Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

Boost consumer power in the energy market, urge MEPs

Plenary Session Energy26-05-2016 - 12:42
©AP Images/ European Union-EP  

Consumers should be given more power in the energy market, say MEPs in a resolution on a "new energy deal for energy consumers", voted on Thursday. They recommend collective buying, household power generation, better price comparison tools for all and making it easier to switch energy providers and tariffs. In a non-binding text, intended as an input to Energy Union legislation to be tabled by the EU Commission, MEPs also call for EU funds for energy efficiency to focus on energy poverty. (Read more: Boost consumer power in the energy market, urge MEPs )

 

Poslanci navštívili uprchlické tábory v Řecku

Další tiskové zprávy Spravedlnost a vnitřní věci / Delegace26-05-2016 - 12:17
stany a kontejnery v uprchlickém táboře  

Poslanci z výboru pro občanské svobody navštívili čtyři uprchlické tábory v Řecku, aby se na vlastní oči přesvědčili o tamních podmínkách. Jejich cílem bylo zhodnotit efektivnost dohody s Tureckem v řízení migrační vlny a proto hovořili s představiteli řecké vlády a setkali se se zástupci mezinárodních i nevládních organizací pracujících přímo v terénu s uprchlíky. Delegaci vedl maďarský sociální demokrat Peter Niedermüller. (Přečtěte si více: Poslanci navštívili uprchlické tábory v Řecku )

 

MEPs call for virtual currency watchdog to combat money laundering and terrorism

Plenary Session External/international trade / Economic and monetary affairs26-05-2016 - 12:03
©AP Images/ European Union-EP  

The EU Commission should set up a taskforce to monitor virtual currencies, like Bitcoin, to prevent their being used to launder money or finance terrorism, said Parliament in a non-binding resolution voted on Thursday. (Read more: MEPs call for virtual currency watchdog to combat money laundering and terrorism )

 

EU-US “Privacy Shield” for data transfers: further improvements needed, MEPs say

Plenary Session Justice and home affairs / External relations26-05-2016 - 11:58

The EU Commission should go on negotiating with the USA to remedy “deficiencies” in proposed “Privacy Shield” protection for EU citizens’ data transferred to the US for commercial purposes, Parliament says in a non-legislative resolution passed on Thursday. (Read more: EU-US “Privacy Shield” for data transfers: further improvements needed, MEPs say )

 

Parliament approved aid on Thursday worth €6,468,000 for 557 redundant workers from the “Larissa” supermarket in Greece and €5,146,800 for 2,132 former drivers for the road haulage and delivery firm MoryGlobal SAS in France. The European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid will still need to be approved by the Council of Ministers on 6 June. (Read more: MEPs approve €11.6m in job-search aid for redundant workers in France and Greece )

 

Milk price crisis: MEPs demand further action to rescue dairy farmers

Plenary Session Agriculture26-05-2016 - 11:47
©AP Images/ European Union-EP  

The EU must quickly take further measures to stabilize milk prices and bring relief to struggling dairy farmers, urged MEPs in Thursday's plenary debate with Commissioner Phil Hogan and Dutch deputy farm minister Hans Hoogeveen. These measures should include an EU-wide lid on milk production to boost prices, a more efficient intervention system, to enable the EU to react more swiftly, and balancing the supply chain to enable farmers to earn fair returns, they said. (Read more: Milk price crisis: MEPs demand further action to rescue dairy farmers )

 

Mladým v Parlamentu dveře otevřené

Další tiskové zprávy Instituce25-05-2016 - 18:20
Vlajky a logo EYE2016 před budovou Parlamentu ve Štrasburku  

Na prostranství před Parlamentem stály velké stany, v budově bylo jako v úlu: o víkendu se tu konalo Evropské setkání mládeže, na které přijelo 7500 mladých lidí ze všech koutů Evropy. Z Čech jich bylo bezmála 150. Měli možnost diskutovat s poslanci, experty, aktivisty a taky si třeba prostřednictvím vzdělávacích her vyzkoušet roli někoho, kdo je diskriminovaný nebo uprchlík. S jejich nápady, náměty a žádostmi budou poslanci dále pracovat. (Přečtěte si více: Mladým v Parlamentu dveře otevřené )

 

New Digital Single Market proposals are a step in the right direction, MEPs say

Plenary Session Free movement of goods / Free movement of services / Information society25-05-2016 - 17:44

New initiatives to allow consumers and companies to buy and sell products and services online more easily across the EU were welcomed by most MEPs in a debate with Commission Vice-President for the Digital Single Market, Andrus Ansip, on Wednesday. Parliament will co-decide on equal footing with the EU Council of Ministers on the Digital Single Market legislative proposals. (Read more: New Digital Single Market proposals are a step in the right direction, MEPs say )

 

„Rychlý vývoj technologie virtuálních měn musíme pečlivě sledovat”

Plenární zasedání Vnější/mezinárodní obchod / Hospodářské a měnové záležitosti25-05-2016 - 16:48
poslanec Jakob von Weizsäcker při rozhovoru  

Virtuální měny jako bitcoin se objevily v posledních letech a nevydaly je žádné banky. Existují pouze v digitálním světě a za jejich pravost a transakce ručí veřejné i sdílené databáze. Evropský parlament se chystá zaujmout k problematice své vůbec první stanovisko. Podle zpravodaje, německého sociálního demokrata Jakoba von Weizsäckera, by měla EU systematicky sledovat vývoj této oblasti a být připravená do něj vstoupit. Před dnešní plenární debatou jsme se zpravodajem udělali rozhovor. (Přečtěte si více: „Rychlý vývoj technologie virtuálních měn musíme pečlivě sledovat” )

 

Opening: tribute to Marco Pannella

Plenary Session Institutions25-05-2016 - 16:06
European Parliament President, Martin Schulz, is pictured next to Dutch King, Willem Alexander, during the opening of May 2016 plenary session in Brussels  

President Schulz paid tribute to Marco Pannella, who died on 19 May. He remembered Mr Pannella, a long-serving Italian MEP with whom he worked for many years, as a passionate defender of human rights, pacifism and pluralism, a staunch opponent of the death penalty, an advocate of prisoners’ rights, LGBT rights, and an early proponent of equality between men and women. (Read more: Opening: tribute to Marco Pannella )