Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 

Parlament popiera projekt reformy jednolitego rynku cyfrowego

Sesja plenarna Swobodny przepływ towarów / Swobodny przepływ usług / Społeczeństwo informacyjne25-05-2016 - 18:24

Większość posłów przychylnie odniosła się do proponowanych przez Komisję inicjatyw, którą mają ułatwić konsumentom i przedsiębiorstwom kupowanie i sprzedawanie produktów i usług w sieci na terenie całej UE. Debata plenarna z Andrusem Ansipem, wiceprzewodniczącym Komisji do spraw jednolitego rynku cyfrowego odbyła się w środę. O przyjęciu nowych przepisów dotyczących jednolitego rynku cyfrowego zadecydują wspólnie Parlament i Rada UE. (Przeczytaj więcej: Parlament popiera projekt reformy jednolitego rynku cyfrowego )

 

Debata: Jak ratować producentów przed spadającymi cenami mleka

Sesja plenarna Rolnictwo25-05-2016 - 18:00

W związku z załamaniem cen mleka na terenie UE i brakiem widoków na szybką poprawę sytuacji, posłowie będą pytać Komisarza Phila Hogana o działania wspomagające producentów mleka oraz o stabilizację ich dochodów podczas debaty, w czwartek, o 8.30. Kryzysowi sprzyja, między innymi, rosyjskie embargo na import z UE, wygaśnięcie kwot na produkcję mleka, w 2015 i spadek popytu globalnego. (Przeczytaj więcej: Debata: Jak ratować producentów przed spadającymi cenami mleka )

 

Otwarcie sesji: hołd dla Marco Pannelli

Sesja plenarna Instytucje25-05-2016 - 16:56
European Parliament President, Martin Schulz, is pictured next to Dutch King, Willem Alexander, during the opening of May 2016 plenary session in Brussels  

Przewodniczący Martin Schulz upamiętnił podczas otwarcia sesji Marco Panellę, który zmarł 19 maja. Zapamiętał Panellę wieloletniego posła do Parlamentu z Włoch, z którym współpracował przez wiele lat, jako zaangażowanego obrońcę praw człowieka, pacyfizmu i pluralizmu, zagorzałego przeciwnika kary śmierci, rzecznika praw więźniów, praw osób LGTB oraz wczesnego zwolennika równości kobiet i mężczyzn. (Przeczytaj więcej: Otwarcie sesji: hołd dla Marco Pannelli )

 

Wirtualne waluty: Możliwości zastosowania technologii są ogromne

Sesja plenarna Handel zewnętrzny/międzynarodowy / Sprawy gospodarcze i walutowe25-05-2016 - 16:12
Poseł Weiszacker.  

W ostatnich latach wirtualne waluty stały się atrakcyjnym środkiem płatniczym, stanowiącym alternatywę dla tradycyjnych sposobów dokonywania płatności. W środę w PE odbędzie się debata plenarna, w czwartek głosowanie dotyczące raportu w sprawie wirtualnych walut. O potencjalnych wyzwaniach i zagrożeniach rozmawialiśmy z posłem sprawozdawcą Jakobem von Weizsäckerem (S&D, Niemcy). (Przeczytaj więcej: Wirtualne waluty: Możliwości zastosowania technologii są ogromne )

 

Sieć Nagrody Sacharowa o prawach człowieka w erze cyfrowej

Informacje ogólne Prawa człowieka24-05-2016 - 18:00
Laureaci Nagrody im. Sacharowa  

Sieć Laureatów Nagrody im. Sacharowa obejmuje osoby uhonorowane tą nagrodą i posłów do PE. Sieć regularnie spotyka się na konferencjach - wydarzenia te stanowią forum debat między europosłami, laureatami, przedstawicielami UE i innych instytucji międzynarodowych oraz społeczeństwa obywatelskiego. W poniedziałek i wtorek odbyła się konferencja z udziałem 9 laureatów, którzy w Brukseli dyskutowali o sposobach odpowiedzi na wyzwania dla praw człowieka w erze cyfrowej. (Przeczytaj więcej: Sieć Nagrody Sacharowa o prawach człowieka w erze cyfrowej )

 

Przewodnik po cyfrowym świecie

Informacje ogólne Społeczeństwo informacyjne24-05-2016 - 17:32
Digital Glossary: "cloud computing" ©BELGA_Zoonar_N_Menijes  

Internet przyczynia się do wzrostu gospodarczego i powstania miejsc pracy w UE, ale powinien także swobodnie rozwijać się ponad granicami. KE przedstawiła w 2015 strategię jednolitego rynku cyfrowego, a PE i Rada porozumiały się ws. zniesienia opłat za roaming od 2017 i zagwarantowania neutralności Internetu. 25 maja posłowie będą dyskutować o nowych propozycjach KE, które mają na celu pobudzenie e-handlu. Przypominamy pojęcia, które trzeba znać, żeby nie pogubić się w cyfrowym świecie. (Przeczytaj więcej: Przewodnik po cyfrowym świecie )

 

Anti-tax avoidance: close tax gap with low-tax third countries, say MEPs

ECON Economic and monetary affairs24-05-2016 - 14:42

The European Commission's proposal for an EU anti-tax avoidance directive was welcomed by Parliament's Economic and Monetary Affairs Committee in a resolution voted on Tuesday. MEPs nonetheless advocated stricter limits on deductions for interest payments and an effective corporate tax rate of 15%. (Read more: Anti-tax avoidance: close tax gap with low-tax third countries, say MEPs )

 

Sesja plenarna: Posłowie będą dyskutować o transatlantyckim przepływie danych

Sesja plenarna Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne / Stosunki zewnętrzne24-05-2016 - 14:29
Internet Multimedia Server  

Unia Europejska i Stany Zjednoczone negocjują nowe porozumienie zwane tarczą chroniącą prywatność, która regulować zasady transferu danych z UE do USA i zagwarantować poziom ochrony europejskich danych przez amerykańskie firmy. W środę, 25 maja, posłowie będą dyskutować o negocjowanej umowie i jej warunkach. Poniżej wyjaśniamy szczegóły. (Przeczytaj więcej: Sesja plenarna: Posłowie będą dyskutować o transatlantyckim przepływie danych )

 

The rise in jihadist attacks, terrorists' profiles and the special role of women in ISIS, recruitment of young people on social media and ISIS communication strategies, terrorist financing, the links between terrorism and crime and striking the right balance between privacy and security on encryption were among the topics debated by Civil Liberties Committee MEPs and Head of the Europol Counter Terrorism Centre Manuel Navarrete Paniagua on Monday afternoon. (Read more: Security: civil liberties MEPs debate changing trends in terrorist threats )

 

Uchodźcy w Grecji: Posłowie wzywają do płynniejszego wdrażania umowy UE-Turcja

Informacje ogólne Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne / Delegacje23-05-2016 - 17:53
Obóz Idomeni  

Delegacja posłów z Komisji Wolności Obywatelskich (LIBE) odwiedziła w ubiegłym tygodniu Grecję, by na miejscu ocenić sytuację uchodźów i sprawdzić jak działa porozumienie UE-Turcja. Na czele delegacji stanął poseł Peter Niedermuller (S&D, Węgry). Posłowie spotkali się z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i organizacji międzynarodowych. (Przeczytaj więcej: Uchodźcy w Grecji: Posłowie wzywają do płynniejszego wdrażania umowy UE-Turcja )