Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Letošní legislativní priority: Co Parlament zatím zvládnul

Další tiskové zprávy Instituce / Přistěhovalectví / Spravedlnost a vnitřní věci / Energetika / Životní prostředí21-04-2017 - 13:33
záběr poslanců během hlasování na plenárce ve Štrasburku  

Od definitivního zrušení roamingu přes ochranu životního prostředí po zabezpečení hranic: Evropské instituce se chtějí soustředit na konkrétní výsledky v oblastech, na kterých Evropanům záleží. Parlament, členské státy i Evropská komise se proto shodly na legislativních prioritách pro rok 2017. Přinášíme zhodnocení, nakolik se je poslancům zatím daří naplňovat. (Přečtěte si více: Letošní legislativní priority: Co Parlament zatím zvládnul )

 

Předseda Tajani v Londýně plédoval za zájmy občanů po brexitu

Další tiskové zprávy Instituce21-04-2017 - 11:21
 

Ve čtvrtek 20. dubna jednal předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani v Londýně s britskou premiérkou Theresou May o vystoupení její země z EU. Parlament k průběhu a výsledku vyjednávání brexitu již přijal stanovisko 5. dubna a Tajani během rozhovorů s premiérkou zdůrazňoval hlavně zájmy běžných Evropanů i Britů. „Vzkaz Evropského parlamentu je jasný: Naší hlavní prioritou je hájit práva občanů,“ řekl a pozval premiérku, aby vystoupila v Evropském parlamentu. (Přečtěte si více: Předseda Tajani v Londýně plédoval za zájmy občanů po brexitu )

 

E-privacy: poslanci chtějí pravidla, která drží krok s technologickým vývojem

Další tiskové zprávy Spravedlnost a vnitřní věci18-04-2017 - 17:46
zámečky na podkladu elektronické sítě k ilustraci tématu online bezpečnosti ©AP Images/European Union-EP  

Devět z deseti Evropanů považuje za důležité, aby bylo jejich soukromí adekvátně chráněné, když posílají zprávy přes různé aplikace na svých chytrých telefonech. Toho chce dosáhnout také Evropský parlament a 11. dubna proto organizoval slyšení o novém návrhu „e-privacy“, který by měl zajistit, že platná pravidla ochrany soukromí online půjdou v EU s posledním vývojem technologií. Uživatelé by měli například být schopni sami lépe kontrolovat nastavení své ochrany a využívání „cookies“. (Přečtěte si více: E-privacy: poslanci chtějí pravidla, která drží krok s technologickým vývojem )

 

Vajíčka: Také ta velikonoční podléhají euronormám

Další tiskové zprávy Instituce12-04-2017 - 17:43
 

Budete na Velikonoce barvit a zdobit vajíčka? Pokud vám je v komoře, v koutku, na zeleném proutku nesnesla přímo vaše slepice, pak se o jejich původu a kvalitě můžete ujistit podle kódu. Evropský parlament se podílel na několika zákonech regulujících jak kvalitu vajec, tak podmínky života slepic. Ve videu se dozvíte, co všechno můžete z kódu na vejci vyčíst. (Přečtěte si více: Vajíčka: Také ta velikonoční podléhají euronormám )

 

„Máme morální i politickou povinnost omezit plýtvání potravinami“: rozhovor

Další tiskové zprávy Životní prostředí / Bezpečnost potravin12-04-2017 - 12:23
MEP_Borzan  

V Evropské unii se ročně vyhodí 88 milionů tun jídla, což představuje asi 173 kilo na osobu. Plýtvání potravinami není jen etickým problémem, ale má velké ekonomické a ekologické dopady. V úterý 11. dubna schválil výbor pro životní prostředí zprávu poslankyně Biljany Borzan, v níž poslanci žádají EU a její členské státy, aby proti plýtvání jídlem zakročili. Se zpravodajkou jsme pořídili rozhovor o souvislostech a důvodech jejích návrhů. (Přečtěte si více: „Máme morální i politickou povinnost omezit plýtvání potravinami“: rozhovor )

 

Jak se bránit dezinformacím

Plenární zasedání Instituce / Vnější vztahy11-04-2017 - 18:43
 

Šíření falešných zpráv není ničím novým, ale novým fenoménem je rychlost a dosah, s jakou se takzvané 'fake news' šíří na sociálních sítích. Minulý rok přitom podle průzkumů čerpalo 46% Evropanů své zprávy ze sociálních médií. Mnoho z nich je sdíleno, aniž by dotyčný ověřoval jejich pravdivost: V průměru je dokonce šest z deseti zpráv sdíleno bez přečtení. Na síti se také šíří politická propaganda a nenávistné výroky mířící na samotné principy naší společnosti. Souvislosti ve videoreportáži. (Přečtěte si více: Jak se bránit dezinformacím )

 

Proposals for cutting food waste

ENVI Food safety11-04-2017 - 14:54

Environment MEPs put forward a number of possible measures to cut the EU 88 million tonnes per year food waste by half by 2030 on Tuesday. MEPs called on the European Commission to lift existing restrictions on food donations and stressed a solution is needed for the confusion created for many consumers by the “best before” and “use by” labelling. (Read more: Proposals for cutting food waste )

 

Migration: MEPs to debate EU return policies

LIBE Immigration10-04-2017 - 18:14

Recent proposals to expedite the return of migrants who are not entitled to refugee status will be debated in the Civil Liberties Committee on Tuesday morning. (Read more: Migration: MEPs to debate EU return policies )

 

Tento týden v EP: Sýrie, navracení migrantů a jak omezit plýtvání potravinami

Další tiskové zprávy Instituce10-04-2017 - 15:37
Vlajka EU na budově Evropského parlamentu.  

Poslanci se budou věnovat poslednímu vývoji politické, bezpečnostní i humanitární situace v Sýrii. Dále také migraci a konkrétně efektivnějšímu navracení migrantů, kteří nemají v EU právo na azyl. Jednat se bude také o tom, jak bojovat proti plýtvání potravinami. (Přečtěte si více: Tento týden v EP: Sýrie, navracení migrantů a jak omezit plýtvání potravinami )

 

Závěry vyšetřování emisního skandálu doporučují přísnější dohled: Videoreportáž

Plenární zasedání Životní prostředí07-04-2017 - 22:04
 

Většina států Evropské unie a také Evropská komise selhaly, když měly zakročit proti výrobcům aut podvádějícím emisní testy. To je jeden ze závěrů výboru, který vyšetřoval skandál s měřením emisí. Zpráva plynoucí z víc než roční práce byla schválena plénem v úterý 4. dubna a poslanci v ní formulují několik doporučení, jak zajistit, aby naše auta byla ekologická nejenom při měřených testech, ale i v reálném provozu. (Přečtěte si více: Závěry vyšetřování emisního skandálu doporučují přísnější dohled: Videoreportáž )