Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

28. júl 1914 - "Deň, keď izolovaná kríza prepukla do globálneho konfliktu"

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie / Kultúra28-07-2014 - 09:00
Arcivojvoda František Ferdinand na koni, v pozadí vojenský oddiel  

Dnes uplynulo presne 100 rokov odvtedy, čo Rakúsko-Uhorsko vyhlásilo vojnu Srbsku. Ich konflikt vyvolal reťazovú reakciu - "veľkú vojnu" ktorá sa rozšírila po Európe i mimo nej. "Najlepší spôsob, ako si uctiť tých, ktorí bojovali a umreli, je vziať si z tejto vojny ponaučenie," vyjadril sa pri tejto príležitosti predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. (Čítať ďalej: 28. júl 1914 - "Deň, keď izolovaná kríza prepukla do globálneho konfliktu" )

 
 

Program Erasmus zlomil tento rok svoj ďalší rekord

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie / Vzdelávanie / Mládež25-07-2014 - 10:59
Študenti v parku  

Študentský výmenný program Erasmus využíva čoraz viac a viac študentov. Počas školského roku 2012/2013 mohlo vďaka nemu študovať v zahraničí až takmer 270 000 mladých ľudí. Tieto čísla by mali v budúcnosti ešte narásť. Parlament totiž podporil nový a vylepšený program Erasmus+, ktorý by sa mal spustiť už tento september. Zozbierali sme pre vás niekoľko zaujímavých faktov, čítajte ďalej. (Čítať ďalej: Program Erasmus zlomil tento rok svoj ďalší rekord )

 
 

Fakty a čísla o európskej energetickej (ne)závislosti

Ďalšie tlačové správy Energetika24-07-2014 - 16:38
 

Európska únia dováža viac ako polovicu energie, ktorú spotrebuje. Stáva sa tak závislou od svojich externých dodávateľov, akým je napríklad Rusko. Európska komisia preto vypracovala odporúčania na zníženie tejto závislosti, o ktorých tento týždeň diskutovali poslanci z Výboru pre priemysel, výskum a energetiku. Prinášame vám základné fakty a údaje o dovozoch energie v jednotlivých krajinách EÚ. (Čítať ďalej: Fakty a čísla o európskej energetickej (ne)závislosti )

 
 

Bernd Lange o TTIP: "O dohodách aj tak vždy nakoniec rozhoduje Parlament."

Ďalšie tlačové správy Hospodárske a menové záležitosti24-07-2014 - 13:07
Nemecký poslanec Bernd Lange - predseda Výboru pre medzinárodný obchod - portrét  

Minulý týždeň sa uskutočnilo v poradí už šieste kolo rokovaní medzi EÚ a USA o Transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií (TTIP). Európsky parlament by sa mal tejto téme venovať až do konca budúceho roku. O pripravovanej dohode ale aj o iných veciach sme sa porozprávali s nemeckým poslancom Berndom Langom, členom skupiny Socialistov a demokratov a predsedom Výboru pre medzinárodný obchod. (Čítať ďalej: Bernd Lange o TTIP: "O dohodách aj tak vždy nakoniec rozhoduje Parlament." )

 
 

Vedúci talianski poslanci o talianskom predsedníctve EÚ

Ďalšie tlačové správy Európska rada / Inštitúcie23-07-2014 - 14:39
Vchod do budovy rady EÚ  

1. júla prevzalo Taliansko po Grécku rotujúce polročné predsedníctvo rady EÚ. Taliansky premiér Matteo Renzi pri tejto príležitosti adresoval poslancom Európskeho parlamentu svoj prejav, v ktorom zdôraznil potrebu toho, aby Európa konala s presvedčením a odhodlaním. Prečítajte si, čo od talianskeho predsedníctva očakávajú vedúci talianski poslanci - lídri delegácií talianskych strán vo frakciách Európskeho parlamentu. (Čítať ďalej: Vedúci talianski poslanci o talianskom predsedníctve EÚ )

 
 

Italian Presidency priorities discussed by EP committees

AFCO TRAN LIBE FEMM ENVI EMPL ECON DEVE Institutions23-07-2014 - 12:35

The priorities of the Italian Council Presidency are being outlined to the various parliamentary committees by Italian ministers, on 22 and 23 July. This text will be updated daily. (Read more: Italian Presidency priorities discussed by EP committees )

 
 

MEPs discuss EU trade policy with Commissioner Karel de Gucht

INTA External/international trade22-07-2014 - 18:56

MEPs quizzed trade Commissioner Karel de Gucht MEPs on the US position in transatlantic trade and investment partnership (TTIP) talks and the findings of the EU Commission’s public consultation on TTIP proposals on investor-state dispute settlement mechanisms. Some wondered about fate of a proposed trade deal with Canada, which has been described as „to be signed soon" for a year already, and asked that Parliament be given more access to trade talks documents. (Read more: MEPs discuss EU trade policy with Commissioner Karel de Gucht )

 
 

Tento týždeň v EP: Ukrajina, TTIP, rozpočet

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie22-07-2014 - 18:16
Pohľad na okno budovy Európskeho parlamentu  

Tento týždeň budú v Európskom parlamente prebiehať schôdze jeho výborov. Poslanci z Výboru pre medzinárodný obchod budú diskutovať s komisárom pre obchod Karelom De Guchtom o pripravovanom Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Viacerí talianski ministri predstavia v príslušných výboroch priority talianskeho predsedníctva, ktoré sa začalo 1. júla. Tento týždeň sa dozvieme aj názvy filmov, ktoré postúpili do finále filmovej ceny LUX. (Čítať ďalej: Tento týždeň v EP: Ukrajina, TTIP, rozpočet )

 
 

EU sanctions against Russia must be stepped up, the Ukrainian border closed to halt arms flows from Russia, and the bodies of Malaysia Airlines flight MH17 crash victims returned, MEPs insisted in today’s debate with Ukraine’s foreign minister Pavlo Klimkin. Mr Klimkin called on the EU to show its solidarity now, as Ukraine is “being punished for its EU aspirations”. The debate opened with a minute’s silence for victims of the 17 July crash. (Read more: MH17 crash: MEPs call for solidarity with Ukraine and sanctions against Russia )

 
 

LUX 2014: Do finále postúpili slovinský, francúzsky a poľsko-dánsky film

Ďalšie tlačové správy Kultúra22-07-2014 - 16:01
Ukážky z troch filmov. Žiaci v triede s maskami, 4 dievčatá, dievča s mníškou.  

Filmová cena LUX, ktorú každoročne udeľuje Európsky parlament, má už svojich troch finalistov - slovinský film Razredni sovražnik (Triedny nepriateľ), francúzsku snímku Bande des filles (Dievčenská banda) a poľsko-dánsku koprodukciu Ida. Parlament pre všetky tri filmy zabezpečí titulky vo 24 úradných jazykoch Európskej únie. Verejnosť sa s nimi bude môcť zoznámiť počas filmových dní LUX, ktoré sa budú konať vo všetkých členských štátoch. (Čítať ďalej: LUX 2014: Do finále postúpili slovinský, francúzsky a poľsko-dánsky film )