Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Sú vaše údaje v USA v bezpečí?

Plenárne zasadnutie Spravodlivosť a vnútorné veci / Vonkajšie vzťahy24-05-2016 - 20:41
obrazovky  

Potom ako Edward Snowden odhalil masové sledovanie elektronickej komunikácie v USA, sa toho na ochranu práva občanov EÚ na súkromie urobilo len veľmi málo. Taký je verdikt poslancov Európskeho parlamentu potom, ako Európsky súdny dvor v októbri 2015 zrušil dohodu Safe Harbour medzi EÚ a USA týkajúcu sa transatlantického toku informácií. V stredu 25. mája bude parlamentné plénum rokovať o tom, či nová dohoda Privacy Shield poskytuje vaším údajom v USA lepšiu ochranu. (Čítať ďalej: Sú vaše údaje v USA v bezpečí? )

 

Big data, cloud, geoblokovanie, sieťová neutralita. Povieme vám, čo to presne je

Ďalšie tlačové správy Informačná spoločnosť24-05-2016 - 19:35
Otvorený laptop, na obrazovke je nakreslený modrý oblak a pod ním šípky smerujúce hore a dole  

Internet denne používa približne 315 miliónov Európanov a EÚ chce jeho potenciál využiť čo najviac. Komisia preto minulý rok predstavila stratégiu jednotného digitálneho trhu. Parlament a Rada sa dohodli, že od roku 2017 sa skoncuje s roamingovými poplatkami a požadujú i spravodlivosť v internetovej prevádzke. V stredu 25. mája bude plénum rokovať o nových návrhoch Komisie na podporu elektronického obchodovania. Prečítajte si, s akými pojmami sa budete stretávať čoraz častejšie. (Čítať ďalej: Big data, cloud, geoblokovanie, sieťová neutralita. Povieme vám, čo to presne je )

 

Boj za slobodu v ére internetu

Ďalšie tlačové správy Ľudské práva24-05-2016 - 19:00
nositelia Sacharovovej ceny s Martinom Schulzom. V rukách držia plagáty Raifa Badawiho.  

Osobnosti, ktoré bojujú za slobodu a ľudské práva, Parlament každoročne oceňuje Sacharovovou cenou. Niekoľko jej doterajších nositeľov zavítalo začiatkom tohto týždňa do Bruselu, kde spoločne diskutovali o tom akým výzvam čelia ochrancovia ľudských práv v dnešnej digitálnej dobe. Internet je totiž vynikajúcim prostriedkom nielen pre tých, ktorí chcú dobro ostatných, ale využívajú ho i vlády na sledovanie svojich občanov. (Čítať ďalej: Boj za slobodu v ére internetu )

 

Anti-tax avoidance: close tax gap with low-tax third countries, say MEPs

ECON Economic and monetary affairs24-05-2016 - 14:42

The European Commission's proposal for an EU anti-tax avoidance directive was welcomed by Parliament's Economic and Monetary Affairs Committee in a resolution voted on Tuesday. MEPs nonetheless advocated stricter limits on deductions for interest payments and an effective corporate tax rate of 15%. (Read more: Anti-tax avoidance: close tax gap with low-tax third countries, say MEPs )

 

Poslanci navštívili utečenecké hotspoty v Grécku. Rekapitulácia

Ďalšie tlačové správy Spravodlivosť a vnútorné veci / Delegácie23-05-2016 - 18:55
stany a kontajnery v utečeneckom tábore, vedľa kráčajú deti  

Členovia parlamentného výboru pod vedením Petera Niedermullera (S&D, HU) minulý týždeň navštívili utečenecké hotspoty v Grécku. Chceli sa tu na vlastné oči presvedčiť, ako tu migranti žijú a ako sa implementuje nedávna dohoda s Tureckom, ktorej cieľom je držať migráciu na uzde. Poslanci sa tu stretli s predstaviteľmi gréckych úradov, neziskoviek a medzinárodných organizácií. (Čítať ďalej: Poslanci navštívili utečenecké hotspoty v Grécku. Rekapitulácia )

 

The rise in jihadist attacks, terrorists' profiles and the special role of women in ISIS, recruitment of young people on social media and ISIS communication strategies, terrorist financing, the links between terrorism and crime and striking the right balance between privacy and security on encryption were among the topics debated by Civil Liberties Committee MEPs and Head of the Europol Counter Terrorism Centre Manuel Navarrete Paniagua on Monday afternoon. (Read more: Security: civil liberties MEPs debate changing trends in terrorist threats )

 

Názory mladých ľudí sa u nás rátajú

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie23-05-2016 - 17:33
Zástavy pred budovou Parlamentu  

Budova EP v Štrasburgu praskala tento víkend vo švíkoch. Konalo sa tu totiž Európske podujatie pre mládež, na ktoré sa prihlásilo okolo 7500 mladých ľudí z celej Európy. Mali tu možnosť diskutovať nielen s europoslancami ale aj s predstaviteľmi podnikateľského prostredia či občianskej spoločnosti. EP im tak chcel dať možnosť, aby vyjadrili svoje názory na pálčivé problémy súčasnosti a nápady, ako ich riešiť. Chcete vidieť, ako to v Štrasburgu vyzeralo? Pozrite si našu fotogalériu a video. (Čítať ďalej: Názory mladých ľudí sa u nás rátajú )

 

Budgets Committee MEPs approved €5,146,800 in EU aid on Monday to help 2,132 road haulage and delivery workers, made redundant by road transport company MoryGlobal SAS across France, to find new jobs. The European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid still needs to be approved by Parliament as a whole and by the Council of Ministers. (Read more: Budgets MEPs back €5.1m aid for 2,132 redundant road haulage workers in France )

 

Budgets Committee MEPs approved €6,468,000 in EU aid on Monday to help 557 workers made redundant by the “Larissa” supermarket in Greece to find new jobs. A further 543 young unemployed people should also benefit. The European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid still needs to be approved by Parliament as a whole and by the Council of Ministers. (Read more: Budgets MEPs back €6.4 million aid for redundant supermarket workers in Greece )

 

Prehľad týždňa: plenárne zasadnutie, energetická únia, jednotný digitálny trh

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie23-05-2016 - 16:11
Pohľad na budovu Parlamentu so zástavou EÚ  

Potom ako sa poslanci vrátili zo svojich zahraničných delegácií a Európskeho podujatia pre mládež, pokračuje život v EP tak ako zvyčajne. V prvej polovici týždňa sú na pláne schôdze výborov. Tie sa budú okrem iného zaoberať GMO a správami od Europolu ohľadne terorizmu. V stredu a štvrtok je na pláne plenárne zasadnutie, ktorého hlavnými témami bude jednotný digitálny trh, transatlantická výmena údajov a energetická únia. V sobotu sa bude v našom sídle v Bruseli konať Deň otvorených dverí. (Čítať ďalej: Prehľad týždňa: plenárne zasadnutie, energetická únia, jednotný digitálny trh )