Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Opening: Schulz warns against attempts to disrupt Northern Ireland peace process

Plenary Session Institutions20-10-2014 - 19:02
EP Presidnet Martin Schulz walk in the plenary chamber to open October Plenary session  

All sides in the Northern Ireland peace process should refrain from “dangerous mutual provocation” urged European Parliament President Martin Schulz in his opening address at its October session. (Read more: Opening: Schulz warns against attempts to disrupt Northern Ireland peace process )

 
 

Debate on EU countries' economic policy performance

Plenary Session Economic and monetary affairs20-10-2014 - 18:23

Parliament will hold a debate on Tuesday morning with the Italian Undersecretary of State at the Ministry of Finance, Mr Della Vedova and Commissioner Katainen on EU countries' progress in implementing the 2014 priorities for economic policy coordination under the European Semester. MEPs are expected to criticise member states for their poor implementation of recommendations they themselves endorsed and to suggest improvements. (Read more: Debate on EU countries' economic policy performance )

 
 

Spravodajkyňa pre rozpočet: Parlament je pripravený za svoj postoj tvrdo bojovať

Plenárne zasadnutie Rozpočet20-10-2014 - 17:41
Parlamentná spravodajkyňa pre rozpočet, španielska sociálna demokratka Eider Gardiazábal Rubial.  

Ako bude vyzerať rozpočet EÚ na rok 2015? Zajtra o ňom bude rokovať a v stredu hlasovať parlamentné plénum. Očakáva sa, že poslanci sa postavia voči škrtom, ktoré navrhuje Rada. V praxi to znamená, že sa budú následne musieť dohodnúť v rámci tzv. zmierovacieho procesu. Parlamentná spravodajkyňa pre rozpočet, španielska sociálna demokratka Eider Gardiazábal Rubial, nám počas rozhovoru povedala, že Parlament je pripravený za svoj postoj tvrdo bojovať. (Čítať ďalej: Spravodajkyňa pre rozpočet: Parlament je pripravený za svoj postoj tvrdo bojovať )

 
 

Kto sa stane novým Európskym dozorným úradníkom pre ochranu údajov?

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie20-10-2014 - 15:20
mikrofón  

Túto pozíciu doteraz dvakrát po sebe zastával Peter Hustinx, no jeho druhý päťročný mandát už vypršal a preto je potrebné nájsť jeho nástupcu. Tejto úlohy sa zhostí parlamentný výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. Jeho členovia budú dnes preverovať piatich kandidátov, ktorí sa uchádzajú o tejto post. Ich pohovory sa začnú večer o siedmej a potrvajú až do pol jedenástej. O tom, kto z nich sa napokon stane Dozorným úradníkom, budú poslanci hlasovať zajtra o piatej večer. (Čítať ďalej: Kto sa stane novým Európskym dozorným úradníkom pre ochranu údajov? )

 
 

Boj s ebolou pokračuje. Sledujte priamy prenos plenárnej debaty.

Ďalšie tlačové správy Verejné zdravie20-10-2014 - 11:10
Ebolou nakazený Miguel Pajares počas svojho prevozu do nemocnice po príchode do Španielska. Chorobe neskôr podľahol.  

V uznesení Európskeho parlamentu z 18. septembra sa epidémia eboly v západnej Afrike označuje ako globálny bezpečnostný problém. Vírus sa odvtedy dostal už aj do Európy. Ako čeliť tejto nákaze? Odpoveď na túto otázku sa budú snažiť nájsť poslanci počas dnešnej plenárnej debaty. Prečítajte si, čo si o tomto probléme myslia predsedovia výborov pre rozvoj a verejné zdravie. (Čítať ďalej: Boj s ebolou pokračuje. Sledujte priamy prenos plenárnej debaty. )

 
 

Parlamentné výbory dnes budú vypočúvať Maroša Šefčoviča a Violetu Bulc

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie20-10-2014 - 09:32
Violeta Bulc a Maroš Šefčovič  

