Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

10 x z listopadového Štrasburku

Další tiskové zprávy Instituce28-11-2014 - 13:50
 

Listopadové plenární zasedání Evropského parlamentu se neslo ve znamení dvou významných návštěv. V úterý promluvil k poslancům papež František a ve středu převzal Sacharovovu cenu její letošní vítěz Dr Denis Mukwege, který ji obdržel za pomoc obětem sexuálního násilí během konfliktů. Poslanci také jednali o plánu investic Evropské komise na podporu ekonomiky ve výši 315 miliard eur a o přípravách na klimatickou konferenci OSN. (Přečtěte si více: 10 x z listopadového Štrasburku )

 
 

Boj proti násilí páchanému na ženách: musíme jednat hned teď

Plenární zasedání Práva žen/Rovné příležitosti27-11-2014 - 15:22
Žena sedící na zemi, před ní stojící muž se zatnutou pěstí ©BELGAIMAGE_Illustra_Rafael Ben-Ari_65164360  

25. listopad byl Mezinárodním dnem za odstranění násilí páchaného na ženách a ve stejný den se tomuto tématu věnoval v plenární rozpravě i Evropský parlament. Ten ve svém únorovém usnesení vyzval Evropskou komisi, aby předložila návrh legislativního aktu o boji proti násilí páchanému na ženách. Během rozpravy se poslanci ptali komisařky pro rovnost žen a mužů Věry Jourové na opatření, která chce Evropská komise přijmout. (Přečtěte si více: Boj proti násilí páchanému na ženách: musíme jednat hned teď )

 
 

Giovanni Buttarelli named new data protection watchdog

Others Citizens' rights27-11-2014 - 13:34

The next European Data Protection Supervisor (EDPS) will be Giovanni Buttarelli, Parliament's President Martin Schulz announced in plenary on Thursday. His Assistant Supervisor will be Wojciech Rafał Wiewiórowski. (Read more: Giovanni Buttarelli named new data protection watchdog )

 
 

Internetové vyhledavače a cloudy v hledáčku poslanců

Plenární zasedání Volný pohyb služeb / Informační společnost27-11-2014 - 12:57

Evropský parlament dnes vyzval členské státy EU a Evropskou komisi, aby prolomily bariéry růstu jednotného digitálního trhu EU. Poslanci zdůraznili, že je potřeba předcházet zneužívání dominantního postavení na trhu internetových společností, a to zejména prostřednictvím řádného prosazování unijních předpisů v oblasti hospodářské soutěže. Komise by dle poslanců měla zvážit návrhy na oddělení vyhledávačů od ostatních komerčních služeb. (Přečtěte si více: Internetové vyhledavače a cloudy v hledáčku poslanců )

 
 

Human rights: blasphemy in Pakistan; kidnapping in Iraq; war crimes in Serbia

Plenary Session Development and cooperation / External relations27-11-2014 - 12:26

Parliament passed three resolutions on Thursday, calling on the Pakistani government to review its blasphemy laws; condemning atrocities by the so-called Islamic State in Iraq; and calling for action against the "wartime rhetoric" and hate speech of provisionally released Serbian war crimes suspect Vojislav Šešelj. (Read more: Human rights: blasphemy in Pakistan; kidnapping in Iraq; war crimes in Serbia )

 
 

Poslanci velkou většinou zamítli návrh na vyslovení nedůvěry Komisi

Plenární zasedání Instituce27-11-2014 - 12:18
Návrh na vyslovení nedůvěry Komisi byl zamítnut velkou většinou poslanců  

Evropský parlament dnes zamítnul návrh na vyslovení nedůvěry Evropské komisi vedené Jean-Claudem Junckerem. Proti návrhu hlasovalo 461 poslanců, 101 hlasovalo pro a 88 se zdrželo hlasování. Návrh byl podán 76 poslanci skupiny EFDD a nezařazených poslanců v návaznosti na plenární rozpravu s Jean-Claudem Junckerem k tzv. "Lux leaks" z 12. listopadu. Rozprava o návrhu proběhla v pondělí 24. listopadu, (Přečtěte si více: Poslanci velkou většinou zamítli návrh na vyslovení nedůvěry Komisi )

 
 

Deal secured to boost infrastructure investment in the EU

ECON Economic and monetary affairs27-11-2014 - 09:46

A negotiating team led by Alain Lamassoure (EPP, FR) struck a political deal with the Council and the Commission on European Long Term Investment Funds (ELTIFs) on Wednesday evening. These funds should boost non-bank financing for projects that deliver infrastructure, intellectual property or research results which benefit the real economy and society. (Read more: Deal secured to boost infrastructure investment in the EU )

 
 

ŽIVĚ: Měla by být Palestina uznána jako stát?

Další tiskové zprávy Vnější vztahy26-11-2014 - 18:52
Fulvio Martusciello (vlevo) a Martina Anderson,  

Švédsko se nedávno stalo první západoevropskou zemí EU, která uznala Palestinu jako stát. Dnes o uznání státnosti Palestiny jednají poslanci Evropského parlamentu a v prosinci budou hlasovat o příslušném usnesení. Přispělo by uznání Palestiny ke zmírnění násilí v regionu? Zeptali jsme se předsedkyně parlamentní delegace pro vztahy s Palestinskou legislativní radou Martiny Anderson a předsedy parlamentní delegace pro vztahy s Izraelem Fulvia Martusciella. (Přečtěte si více: ŽIVĚ: Měla by být Palestina uznána jako stát? )

 
 

ŽIVĚ: Poslanci jednají o usnesení o "internetových vyhledávačích"

Plenární zasedání Občanská práva / Informační společnost26-11-2014 - 17:46
koláž z fotografií z přímých přenosů  

Poslanci dnes jednají o nezávazném usnesení o právech spotřebitelů, které vyzývá EU, aby "zvážila návrhy na oddělení vyhledávačů od jiných komerčních služeb." Zítra poslanci o usnesení hlasují. Cílem návrhu je nastolit rovné podmínky pro internetové podnikání a zajistit dlouhodobé výhody pro uživatele internetu. Sledujte jednání v přímém přenosu. (Přečtěte si více: ŽIVĚ: Poslanci jednají o usnesení o "internetových vyhledávačích" )

 
 

Investiční balík v hodnotě 315 miliard EUR k nastartování ekonomiky EU

Plenární zasedání Hospodářské a měnové záležitosti26-11-2014 - 17:32
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a prezident Evropské investiční banky Werner Hoyer představili v průběhu plenární rozpravy s předsedy politických skupin investiční plán v hodnotě 315 miliard EUR.  

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes oznámil vytvoření nového strategického investičního fondu EU, jehož cílem je v následujících třech letech mobilizovat alespoň 315 miliard EUR investic k nastartování ekonomiky EU. Po jeho představení v plenární rozpravě poslanci z většiny poslaneckých skupin návrh podpořili, ale vyzvali rovněž k přijetí rychlých prorůstových opatření. (Přečtěte si více: Investiční balík v hodnotě 315 miliard EUR k nastartování ekonomiky EU )