Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Konzumáciu mlieka a ovocia na školách by mal zastrešovať jeden spoločný program

Plenárne zasadnutie Poľnohospodárstvo26-05-2015 - 17:29
Malé dievčatko zahrýza to zeleného jablka. V pozadí farebné zásuvky.  

Školopovinné deti jedia čoraz menej zeleniny, ovocia a mlieka. Tento problém sa snažia vyriešiť dva európske programy - program na podporu konzumácie mlieka a program na podporu konzumácia ovocia. V záujme zjednodušenia ich právneho i finančného rámca prišla Komisia minulý rok s návrhom, aby boli tieto programy zlúčené do jedného. V stredu podvečer bude o tom rokovať a hlasovať parlamentné plénum. Priamy prenos debaty i hlasovania môžete sledovať na našom webovom portáli. (Čítať ďalej: Konzumáciu mlieka a ovocia na školách by mal zastrešovať jeden spoločný program )

 

A reform of the EU Emissions Trading Scheme (ETS), informally agreed with the Latvian Presidency of the Council of Ministers, was backed by the Environment Committee on Tuesday. The reform aims to reduce the surplus of carbon credits available for trading in order to support the price of the emission rights. The scheme would start operating in 2019. (Read more: CO2 market fix: Environment Committee MEPs back deal with Council )

 

TTIP: Akú úlohu tu zohráva Európsky parlament

Ďalšie tlačové správy Vonkajší/medzinárodný obchod26-05-2015 - 17:00
 

Rokovania o obchodnej dohode s USA síce vedia Európska komisia, to však neznamená, že Parlament tu nemá žiadne slovo. Jeho výbor pre medzinárodný obchod bude vo štvrtok hlasovať o odporúčaniach, ktorými by sa mala Komisia riadiť počas svojich rozhovorov s USA. (Čítať ďalej: TTIP: Akú úlohu tu zohráva Európsky parlament )

 

Prehľad týždňa: TTIP, Ban Ki Moon, emisie CO2, rozpočet

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie26-05-2015 - 13:46
Pohľad na budovu Parlamentu so zástavou EÚ  

Jednou z hlavných udalostí tohto týždňa je hlasovanie o obchodnej dohode TTIP. Na pláne je i poldňové plenárne zasadnutie, počas ktorého sa poslancom prihovorí generálny tajomník OSN Ban Ki Moon. Parlamentné výbory sa budú okrem iného zaoberať aj otázkami posilnenie bankového systému v EÚ, emisiami CO2 a virtuálnou bezpečnosťou. (Čítať ďalej: Prehľad týždňa: TTIP, Ban Ki Moon, emisie CO2, rozpočet )

 

Central African Republic: MEPs to debate with interim president

AFET External relations26-05-2015 - 13:13

The foreign affairs committee meets Catherina Samba-Panza, interim president of the Central African Republic (CAR), at 16.30 on Tuesday. They are expected to debate the recently concluded national reconciliation forum in Bangui, preparations for the general and presidential elections, the political transition, the EU military advisory mission (EUMAM) in CAR and security-sector reform. (Read more: Central African Republic: MEPs to debate with interim president )

 

Hlavné udalosti májového plenárneho zasadnutia

Plenárne zasadnutie Inštitúcie22-05-2015 - 10:13
 

Počas plenárneho zasadnutia, ktoré sa konalo v Štrasburgu od 18. do 21. mája poslanci odhlasovali pravidlá zabraňujúce tomu, aby sa teroristické skupiny financovali prostredníctvom predaja minerálov. Členské štáty vyzvali k tomu, aby sa opätovne pustili do rokovaní ohľadom harmonizácie materskej dovolenky v celej EÚ. Plénum odobrilo i prísnejšie pravidlá proti praniu špinavých peňazí a diskutovalo aj o krokoch potrebných na vyriešenie ilegálnej imigrácie. (Čítať ďalej: Hlavné udalosti májového plenárneho zasadnutia )

 

Firmy s finančnými ťažkosťami dostávajú vďaka Parlamentu druhú šancu

Plenárne zasadnutie Spravodlivosť a vnútorné veci / Hospodárske a menové záležitosti21-05-2015 - 15:21
Drevené kladivo sa chystá udrieť na malý plastový domček  

V dôsledku platobnej neschopnosti firiem, ktoré nevládzu uhrádzať svoje faktúry a dlhy, prichádza v EÚ každoročne o prácu až 1,7 milióna ľudí. 400 tisíc z týchto stratených pracovných miest má na svedomí insolvencia týkajúca sa viacerých krajín EÚ. V stredu 20. mája preto EP prijal nové pravidlá pre medzinárodné konkurzné konania, ktoré dávajú firmám druhú šancu, ale takisto poskytujú riešenia na obdobie pred samotným úpadkom firmy, aby sa tak podnikom pomohlo vyrovnať sa so začínajúcou krízou. (Čítať ďalej: Firmy s finančnými ťažkosťami dostávajú vďaka Parlamentu druhú šancu )

 

EP: Členské štáty sa musia urýchlene pripraviť na nové bezpečnostné výzvy

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy21-05-2015 - 13:07

Súčasná bezprecedentná miera nestability na hraniciach EÚ si vyžaduje, aby Únia a jej členské štáty na seba okamžite prevzali väčšiu mieru zodpovednosti za vlastnú bezpečnosť a obranu, uvádza sa v uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Poslanci vyzvali členské štáty na efektívnejšie využívanie existujúcich nástrojov Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky, posilnenie súdržnosti medzi externými a internými bezpečnostnými nástrojmi a dôslednejšie zdieľanie zdrojov. (Čítať ďalej: EP: Členské štáty sa musia urýchlene pripraviť na nové bezpečnostné výzvy )

 

Human rights: Zimbabwe; Thailand; Swaziland

Plenary Session Humanitarian aid / Development and cooperation21-05-2015 - 12:20

Parliament passed three resolutions on Thursday, calling for Zimbabwean human rights activist Itai Dzarana to be found immediately; the release of all political prisoners in Swaziland; protection for Rohingya asylum seekers and action against human trafficking in Thailand. (Read more: Human rights: Zimbabwe; Thailand; Swaziland )

 

Alojz Peterle: EÚ potrebuje pri stabilizácii BJR Macedónsko konať s odhodlaním

Plenárne zasadnutie Inštitúcie / Rozšírenie20-05-2015 - 18:36
Alojz PETERLE  

Dnes podvečer sa Parlament venuje politickej kríze v bývalej Juhoslovanskej republike Macedónsko. Svoju účasť v rozprave prisľúbila i Vysoká predstaviteľka EÚ Federica Mogherini. Balkánskou krajinou, ktorá v roku 2005 získala titul kandidátskej krajiny, v posledných dňoch otriasa násilie a masové demonštrácie. Ešte pre začatím dnešnej plenárnej debaty sme oslovili poslanca Alojza Peterleho, šéfa delegácie pre bývalú Juhoslovanskú republiku Macedónsko, ktorý sa s nami podelil o svoj názor. (Čítať ďalej: Alojz Peterle: EÚ potrebuje pri stabilizácii BJR Macedónsko konať s odhodlaním )