Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Chatujte s Manfredom Weberom, predsedom Európskej ľudovej strany

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie30-01-2015 - 14:39
Koláž screenshotov z Facebooku  

Únia v súčasnosti prechádza ťažkým obdobím - sužuje ju kríza a nezamestnanosť, čelí imigrácii a problémom súvisiacim s bezpečnosťou. Dá sa od vôbec očakávať od budúcnosti niečo pozitívne? Spýtajte sa Manfreda Webera, šéfa Európskej ľudovej strany, ktorá je najsilnejšou frakciou v Európskom parlamente. (Čítať ďalej: Chatujte s Manfredom Weberom, predsedom Európskej ľudovej strany )

 
 

Cena Karola Veľkého 2015: Svoje prihlášky nám môžete posielať až do 23. februára

Ďalšie tlačové správy Mládež30-01-2015 - 11:55
Logo Ceny Karola Veľkého 2015 - farebné štylizované ruky usporiadané do kruhu okolo modrého pozadia so zlatými hviezdami  

Súťaž o Cenu Karola Veľkého pokračuje aj tento rok. Ak máte od 16 do 30 rokov a stojíte za projektom, ktorý má európsku dimenziu, neváhajte a prihláste ho do našej súťaže. Tvorcovia troch víťazných projektov získajú nielen finančnú odmenu, ale aj pozvánku do Európskeho parlamentu v Štrasburgu a Bruseli a štvordňový výlet do nemeckého mesta Aachen. Svoje prihlášky nám môžete posielať až do 23. februára. (Čítať ďalej: Cena Karola Veľkého 2015: Svoje prihlášky nám môžete posielať až do 23. februára )

 
 

Fishermen will have two years to “adapt” before sanctions for failing to comply with the new Common Fisheries Policy (CFP) discard ban take effect, under a tentative deal struck by Parliament and Council on Thursday, with European Commission help. The agreement amends the “omnibus” regulation setting out detailed arrangements for enforcing the ban. (Read more: Discard ban: MEPs delay enforcement of sanctions on fishermen who fail to comply )

 
 

Climate change: MEPs discuss roadmap to Paris conference

Plenary Session Environment28-01-2015 - 20:16
The logo of the upcoming UN Climate Change Conference, the Cop 21 summit in Paris, on January 14, 2015. ©BELGA/AFP/J.Demarthon  

The roadmap to the 21st UN climate conference, in Paris (France) in December, was debated by MEPs, the Latvian Presidency and Commissioner Arias Cañete on Wednesday. The conference of parties (COP21) to the UN Convention on Climate Change aims to deliver a worldwide climate agreement to replace the Kyoto Protocol. (Read more: Climate change: MEPs discuss roadmap to Paris conference )

 
 

Maroš Šefčovič diskutoval s poslancami o otázkach energie

Ďalšie tlačové správy Energetika28-01-2015 - 19:17
Maroš Šefčovič za rečníckym pultom v Parlamente spoločne s ostatnými prednášateľmi.  

EÚ čelí neustálemu riziku prerušenia dodávok energie. 10 % domácností si nemôže dovoliť poriadne zakúriť a na druhej strane sa zas veľké množstvo energie premrhá. V pondelok a utorok adresoval tieto slová poslancom podpredseda Komisie zodpovedný za energetickú úniu Maroš Šefčovič. Členov výborov pre energetiku a priemysel oboznámil so svojou predstavou energetickej únie a vypočul si aj ich požiadavky a obavy. O energetike sa bude rokovať ja na blížiacom sa medziparlamentnom seminári v Turecku. (Čítať ďalej: Maroš Šefčovič diskutoval s poslancami o otázkach energie )

 
 

Rozprava o opatreniach na boj proti terorizmu

Plenárne zasadnutie Spravodlivosť a vnútorné veci28-01-2015 - 18:21
Predstavitelia politických skupín diskutujú o protiteroristických opatreniach  

