Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Poslanci žádají Turecko, aby udělalo víc pro pomoc městu Kobane

Plenární zasedání Instituce23-10-2014 - 15:35
Výbuch po útoku na Kobane.  

Turecko by mělo dělat víc pro pomoc Kurdům v boji s hrozbou ISIS v Kobane, uvedli mnozí poslanci v debatě o obléhaném syrském městě. V rozpravě, která proběhla 22. října, poslanci také odsoudili násilí ISIS a řekli, že je třeba udělat víc pro řešení problému teroristických skupin a pomoci jejich obětem. Někteří poslanci upozornili na potenciální hrozbu chemických zbraní a požadovali širší strategii pro Blízký východ. (Přečtěte si více: Poslanci žádají Turecko, aby udělalo víc pro pomoc městu Kobane )

 
 

Poslanci prodloužili bezcelní přístup ukrajinského zboží na trh EU

Plenární zasedání Vnější/mezinárodní obchod23-10-2014 - 12:26

Poslanci v dnešním hlasování schválili bezcelní přístup většiny ukrajinských produktů na trh EU do konce roku 2015. (Přečtěte si více: Poslanci prodloužili bezcelní přístup ukrajinského zboží na trh EU )

 
 

Human rights: closing down of Russian Memorial NGO; Uzbekistan; Mexico

Plenary Session Humanitarian aid / External relations23-10-2014 - 12:22

Parliament passed three resolutions on Thursday, calling on the Russian authorities not to close down the Memorial civil rights NGO; urging the Uzbek authorities to take immediate action to protect human rights; and calling for the immediate arrest of all those responsible for the disappearance of 43 students in Mexico. (Read more: Human rights: closing down of Russian Memorial NGO; Uzbekistan; Mexico )

 
 

MEPs ask for further details of EU-wide police crackdown on clandestine migrants

Plenary Session Police cooperation23-10-2014 - 10:56

Concerns about how to reconcile the fundamental rights and non-discrimination of migrants with the need to gather information to dismantle criminal networks profiting from trafficking were the key points raised by MEPs in Wednesday evening’s debate with the Italian Presidency of the Council, represented by Benedetto Della Vedova on the EU-wide police crackdown on clandestine migrants "Mos Maiorum". (Read more: MEPs ask for further details of EU-wide police crackdown on clandestine migrants )

 
 

IS fighters returning to EU: MEPs debate how to prevent internal security threat

Plenary Session External relations / Security and defence23-10-2014 - 10:27

Concerns over the possible threats to the EU's internal security posed by Europeans returning home after fighting for the so-called “Islamic State” (IS) were raised by MEPs in a debate on Wednesday. Some called for a swift approval of the EU Passenger Name Record (PNR) proposal to better detect potential terrorists entering or leaving the EU. Most stressed, however, that all measures taken by the EU to tackle this problem must respect fundamental rights. (Read more: IS fighters returning to EU: MEPs debate how to prevent internal security threat )

 
 

ŽIVĚ: Rozpravy o lidských právech: Parlament se zajímá o osud mexických studentů

Plenární zasedání Lidská práva23-10-2014 - 10:03
účastnici pochodu nesou fotografie nezvěstných studentů ©BELGA/AFP/ EDUARDO GUERRERO  

Evropský parlament jako silný obhájce lidských práv během každého štrasburského plenárního zasedání reaguje na naléhavé případy porušování lidských práv v různých částech světa. Tento týden je na pořadu Rusko, Uzbekistán a Mexiko. Přečtěte si více o těchto debatách a sledujte je v přímém přenosu. (Přečtěte si více: ŽIVĚ: Rozpravy o lidských právech: Parlament se zajímá o osud mexických studentů )

 
 

Evropský parlament zvolil novou Evropskou komisi

Plenární zasedání Instituce22-10-2014 - 17:14
Předseda Parlamentu Martin Schulz gratuluje zvolenému předsedovi Komise Jean-Claudu Junckerovi poté, co Parlament zvolil novou Komisi.  

Poslanci ve středu 22. října 2014 schválili nové kolegium sedmadvaceti komisařů, které představil zvolený předseda Komise Jean-Claude Juncker. Pro novou Komisi hlasovalo 423 poslanců, 209 bylo proti a 67 se zdrželo hlasování. Novou Komisi nyní musí formálně potvrdit hlavy států a vlád EU. Následně se bude moci 1. listopadu ujmout funkcí na pětileté funkční období. (Přečtěte si více: Evropský parlament zvolil novou Evropskou komisi )

 
 

Evropský parlament schválil novou Evropskou komisi

Další tiskové zprávy Instituce22-10-2014 - 16:39
infografika - složení nové Komise  

Evropský parlament dnes ve Štrasburku formálně zvolil novou Evropskou komisi vedenou Jeanem-Claudem Junckerem. 423 poslanci byli pro, 209 proti a 67 se zdrželo. Naše infografika vám nabízí složení nové Komise a přehled rozdělení portfolií jednotlivým komisařům. (Přečtěte si více: Evropský parlament schválil novou Evropskou komisi )

 
 

Barroso: "Krizi nezpůsobila Evropa"

Plenární zasedání Instituce22-10-2014 - 16:27
José Manuel Barroso  

José Manuel Barroso má za sebou dva mandáty a deset let v čele Evropské komise a je připraven předat 1. listopadu žezlo Jean-Claudu Junckerovi. V úterý 21. října na plenárním zasedání s poslanci hodnotil svůj druhý mandát. Hned poté nám poskytl rozhovor, ve kterém říká, že krizi nezpůsobila Evropa, ale nezodpovědné chování na finančních trzích a chování některých zemí. (Přečtěte si více: Barroso: "Krizi nezpůsobila Evropa" )

 
 

Členské státy EU musí své politické závazky podpořit dostatečnými prostředky na oživení růstu, tvorbu pracovních míst, podporu výzkumu a vývoje. EU také musí mít prostředky pro své zahraničněpolitické úkoly, uvedli ve středu poslanci. Parlament zamítl škrty Rady v návrhu rozpočtu EU na rok 2015. Poslanci rovněž uvedli, že dohoda na dodatečných prostředcích pro rok 2014 je pro Parlament podmínkou dohody s Radou na rozpočtu na příští rok. (Přečtěte si více: Rozpočet 2015: EP žádá vyrovnané účty a více investic do růstu a zaměstnanosti )