Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 

Idziesz na zakupy? Weź eko-torbę!

Informacje ogólne Instytucje24-04-2014 - 16:20
Zdjęcie laureata piątej odsłony konkursu "Guestphotographer"  - Gábora Szellő pt. "Nowadays"  

Plastik niestety nie jest taki “fantastic”, jak niektórzy mówią... W rzeczywistości zaśmieca Ziemię i jest niebezpieczny dla ekosystemu. Jeszcze w tym miesiącu, posłowie zadecydowali, że Europa o połowę zmniejszy wykorzystywanie lekkich torebek plastikowych do 2017 r. i aż o 80 proc. do 2019 r. Artykuł ilustrujemy zwycięską pracą piątej edycji naszego konkursu na gościnnego fotoreportera PE, autorstwa Węgra - Gábora Szellő. (Przeczytaj więcej: Idziesz na zakupy? Weź eko-torbę!)

 
 

Życie rybaka na (dzikim) zachodzie Europy

Informacje ogólne Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne24-04-2014 - 15:30
 

Za każdym razem, gdy Stephen McHale znajduje w swoich sieciach samicę homara przenoszącą jaja, wypuszcza ją, wycinając wcześniej znak “v” na jej płetwie – informujący innych rybaków o tym, by tego okazu nie zabierać ze sobą. Dzięki temu, lokalne zasoby są chronione i mogą w naturalny sposób się odradzać. “Łowimy ryby i skorupiaki, zaopatrując głównie lokalne rynki. Wiemy na co jest popyt, i dzięki temu nie zalewamy sklepów niepopularnymi gatunkami" - mówi Irlandczyk. (Przeczytaj więcej: Życie rybaka na (dzikim) zachodzie Europy)

 
 

EYE2014 coraz bliżej. Wśród gości laureaci Nagrody im. Karola Wielkiego 2013

Informacje ogólne Młodzież23-04-2014 - 17:02
Spotkanie młodych w Strasburgu coraz bliżej! ©European Union 2014 - European Parliament  

Uczestnicy europejskiego spotkania młodzieżowego w Strasburgu (European Youth Event 2014) będą mogli przedyskutować swoje pomysły na Europę nie tylko z liderami politycznymi, ale także z rówieśnikami, którzy otrzymali zeszłoroczną młodzieżową Nagrodę im. Karola Wielkiego. Od 9 do 11 maja, Strasburg odwiedzi kilka tysięcy młodych, którzy wezmą udział w spotkaniach, debatach, warsztatach i koncertach, organizowanych przez Parlament Europejski i partnerów. (Przeczytaj więcej: EYE2014 coraz bliżej. Wśród gości laureaci Nagrody im. Karola Wielkiego 2013)

 
 

PE w pudełku - parlamentarna aplikacja na tablety już online!

Informacje ogólne Informacje23-04-2014 - 16:23
Parlamentarna aplikacja na tablety już działa!  

Staramy się docierać z naszymi informacjami wszędzie, bez względu na nośniki informacji. Dlatego kolejnym krokiem było stworzenie, parlamentarnej aplikacji na tablety. Dowiedz się, nad czym pracuje i czego dokonał Parlament Europejski do tej pory - zaglądaj do „pudełek” z aktualnościami i najważniejszymi informacjami o majowych wyborach, stwórz własną skrzynkę z najciekawszymi tematami, a dla zabawy zmierz się z europejskim quizem. “Box your EP” jest już online! (Przeczytaj więcej: PE w pudełku - parlamentarna aplikacja na tablety już online!)

 
 

Ostatnia sesja 7. kadencji w skrócie: unia bankowa i pracownicy delegowani

Sesja plenarna Instytucje18-04-2014 - 09:00
 

Reforma systemu bankowego Unii Europejskiej, szybsze przekazywanie pomocy dla państw dotkniętych katastrofami naturalnymi oraz wzmocnienie przepisów dotyczących delegowania pracowników – to zaledwie część tematów ostatniej - choć wcale nie mniej pracowitej niż poprzednie – sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego tej kadencji. Co jeszcze działo się w Strasburgu? Czytaj w naszym plenarnym podsumowaniu. (Przeczytaj więcej: Ostatnia sesja 7. kadencji w skrócie: unia bankowa i pracownicy delegowani)

 
 

Human rights: North Korea; persecution in Pakistan; vulnerable groups in Syria

Plenary Session Humanitarian aid / Development and cooperation17-04-2014 - 16:35

The EP passed three resolutions on Thursday, supporting the recommendations of the UN Commission of Inquiry into human rights violations in North Korea; expressing deep concern at the increase in sectarian violence and religious intolerance in Pakistan; and condemning the recent attacks against religious and ethnic communities and the suffering of women and children in Syria. (Read more: Human rights: North Korea; persecution in Pakistan; vulnerable groups in Syria)

 
 

Dopalacze: wszystko co powinniście o nich wiedzieć, a boicie się zapytać

Sesja plenarna Zdrowie publiczne17-04-2014 - 14:29
Testy w laboratorium ©BELGA_SCIENCE  

Parlament Europejski przegłosował nowe przepisy, na mocy których nowe, szkodliwe substancje psychoaktywne, określane mianem dopalaczy, zostaną usunięte z unijnego rynku. W oddzielnym głosowaniu, posłowie zadecydowali także o nałożeniu poważniejszych sankcji, łącznie z wieloletnimi karami więzienia, dla osób handlujących szkodliwymi produktami narkotykopodobnymi. Więcej informacji w naszych FAQ. (Przeczytaj więcej: Dopalacze: wszystko co powinniście o nich wiedzieć, a boicie się zapytać)

 
 

Ukraina: Posłowie wzywają do nałożenia sankcji na rosyjskie firmy energetyczne

Sesja plenarna Stosunki zewnętrzne17-04-2014 - 12:49

UE musi nasilić sankcje skierowane przeciwko konkretnym obywatelom Rosji oraz musi być gotowa na natychmiastowe nałożenie sankcji ekonomicznych na Rosję, stwierdzili posłowie podczas głosowania w czwartek. Posłowie wezwali także UE do podjęcia działań przeciwko rosyjskim firmom oraz ich spółkom zależnym, szczególnie w sektorze energetycznym oraz przeciwko rosyjskim aktywom znajdującym się na terenie UE i przeciwko źródłom przemocy używanej w celu destabilizacji wschodniej i południowej Ukrainy (Przeczytaj więcej: Ukraina: Posłowie wzywają do nałożenia sankcji na rosyjskie firmy energetyczne)

 
 

The end of the EP's seventh term will be followed by a presidential debate, election night, the formation of new political groups and the constitution of the new Parliament. (Read more: Series of events from end of seventh EP term to constitution of new EP)

 
 

Narkotyki: Posłowie chcą szybszego wycofania dopalaczy z rynku

Sesja plenarna Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne17-04-2014 - 12:30
The display on a table top represents one of Europe's biggest illegal synthetic drugs laboratories  

Posłowie przegłosowali projekt prawa, dzięki któremu szkodliwe substancje psychoaktywne, znane jako dopalacze, byłyby szybciej wycofywane z unijnego rynku. Posłowie opowiedzieli się za lepszą ochroną zdrowia i bezpieczeństwa młodych ludzi, jednocześnie gwarantując, że nowe przepisy nie utrudnią komercyjnego i przemysłowego wykorzystania substancji niższego ryzyka. Przestępcy, którzy łamaliby zakaz dotyczący najbardziej szkodliwych substancji mogliby trafić do więzienia na 10 lat. (Przeczytaj więcej: Narkotyki: Posłowie chcą szybszego wycofania dopalaczy z rynku)