Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Európsky parlament odobril emisné limity pre stredne veľké spaľovacie zariadenia

Plenárne zasadnutie Verejné zdravie07-10-2015 - 14:22
Ovzdušie znečisťujúce emisie ©AP Images/ European Union-EP  

Európsky parlament v stredu schválil navrhované únijné limity na emisie oxidu siričitého a oxidov dusíka zo stredne veľkých spaľovacích zariadení, akými sú napríklad generátory elektrickej energie alebo obytné či priemyselné vykurovacie systémy. Na obmedzení emisií sa poslanci ešte pred hlasovaním neformálne dohodli s ministrami členských štátov. Tie budú musieť zvážiť, či zavedú prísnejšie limity v oblastiach, kde tieto emisie prekračujú normy EÚ pre kvalitu ovzdušia. (Čítať ďalej: Európsky parlament odobril emisné limity pre stredne veľké spaľovacie zariadenia )

 

MEPs approve measures to ease cross-border recovery of small debts

Plenary Session Judicial cooperation07-10-2015 - 13:01

More citizens and small firms will be able to use the simplified EU procedure to resolve low-value disputes across borders thanks to changes voted by Parliament on Wednesday. These changes, which still need to be formally approved by EU ministers, would raise the ceiling on debts recoverable using the procedure from €2,000 to €5,000. (Read more: MEPs approve measures to ease cross-border recovery of small debts )

 

Syria, Turkey, Kunduz bombing and Libya: MEPs call for greater EU engagement

Plenary Session External relations07-10-2015 - 12:39

The EU must do more to spur stability and security in Libya, MEPs said on Tuesday. On Wednesday, they demanded a full and independent investigation into the airstrikes against the hospital in Kunduz, called for more EU diplomatic efforts to end the Syrian conflict and warned against compromising human rights in cooperating with Turkey over the refugee crisis. (Read more: Syria, Turkey, Kunduz bombing and Libya: MEPs call for greater EU engagement )

 

Parlamentnému plénu sa dnes prihovorí Angela Merkel a François Hollande

Plenárne zasadnutie Inštitúcie07-10-2015 - 11:05
Angela Merkel a François Hollande  

Dnes o 15:00 pred parlamentným plénom v Štrasburgu vystúpi nemecká kancelárka Angela Merkel a francúzsky prezident Francois Hollande. Témou ich príhovoru a následnej debaty so šéfmi politických skupín bude súčasná situácia v EÚ. Naposledy sa takto plénu prihovoril François Mitterrand spoločne s Helmutom Kohlom v novembri 1989. S poslancami vtedy rozoberali koniec Studenej vojny. Debatu môžete sledovať v priamom prenose na našom webovom portáli. (Čítať ďalej: Parlamentnému plénu sa dnes prihovorí Angela Merkel a François Hollande )

 

Poslanci: Podvody s emisiami ohrozujú reputáciu celého automobilového priemyslu

Plenárne zasadnutie Priemysel / Doprava / Spotrebitelia / Životné prostredie06-10-2015 - 18:39
Volkswagen  

Európsky parlament sa v utorok zaoberal škandálom nemeckej automobilky Volkswagen v súvislosti s emisiami výfukových plynov. Poslanci sa komisárky pre vnútorný trh, priemysel a podnikanie Elżbiety Bieńkowskej pýtali, či manipulácie emisných testov prebiehali aj v Európe. Podľa mnohých zákonodarcov prebiehajúci škandál ohrozuje reputáciu celého automobilového priemyslu. Poslanci preto vyzvali Komisiu, aby urýchlila práce na zreálnení testovania emisií automobilov. (Čítať ďalej: Poslanci: Podvody s emisiami ohrozujú reputáciu celého automobilového priemyslu )

 

EP požaduje rozšírenie ochrany miestnych produktov vyrobených tradičným know-how

Plenárne zasadnutie Justičná spolupráca06-10-2015 - 14:10

Modranská majolika, levický zlatý ónyx, soľnobanská čipka či piešťanské bahno by sa mohli zaradiť medzi výrobky s chráneným zemepisným označením. Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré v utorok schválil Európsky parlament. Poslanci požadujú rozšírenie ochrany, ktoré poskytujú zemepisné označenie EÚ poľnohospodárskym produktom, na ďalšie miestne výrobky s cieľom podporiť lokálnu ekonomiku, cestovný ruch, spotrebiteľskú dôveru, ale aj ochranu kultúrneho dedičstva a tradičného know-how. (Čítať ďalej: EP požaduje rozšírenie ochrany miestnych produktov vyrobených tradičným know-how )

 

Germany, Italy and Belgium will get €14.6 million in EU aid to help redundant car and airline workers to find new jobs, and Bulgaria and Greece a total of €16.3 million to repair flood damage, after Parliament approved their applications on Tuesday. (Read more: Job search aid for Germany, Italy, Belgium, disaster relief for Bulgaria, Greece )

 

Greece: Parliament backs urgent frontloading of €35 billion in EU funding

Plenary Session Regional policy06-10-2015 - 13:18

Parliament on Tuesday backed a set of one-off measures aimed at boosting the effective spending of €35 billion earmarked for Greece in the EU 2014-2020 budget. This includes €20 billion from the European structural and investment funds and €15 billion from agricultural funds. (Read more: Greece: Parliament backs urgent frontloading of €35 billion in EU funding )

 

Migračná kríza: Poslanci od členských štátov požadujú, aby konali

Plenárne zasadnutie Prisťahovalectvo / Azylová politika / Humanitárna pomoc06-10-2015 - 12:31
portréty diskutujúcich poslancov  

Počas dnešnej plenárnej debaty o záveroch európskeho samitu z 23. septembra poslanci vyzvali členské štáty k tomu, aby prijali viac opatrení na riešenie migračnej a utečeneckej krízy. Počas septembrového samitu sa už štáty dohodli na tom, že navýšia financovanie a posilnia pomoc pre krajiny, ktoré čelia najväčšiemu návalu migrantov. To isté by malo platiť i pre susedné krajiny a agentúry zaoberajúce sa utečencami. Návrh Komisie na riešenie tejto krízy podporila väčšina poslancov. (Čítať ďalej: Migračná kríza: Poslanci od členských štátov požadujú, aby konali )

 

Letecké útoky na nemocnicu v afganskom Kundúze zaradené do programu schôdze EP

Plenárne zasadnutie Inštitúcie05-10-2015 - 23:45
Podpredsedníčka EP Mairead McGuinness (EPP, IE) počas zahájenia plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.  

Rozprava o leteckých útokoch z 3. októbra na nemocnicu v afganskom Kundúze, pri ktorých prišlo o život dvanásť pracovníkov organizácie Lekári bez hraníc a desať pacientov, vrátane troch detí, bude zaradená do stredajšieho programu schôdze. Na úvod štrasburského plenárneho zasadnutia to oznámila podpredsedníčka EP Mairead McGuinness (EPP, IE). Stredajšiu rozpravu zaháji o 8h30 šéfka diplomacie EÚ Federica Mogherini. (Čítať ďalej: Letecké útoky na nemocnicu v afganskom Kundúze zaradené do programu schôdze EP )