "Telá žien sa stali bojovým poľom"

Plenárne zasadnutie Inštitúcie / Ľudské práva26-11-2014 - 13:29
Denis Mukwege počas svojho prejavu  

"Telá žien sa stali bojovým poľom a znásilnenie zbraňou." Tieto slová dnes predniesol počas slávnostného odovzdávania Sacharovovej ceny v Štrasburgu jej tohtoročný laureát Denis Mukwege. Konžský gynekológ získal toto prestížne ocenenie za svoju starostlivosť o obete skupinových znásilnení a brutálneho sexuálneho násilia, ktoré sprevádza konflikty v Konžskej demokratickej republike. (Čítať ďalej: Laureát Sacharovovej ceny Denis Mukwege: "Telá žien sa stali bojovým poľom" )

 
 

Poslanci budú debatovať o otázke uznania Palestínskeho štátu

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy26-11-2014 - 12:00

Poslanci budú v stredu popoludní od 15.00 diskutovať s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci Federicou Mogherini o tom, či uznať alebo neuznať Palestínu ako štát. (Čítať ďalej: Poslanci budú debatovať o otázke uznania Palestínskeho štátu )

 
 

Debates on EU approach to migration and the expulsion of migrants from Spain

Plenary Session Fundamental rights / Immigration26-11-2014 - 11:07

The need for a holistic EU approach to migration and concerns over the way migrants are treated in Spain were debated with the new European Commissioner Dimitris Avramopoulos on Tuesday. This approach should provide for more solidarity and fair sharing of responsibility among member states, properly fulfilled search and rescue duties, safe and legal routes for refugees into the EU and better cooperation with third countries, said MEPs. (Read more: Debates on EU approach to migration and the expulsion of migrants from Spain )

 
 

Pápež František sa v Európskom parlamente prihovoril všetkým občanom Európy

Plenárne zasadnutie Inštitúcie26-11-2014 - 10:42
Pápež František v Európskom parlamente  

Ochrana ľudskej dôstojnosti bola hlavnou témou dnešného slávnostného prejavu pápeža Františka v Európskom parlamente. Akcentujúc otázky imigrácie, ochrany životného prostredia a podpory ľudských práv a demokracie hlava katolíckej cirkvi vyzvala Európu, aby "znovuobjavila to najlepšie zo seba samej." (Čítať ďalej: Pápež František sa v Európskom parlamente prihovoril všetkým občanom Európy )

 
 

Poslanci vyjadrili v utorkovej rozprave sklamanie nad krachom rokovaní s Radou o navýšení rozpočtu na rok 2014 a nedosiahnutím dohody na budúcoročnom rozpočte. Zároveň vyzvali členské štáty na prejavenie politickej vôle k vyriešeniu neustále sa hromadiacich neuhradených faktúr za rok 2014. Rozhovory budú pokračovať po 28. novembri, kedy Komisia predloží nový návrh rozpočtu. (Čítať ďalej: Rozpočet: Poslanci vyzývajú členské štáty na úhradu faktúr a otvorenosť dohode )