Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Climate change: MEPs discuss roadmap to Paris conference

Plenary Session Environment28-01-2015 - 20:16
The logo of the upcoming UN Climate Change Conference, the Cop 21 summit in Paris, on January 14, 2015. ©BELGA/AFP/J.Demarthon  

The roadmap to the 21st UN climate conference, in Paris (France) in December, was debated by MEPs, the Latvian Presidency and Commissioner Arias Cañete on Wednesday. The conference of parties (COP21) to the UN Convention on Climate Change aims to deliver a worldwide climate agreement to replace the Kyoto Protocol. (Read more: Climate change: MEPs discuss roadmap to Paris conference )

 
 

Juncker plan welcomed by most political groups

Plenary Session Economic and monetary affairs28-01-2015 - 19:33
Euro illustration  

The Commission vice-president for growth and investment, Jyrki Katainen, called on Parliament on Wednesday to do its utmost to ensure the Juncker plan for strategic investment would be up and running by June. He stressed the importance of the plan's three pillars: the fund itself, the project pipeline and the completion of the internal market. (Read more: Juncker plan welcomed by most political groups )

 
 

ŽIVĚ: diskuze o plánu směřujícím k nové dohodě o klimatu

Plenární zasedání Životní prostředí28-01-2015 - 17:40
infografika  

Jak dojít k nové mezinárodní dohodě o klimatu? Poslanci dnes se zástupci Rady a Komise jednají o cestovním plánu. Kjótský protokol vyprší v roce 2020 a tak musí zúčastněné země vyjednat novou dohodu. Během klimatických rozhovorů OSN loni v prosinci v Limě nevládní organizace, odborníci a politici pracovali na dohodě, která by měla být dokončena letos v prosinci v Paříži. Zjistěte si v naší infografice, jak emise skleníkových plynů ovlivňují změny klimatu, a sledujte debatu v přímém přenosu. (Přečtěte si více: ŽIVĚ: diskuze o plánu směřujícím k nové dohodě o klimatu )

 
 

Rozprava o opatřeních na boj proti terorismu

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci28-01-2015 - 17:32
Zleva doprava: Monika HOHLMEIER (ELS, DE), Gianni PITTELLA (S&D, IT), Timothy KIRKHOPE (EKR, UK), Guy VERHOFSTADT (ALDE, BE), Cornelia ERNST (GUE/NGL, DE), Jan Philipp ALBRECHT (Zelení/ESA, DE), Paul NUTTALL (EFDD, UK), Eleftherios SYNADINOS (NI, EL).  

Protiteroristická opatření, včetně návrhu o unijní jmenné evidenci cestujících (PNR), úlohy policejní agentury EU Europol, lepší sdílení informací, zabránění radikalizaci a nadcházející evropská bezpečnostní agenda – to byla hlavní témata středeční rozpravy s komisařem pro vnitřní věci Avramopoulosem. Poslanci budou na příštím plenárním zasedání ve dnech 9. – 12. února hlasovat o návrhu usnesení, které bude příspěvkem k únorovému zasedání Evropské rady věnovanému protiteroristickým opatřením. (Přečtěte si více: Rozprava o opatřeních na boj proti terorismu )

 
 

G. Buttarelli o osobních údajích: EU má občanům usnadnit uplatňování jejich práv

Další tiskové zprávy Spravedlnost a vnitřní věci28-01-2015 - 16:19
Giovanni Buttarelli během rozhovoru  

„EU musí zefektivnit stávající právní předpisy v praxi, aby umožnila občanům snadněji uplatňovat jejich práva v době, kdy my všichni spravujeme celý náš život prostřednictvím chytrých telefonů,“ říká Giovanni Buttarelli, nový Evropský inspektor ochrany údajů. Jeho cílem je zajistit ochranu osobních údajů a soukromí a prosazovat osvědčené postupy v orgánech a institucích EU. Mluvili jsme s ním u příležitosti Dne ochrany údajů, který si připomínáme 28. ledna. (Přečtěte si více: G. Buttarelli o osobních údajích: EU má občanům usnadnit uplatňování jejich práv )

 
 

ŽIVĚ: nová unijní protiteroristická opatření

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci28-01-2015 - 14:16
cestuovní pas prochází skenerem ©BELGA_ZUMAPRESS  

Nedávné teroristické útoky v Paříži vedly členské státy a orgány EU k přehodnocení jejich bezpečnostní politiky a navržení nových iniciativ pro zvýšení úsilí v boji proti terorismu. Ve středu diskutují poslanci a komisař pro vnitřní věci Dimitris Avramopoulos o protiteroristických opatřeních, jako jsou předcházení radikalizaci, evropská bezpečnostní strategie na léta 2015-2020 a návrh o jmenné evidenci cestujících v EU. Plenární debatu můžete sledovat živě na našich webových stránkách od 15:00. (Přečtěte si více: ŽIVĚ: nová unijní protiteroristická opatření )

 
 

Výročí osvobození Osvětimi: poslanci si připomněli Den památky obětí holocaustu

Další tiskové zprávy Instituce28-01-2015 - 12:52
záběry z ceremoniálu  

"Příliš mnoho lidí umožnilo nenávisti růst, příliš mnoho jich zavíralo oči, příliš mnoho jich mlčelo. Nesmíme dovolit, aby se to ještě někdy opakovalo," řekl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz včera v Praze ve svém projevu k 70. výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. V Evropském parlamentu v Bruselu ve stejnou dobu poslanci a představitelé belgické židovské komunity minutou ticha uctili památku milionů obětí holocaustu. (Přečtěte si více: Výročí osvobození Osvětimi: poslanci si připomněli Den památky obětí holocaustu )

 
 

Capping card payment fees: economic affairs MEPs back deal with Council

ECON Economic and monetary affairs27-01-2015 - 15:53

The fees that banks charge retailers for processing shoppers’ payments would be capped under draft EU rules endorsed by Economic and Monetary Affairs Committee MEPs in a vote on Tuesday. The vote confirms an informal deal struck with the Council in December. The cap would apply to both cross-border and domestic card-based payments and should cut costs for card users. (Read more: Capping card payment fees: economic affairs MEPs back deal with Council )

 
 

Money laundering: company owner lists to fight tax crime and terrorist financing

Others Justice and home affairs / Economic and monetary affairs27-01-2015 - 15:30

The ultimate owners of companies will have to be listed in central registers in EU countries, open both to the authorities and to people with a "legitimate interest", such as journalists, under a Parliament/Council deal endorsed by the Economic and Monetary Affairs and Civil Liberties committees on Tuesday. The new anti-money laundering directive aims to help to fight money laundering, tax crimes and terrorist financing. New rules to make it easier to trace transfers of funds were also approved. (Read more: Money laundering: company owner lists to fight tax crime and terrorist financing )

 
 

“Solidarity should not replace necessary decisions”, Schäuble tells MEPs

ECON Economic and monetary affairs27-01-2015 - 13:40
Wolfgang Schäuble, german  and Pier Carlo Padoan italian Finace minsters at ECON  

EU solidarity should not replace decisions that must be taken in countries suffering economic difficulties, German Finance Minister Wolfgang Schäuble told Economic and Monetary Affairs Committee MEPs in Tuesday’s special debate on the review of the economic governance framework. His Italian colleague Pier Carlo Paduan, vehemently rejected criticism of measures to bring down Italy’s deficit and stressed the need to better coordinate reform policies. (Read more: “Solidarity should not replace necessary decisions”, Schäuble tells MEPs )