Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 

Parlamentarne życie w czterech kolorach

Informacje ogólne Instytucje25-08-2014 - 09:00
Kalendarze prac Parlamentu Europejskiego - czyli co się kryje w kolorach?  

Czerwony, niebieski, różowy i zielony tydzień – w rozmowach w parlamentarnych kuluarach można często usłyszeć takie określenia. Co one oznaczają? Na tydzień przed zakończeniem wakacyjnej przerwy prac PE, przedstawiamy krótki poradnik po kolorach umieszczonych w kalendarzu prac eurodeputowanych. (Przeczytaj więcej: Parlamentarne życie w czterech kolorach )

 
 

Rapa Iti: skrawek Europy na środku Pacyfiku

Informacje ogólne Środowisko20-08-2014 - 09:00
Rapa Iti - najdalej wysunięta na południe wyspa z archipelagu Polinezji Francuskiej. Raj wchodzący w skład Unii Europejskiej.  

Na Rapa Iti można dostać się tylko towarowym statkiem, który trasę z Tahiti pokonuje w 50 godzin. Nie ma lotniska, brakuje łodzi i promów, które stale i zgodnie z rozkładem łączyłyby wyspę z resztą świata. Ciemne i dzikie wybrzeże bazaltowego lądu na środku Pacyfiku, chronione jest przez zbudowane przez dawny lud forty, umieszczone na zboczu uśpionego wulkanu. Ten skrawek raju jest również w bardzo bliskich kontaktach z ... Unią Europejską... (Przeczytaj więcej: Rapa Iti: skrawek Europy na środku Pacyfiku )

 
 

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej: oni nie są obojętni

Informacje ogólne Pomoc humanitarna18-08-2014 - 09:00
Obóz dla syryjskich uchodźców na północ od Erbil w Iraku ©BELGAIMAGE/ZUMAPRESS/D.Honl  

Niewiele uwagi poświęca się osobom, które bez wytchnienia i obaw pomagają potrzebującym i poszkodowanych w katastrofach naturalnych lub spowodowanych przez człowieka. Każdego roku, 19 sierpnia obchodzą oni swoje święto – to wolontariuszom pomocy humanitarnej poświęcony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. A co w tej kwestii robi Unia Europejska? Czytaj dalej. (Przeczytaj więcej: Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej: oni nie są obojętni )

 
 

Nestor: odkrywając tajemnice wszechświata w morskich głębinach

Informacje ogólne Instytucje13-08-2014 - 09:00
Program badawczy w greckim Pylos  

Ponad 2 tysiące lat przed naukowym udowodnieniem istnienia atomów, Grecy stworzyli rozbudowane teorie na ich temat. Jak pokazuje program Nestor w greckim Pylosie, ich potomkowie są nadal w czołówce światowych odkrywców. Podwodny teleskop, umieszczony na dnie Morza Śródziemnego, śledzący neutrina, pomoże poznać największe tajemnice wszechświata. (Przeczytaj więcej: Nestor: odkrywając tajemnice wszechświata w morskich głębinach )

 
 

Międzynarodowy Dzień Młodzieży: zatrudnienie młodych kluczowe dla UE

Informacje ogólne Młodzież11-08-2014 - 09:00
Generacja "Z" - jak zatrudnienie?  

Młodzi, aktywni i niestety w wielu przypadkach – bez pracy. Ponad pięć milionów młodych Europejczyków nie może znaleźć dziś zatrudnienia. Z tego powodu, działania na rzecz ożywienia rynku pracy są dla Unii Europejskiej priorytetem. Tuż przed Międzynarodowym Dniem Młodzieży, obchodzonym 12 sierpnia, przeczytaj, co wspólna Europa robi, by młodzi mieli szansę na lepszą przyszłość. (Przeczytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Młodzieży: zatrudnienie młodych kluczowe dla UE )

 
 

Daleko na północ: ożywianie kultury Laponii

Informacje ogólne Kultura08-08-2014 - 09:00
 

Witamy w fińskim Nuorgam – najdalej wysuniętym na północ punkcie Unii Europejskiej. Słońce delikatnie oświetla okoliczne turnie, a karłowate górskie brzozy przeciskają się przez śnieg. Idzie wiosna, ale zimny wiatr wciąż wciska się pod płaszcze. W tym pięknym zakątku mieszkają Saamowie – potomkowie rdzennej ludności Skandynawii. W Międzynarodowym Dniu Ludności Tubylczej na Świecie, ponownie publikujemy artykuł, który był częścią naszej przedwyborczej serii "Granice Europy". (Przeczytaj więcej: Daleko na północ: ożywianie kultury Laponii )

 
 

ECON chairman Gualtieri wants "bolder action" for euro area

ECON Economic and monetary affairs07-08-2014 - 15:39

The Governing Council of the ECB met on Thursday and decided that the interest rate on the main refinancing operations and the interest rates on the marginal lending facility and the deposit facility will remain unchanged at 0.15%, 0.40% and -0.10% respectively. Please find below the reaction of the chairman of Parliament's Economic and Monetary Affairs Committee, Roberto Gualtieri (S&D, IT): (Read more: ECON chairman Gualtieri wants "bolder action" for euro area )

 
 

Pięć najczęściej czytanych artykułów w 2014 r.

Informacje ogólne Instytucje / Informacje04-08-2014 - 16:12
Najczęściej czytane artykuły w 2014 r.  

Jakość życia w Europie, wydarzenia na Ukrainie, konkurs fotograficzny, skład nowego Parlamentu Europejskiego oraz tańsze połączenia telefoniczne – to najczęściej czytane artykuły w pierwszej połowie 2014 r. Krótkie podsumowania i linki do tekstów z portalu Parlamentu Europejskiego poniżej. (Przeczytaj więcej: Pięć najczęściej czytanych artykułów w 2014 r. )

 
 

Skarby Europy: odkryj sekrety razem z nami i Foursquare

Informacje ogólne Instytucje / Informacje / Turystyka01-08-2014 - 12:09
Parlament Europejski na Foursquare  

Opuszczona trasa kolejowa, zamki z piasku i posowiecki bunkier – w zeszłym roku przygotowaliśmy dla Was specjalną listę 28 miejsc wartych odwiedzenia w każdym z krajów członkowskich. W tym roku idziemy za ciosem i prezentujemy nowe lokacje, których nie można przegapić! Odkryj Europę na nowo – w świecie wirtualnym lub realnym, z nami i Foursquare. (Przeczytaj więcej: Skarby Europy: odkryj sekrety razem z nami i Foursquare )

 
 

Tym razem było inaczej – głosy i twarze kampanii wyborczej 2014

Informacje ogólne Instytucje30-07-2014 - 14:44
Vanessa - 20 lat, Niemcy: "Tak. Oddam swój głos w wyborach europejskich"  

Grecka studentka Aliki, irlandzka businesswoman Trish, czy pochodzący z Danii designerzy Jens i Sedsel - to część osób, które pomagały nam przekonać Europę do oddania głosu w majowych wyborach, w ramach oficjalnej kampanii informacyjnej Parlamentu Europejskiego. Zapytaliśmy ich o to, czemu głosowanie i wspólny europejski projekt są dla nich ważne. (Przeczytaj więcej: Tym razem było inaczej – głosy i twarze kampanii wyborczej 2014 )