Protiteroristické opatrenia, vrátane návrhu na sprístupnenie a zdieľanie údajov leteckých cestujúcich v rámci únijného systému PNR, ale aj úloha Európskeho policajného úradu Europol, lepšia výmena informácií, snahy o predchádzanie radikalizácii a budúci európsky program pre bezpečnosť, boli v stredu popoludní predmetom rozpravy poslancov s komisárom pre vnútorné záležitosti Dimitrisom Avramopoulosom. (Čítať ďalej: Rozprava o opatreniach na boj proti terorizmu )

 
 

Poslanci včera diskutovali o citlivých otázkach TTIP

Ďalšie tlačové správy Vonkajší/medzinárodný obchod28-01-2015 - 18:05
Lode naložené kontajnermi  

Od momentálne prerokúvanej obchodnej dohody TTIP sa očakáva, že podnieti rast a zamestnanosť na oboch brehoch Atlantiku. Je súčasťou sú však aj viaceré citlivé otázky, ako napríklad urovnávanie sporov medzi investorom a štátom (ISDS). Výbor pre medzinárodný obchod a výbor pre právne veci preto s cieľom objasniť túto problematiku zorganizovali v utorok 27. januára verejnú diskusiu, na ktorú pozvali viacerých odborníkov. (Čítať ďalej: Poslanci včera diskutovali o citlivých otázkach TTIP )

 
 

Naživo: Parlamentné plénum rokuje o parížskej klimatickej dohode

Plenárne zasadnutie Životné prostredie28-01-2015 - 15:41
Infografika o klimatických zmanách  

V roku 2020 vyprší Kjótsky protokol a preto je potrebné, aby medzinárodné spoločenstvo prijalo nový klimatický pakt. V decembri minulého roku sa preto v peruánskej Lime zišli viaceré mimovládne organizácie, odborníci i politici, aby spoločne pripravili novú medzinárodnú dohodu, ktorá by mala byť uzavretá koncom tohto roka v Paríži. Europoslanci budú dnes popoludní spoločne so zástupcami Komisie a Rady rokovať o pláne na jej dosiahnutie. Ich diskusiu môžete sledovať na našom webovom portáli. (Čítať ďalej: Naživo: Parlamentné plénum rokuje o parížskej klimatickej dohode )

 
 

Sledujte priamy prenos debaty o európskych protiteroristických opatreniach

Plenárne zasadnutie Spravodlivosť a vnútorné veci28-01-2015 - 14:44
Skenovanie pasu na hranici  

Nedávne teroristické útoky v Paríži donútili členské štáty aj inštitúcie k tomu, aby prehodnotili svoju bezpečnostnú stratégiu a navrhli nové kroky na zefektívnenie boja proti terorizmu. Na dnešnom plenárnom zasadnutí budú preto poslanci spoločne s komisárom pre vnútorné veci Dimitrisom Avramopoulom diskutovať o viacerých protiteroristických opatreniach. Reč bude o prevencii radikalizácie a predaja zbraní ale aj o európskej bezpečnostnej agende na roky 2015-2020 a záznamoch o cestujúcich. (Čítať ďalej: Sledujte priamy prenos debaty o európskych protiteroristických opatreniach )

 
 

G. Buttarelli o ochrane údajov: EÚ by mala občanom uľahčiť využívanie ich práv

Ďalšie tlačové správy Spravodlivosť a vnútorné veci28-01-2015 - 12:02
Giovanni Buttarelli počas rozhovoru  

"V časoch, keď smartfóny zasahujú do celého nášho života, by mala EÚ zefektívniť existujúce práva a občanom uľahčiť ich využívanie," hovorí Giovanni Buttarelli, nový Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov. Vo svojej novej funkcii bude dohliadať na ochranu osobných údajov a súkromia a propagovať osvedčené postupy v európskych inštitúciách a orgánoch. Pri príležitosti Dňa ochrany údajov (28. januára) sme mu položili niekoľko otázok. (Čítať ďalej: G. Buttarelli o ochrane údajov: EÚ by mala občanom uľahčiť využívanie ich práv )