Na dnes večer sú naplánované dve dodatočné vypočutia navrhovaných eurokomisárov. Marošovi Šefčovičovi bola po prerozdelení portfólií pridelená zodpovednosť za energetickú úniu. Vypočúvať ho bude výbor pre životné prostredie spoločne s priemyselným výborom. Nová slovinská kandidátka Violeta Bulc, ktorá bola nominovaná namiesto odstúpenej nominantky Alenky Bratušek, by sa mala stať komisárkou pre dopravu. Jej kompetencie a skúsenosti budú preverovať členovia výboru pre dopravu. (Čítať ďalej: Parlamentné výbory dnes budú vypočúvať Maroša Šefčoviča a Violetu Bulc )

 
 

Vypočutia sa neskončili, v pondelok sú na rade Maroš Šefčovič a Violeta Bulc

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie17-10-2014 - 16:43
Portréty navrhovaných eurokomisárov  

V pondelok sa v Štrasburgu uskutočnia ďalšie dve vypočutia nominovaných eurokomisárov. Poslanci budú preverovať novú slovinskú kandidátku Violetu Bulc a na rad znovu príde aj Maroš Šefčovič, ktorému bola po prerozdelení portfólií pridelená zodpovednosť za energetickú úniu. Zároveň by sa mal stať aj podpredsedom Komisie. Nová Komisia môže začať úradovať len po tom, ako jej na to udelí súhlas Európsky parlament. Ten o nej bude hlasovať počas stredajšieho plenárneho zasadnutia. (Čítať ďalej: Vypočutia sa neskončili, v pondelok sú na rade Maroš Šefčovič a Violeta Bulc )

 
 

Ako európske summity (ne)vedú ju konkrétnym právnym predpisom

Ďalšie tlačové správy Európska rada17-10-2014 - 16:40
 

Pretaviť medzivládnu dohodu do konkrétneho právneho predpisu nie jednoduchou záležitosťou. To, ako rýchlo sú právne normy prijímané, závisí nielen od politického prostredia, ale aj od predmetu právnych úprav. Požiadavky, ktoré hlavy štátov prednesú počas zasadnutí Európskej rady (tzv. summitov), sa neskôr dostávajú do rúk Parlamentu a Rade EÚ, v ktorej sú zastúpení ministri členských štátov. Po ich spoločnom odsúhlasené sa stávajú európskymi právnymi predpismi. (Čítať ďalej: Ako európske summity (ne)vedú ju konkrétnym právnym predpisom )

 
 

MEPs to debate counter-terrorism policies with UN’s Jean-Paul Laborde

AFET External relations16-10-2014 - 09:31
©BELGA_AFP_FABRICE COFFRINI  

The external and internal aspects of policies for combatting terrorism, radicalisation and the rising phenomenon of “foreign fighters” will be the focus of a debate between Foreign Affairs and Civil Liberties, Justice and Home Affairs committees and Jean-Paul Laborde, Executive Director of the UN Counter-Terrorism Executive Directorate (CTED) on Thursday at 11:30. (Read more: MEPs to debate counter-terrorism policies with UN’s Jean-Paul Laborde )

 
 

Filmové dni LUX aj v Bratislave

Ďalšie tlačové správy Kultúra15-10-2014 - 16:26
 

To najlepšie z európskej kinematografie Európsky parlament každoročne odmeňuje Filmovou cenou LUX. No ešte pred spočítaním hlasov budú mať filmoví nadšenci zo všetkých členských krajín možnosť vidieť tri finálové snímky a vybrať si tak spomedzi nich svojho favorita. V rámci Filmových dní LUX je tento rok naplánovaných až 165 premietaní v celej európskej dvadsaťosmičke a to buď počas festivalov alebo špeciálnych podujatí. (Čítať ďalej: Filmové dni LUX aj v Bratislave )