Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Pope Francis to be awarded Charlemagne Prize on 6 May

Others Future of Europe/European integration / Institutions02-05-2016 - 14:37

The award ceremony will take place at the Vatican on 6 May at 12:00. It will be introduced by “laudatio” speeches by European Parliament President Martin Schulz, Commission President Jean-Claude Juncker and Council President Donald Tusk. On the previous day, the three EU Presidents will take part in a panel debate about the state of the EU, preceded by an address by Italian PM Matteo Renzi. (Read more: Pope Francis to be awarded Charlemagne Prize on 6 May )

 

Mali by sa všetci lobisti povinne zapisovať do verejne prístupného zoznamu?

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie02-05-2016 - 10:26
 

Táto otázka je predmetom dnešnej konferencie, ktorú Parlament organizuje spoločne s Komisiou. Lobisti sa dnes môžu registrovať v registri transparentnosti. Môžu, ale nemusia. Komisia preto nedávno začala verejnú konzultáciu o tom, či by nebolo lepšie, aby bol zápis do tohto zoznamu povinný. Konferenciu môže sledovať v priamom prenose, moderovať ju bude podpredsedníčka EP Sylvie Guillaume spoločne s podpredsedom Komisie Fransom Timmermansom. (Čítať ďalej: Mali by sa všetci lobisti povinne zapisovať do verejne prístupného zoznamu? )

 

Prehľad týždňa: Cena Karola Veľkého, deň otvorených dverí, lobbysti

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie02-05-2016 - 09:40
Pohľad na budovu Parlamentu so zástavou EÚ  

V pondelok budú poslanci spoločne s viacerými zainteresovanými aktérmi diskutovať o plánoch na zriadenie povinného registra pre lobistov. V utorok večer sa bude v nemeckom Aachene konať slávnostné udeľovanie Ceny Karola Veľkého pre mládež. Ocenenie víťazom odovzdá predseda Parlamentu Martin Schulz. Na nedeľu je naplánovaný deň otvorených dverí, občania tak budú mať možnosť prísť sa pozrieť do našej budovy v Štrasburgu. Politické skupiny sa budú pripravovať na budúcotýždňové plenárne zasadnutie. (Čítať ďalej: Prehľad týždňa: Cena Karola Veľkého, deň otvorených dverí, lobbysti )

 

Roaming v krajinách EÚ od zajtra zlacnie

Ďalšie tlačové správy Voľný pohyb služieb29-04-2016 - 08:30
 

Roamingové poplatky budú už čoskoro minulosťou. Príplatky za hovory a používanie internetu v iných krajinách EÚ sa od zajtra znížia a od 15. júna im odzvoní úplne. Okrem nižších cien roamingu zajtra vstúpia do platnosti i nové pravidlá ohľadne sieťovej neutrality. (Čítať ďalej: Roaming v krajinách EÚ od zajtra zlacnie )

 

Ženy to majú ťažké aj na internete. Rozhovor s poslankyňou Terry Reintke

Plenárne zasadnutie Práva žien/Rovnosť príležitostí28-04-2016 - 19:25
Terry Reintke počas rozhovoru  

Píše sa síce rok 2016, no stále nemožno tvrdiť, že ženy muži sú si rovní. A platí to aj v oblasti IT, kde stále pracuje len málo žien aj virtuálnom svete, kde ženy viac ako muži čelia nenávistným prejavom. Vo štvrtok 28. apríla parlamentné plénom prijalo iniciatívnu správu o posilnení postavenia žien v digitálnom veku. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s poslankyňou Terry Reintke (Zelení/ESA, DE), ktorá mala vypracovanie tejto správy na starosti. (Čítať ďalej: Ženy to majú ťažké aj na internete. Rozhovor s poslankyňou Terry Reintke )

 

Novinky pre európsku železničnú dopravu

Plenárne zasadnutie Doprava28-04-2016 - 19:24
 

Vo štvrtok 28. apríla parlamentné plénum rokovalo a hlasovalo o sérii opatrení, ktoré by mali zlepšiť fungovanie železníc v EÚ a priniesť lepšiu bezpečnosť, interoperabilitu a spoľahlivosť. Reforma okrem toho posilní úlohu Európskej železničnej agentúry pri udeľovaní osvedčení a povolení pre železničné vozidlá. Ide o takzvaný technický pilier štvrtého železničného balíka. (Čítať ďalej: Novinky pre európsku železničnú dopravu )

 

Dohoda EÚ - Turecko: Poslanci odmietajú bianko šek pre Ankaru

Plenárne zasadnutie Budúcnosť Európy/európska integrácia / Vonkajšie vzťahy28-04-2016 - 17:12
Utečenecký tábor v Turecku.  

Implementácia dohody o navracaní migrantov medzi EÚ a Tureckom, jej právne aspekty a demokratická kontrola boli vo štvrtok ráno predmetom rozpravy poslancov s prvým podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom a holandským ministrom pre otázky migrácie Klaasom Dijkhoffom. Poslanci zdôraznili, že kritéria pre liberalizáciu vízového režimu s EÚ nemôžu byť predmetom vyjednávaní. (Čítať ďalej: Dohoda EÚ - Turecko: Poslanci odmietajú bianko šek pre Ankaru )

 

The EU police agency Europol will soon be able to step up efforts to fight terrorism, cybercrime and other criminal offences and respond faster, thanks to new governance rules endorsed by Civil Liberties Committee MEPs on Thursday. The new powers come with strong data protection safeguards and democratic oversight. (Read more: Europol: MEPs endorse new powers to step up EU police counter-terrorism drive )

 

EP žiada zlepšenie postavenia pracovníkov v domácnosti a opatrovateľov

Plenárne zasadnutie Práva žien/Rovnosť príležitostí28-04-2016 - 15:29

Práca v domácnosti a opatrovateľské služby, ktoré väčšinou nelegálne vykonávajú ženy migrantky, by mali získať v EÚ lepšiu pracovnoprávnu ochranu. Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Inšpirujúc sa príkladom Belgicka a Francúzska poslanci odporúčajú zadefinovanie modelov právneho vzťahu medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktoré by legalizovali ich prácu. Chcú tiež intenzívnejšie bojovať proti obchodu s ľuďmi, nútenej práci a vykorisťovaniu. (Čítať ďalej: EP žiada zlepšenie postavenia pracovníkov v domácnosti a opatrovateľov )

 

Cezhraničné spory o opateru: Prím musí hrať záujem dieťaťa, tvrdia poslanci

Plenárne zasadnutie Občianske práva / Spravodlivosť a vnútorné veci28-04-2016 - 14:13
Upset child sitting on staircase ©AP Images/ European Union-EP  

Na neschopnosť členských štátov vzájomne spolupracovať a ochrániť najlepší záujem dieťaťa pri cezhraničných sporoch o opateru či rozhodnutiach o adopcii doplácajú najmä samotné deti. Poslanci preto prostredníctvom vo štvrtok schváleného nelegislatívneho uznesenia vyzvali členské štáty, aby zriadili špecializované senáty v rámci svojich rodinných súdov a urýchlili tak konania v cezhraničných prípadoch. (Čítať ďalej: Cezhraničné spory o opateru: Prím musí hrať záujem dieťaťa, tvrdia poslanci )