Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Rozhovor s Pawłom Pawlikovskim, víťazom tohtoročnej Filmovej ceny LUX

Plenárne zasadnutie Kultúra17-12-2014 - 20:22
Paweł Pawlikowski počas rozhovoru  

V stredu 17. septembra rozhodli poslanci svojím hlasovaním o víťazovi Filmovej ceny LUX 2014. Stal sa ním Poliak Paweł Pawlikovski, režisér poľsko-dánskej koprodukcie Ida. Ida je príbehom mladej mníšky, ktorá sa spoločne so svojou tetou vyberie na cestu, počas ktorej sa dozvedá temné tajomstvá svojej minulosti. Tvorca víťazného filmu nám hneď po slávnostnom odovzdaní ceny poskytol rozhovor, v ktorom sa s nami porozprával nielen o svojom diele ale aj o európskej kinematografii. (Čítať ďalej: Rozhovor s Pawłom Pawlikovskim, víťazom tohtoročnej Filmovej ceny LUX )

 
 

MEPs secure deal to cap card payment fees

ECON Economic and monetary affairs17-12-2014 - 19:02

The fees that banks charge retailers to process shoppers’ payments should be capped under uniform rules across in the EU following a deal struck by Economic and Monetary Affairs Committee and Council negotiators on Wednesday. The cap would apply to both cross-border and domestic card-based payments and should result in lower costs for consumers. (Read more: MEPs secure deal to cap card payment fees )

 
 

Poslanci odsudzujú praktiky CIA a požadujú preveriť prípadnú spoluvinu EÚ

Plenárne zasadnutie Inštitúcie / Ľudské práva / Vonkajšie vzťahy17-12-2014 - 18:50
Rečnícky pult s logom CIA  

Nedávno publikovaná správa amerického Senátu odhaľuje šokujúce praktiky, ktoré používala Ústredná spravodajská služba CIA na získavanie informácií od svojich väzňov. V dokumente sa okrem iného spomína simulované topenie (tzv. waterboarding), pripútavanie ľudí o steny reťazami či tzv. "rektálne kŕmenie". (Čítať ďalej: Poslanci odsudzujú praktiky CIA a požadujú preveriť prípadnú spoluvinu EÚ )

 
 

Parlament žiada vystupňovanie úsilia na pomoc oceliarstvu

Plenárne zasadnutie Priemysel17-12-2014 - 14:58

Európska únia by mala zvýšiť úsilie v snahe pomôcť oceliarskemu priemyslu prekonať krízu, uvádza sa v uznesení, ktoré v stredu schválil Európsky parlament. Poslanci vyzvali Európsku komisiu, aby v rámci obchodných dohôd zlepšia vývozné podmienky pre európskych oceliarov a zaistila, aby pravidlá EÚ v oblasti hospodárskej súťaže a štátnej pomoci neviedli k nespravodlivým riešeniam na trhu EÚ. Parlament tiež požaduje viac investícií do vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov, ako aj do výskumu. (Čítať ďalej: Parlament žiada vystupňovanie úsilia na pomoc oceliarstvu )

 
 

Uznesenie Európskeho parlamentu o uznaní palestínskej štátnosti

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy17-12-2014 - 14:18
Pohľad na Skalný dóm v Jeruzaleme spoza deliaceho múru v Abu Dis, na Západnom brehu, 29. september 2014.  ©BELGA_EYEVINE  

Európsky parlament v zásade podporuje uznanie palestínskej štátnosti a riešenie v podobe existencie dvoch štátov. Zároveň je však presvedčený, že tieto veci by mali ísť ruka v ruke s vývojom mierových rokovaní, ktoré by sa mali posunúť vpred, uvádza sa v stredu schválenom uznesení. Parlament tiež v snahe o podporu diplomatického úsilia EÚ na Blízkom výhode rozhodol o začatí iniciatívy "Poslanci za mier," v rámci ktorej by mali spolupracovať poslanci EP, parlamentov Izraela a Palestíny. (Čítať ďalej: Uznesenie Európskeho parlamentu o uznaní palestínskej štátnosti )

 
 

Sloboda médií v Turecku po policajných raziách

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy17-12-2014 - 14:00

Zatýkanie novinárov a policajné razie v redakciách tureckých novín a televízií, ktoré sú napojené na klerika žijúceho v USA Fetullaha Gülena, budú v stredu približne od 16.30 predmetom rozpravy poslancov s komisárom Dimitrisom Avramopoulosom a štátny tajomníkom talianskeho ministerstva zahraničných vecí Benedettom Della Vedovom. (Čítať ďalej: Sloboda médií v Turecku po policajných raziách )

 
 

EP schválil rozpočet EÚ na rok 2015 a navýšenie prostriedkov v rozpočte 2014

Plenárne zasadnutie Rozpočet17-12-2014 - 13:59
Jednoeurová minca  

Európsky parlament v stredu schválil návrh rozpočtu EÚ na rok 2015 a navýšenie financií pre tohtoročný rozpočet. Rozpočet na budúci rok počíta so záväzkami na úrovni 145,32 mld. eur a platbami vo výške 141,21 mld. eur. Na úhradu dosiaľ nezaplatených faktúr z roku 2014 bude vyčlenených dodatočných 4,25 mld. eur. (Čítať ďalej: EP schválil rozpočet EÚ na rok 2015 a navýšenie prostriedkov v rozpočte 2014 )

 
 

New EU Security Strategy must tackle emerging threats, MEPs say

Plenary Session Justice and home affairs17-12-2014 - 13:45

The new Internal Security Strategy for 2015-2019 should be "easily adaptable to evolving situations" with a joined-up approach across the Union to tackle foreign fighters, cyber-security, human trafficking, organised crime, money laundering and corruption, , says a resolution passed by Parliament on Wednesday. (Read more: New EU Security Strategy must tackle emerging threats, MEPs say )

 
 

Filmovú cenu LUX za rok 2014 získal Pawel Pawlikowski za film Ida

Plenárne zasadnutie Kultúra17-12-2014 - 13:35
Three beautiful, emotional films that speak to us as Europeans. Which one will win the EP's LUX Prize? EuroparlTV travelled to Slovenia for a closer look at one finalist.
 

Víťaza filmovej ceny Európskeho parlamentu LUX za rok 2014 vyhlásil v stredu napoludnie počas slávnostnej ceremónie predseda EP Martin Schulz. Ida je príbehom mladej ženy, ktorá hľadá samú seba. Ide o emotívny osobný príbeh, ktorý sa prelína s bolestnou minulosťou Európy. (Čítať ďalej: Filmovú cenu LUX za rok 2014 získal Pawel Pawlikowski za film Ida )

 
 

Migration: MEPs call on EU countries to share responsibility

Plenary Session Immigration17-12-2014 - 13:34

MEPs call for a comprehensive EU approach to migration and more effort to prevent further loss of life at sea in a resolution passed on Wednesday. Parliament asks the civil liberties committee to assess the various policies at stake, draw up a set of recommendations and report back to plenary with a "strategic initiative report" before the end of 2015. At least 3 072 people died in the Mediterranean Sea in the first nine months of this year. (Read more: Migration: MEPs call on EU countries to share responsibility )