Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Rozprava k stému výročiu prvej svetovej vojny

Plenárne zasadnutie Inštitúcie15-04-2014 - 22:00
Bois de l'Argonne : Dvaja vojaci niekde na fronte, rok 1915  

Lídri politických skupín v Európskom parlamente budú v stredu ráno od 09.00 diskutovať s predsedom Európskej komisie José Manuel Barrosom a gréckym štátnym tajomník pre zahraničné veci Dimitrisom Kourkoulasom o odkaze prvej svetovej vojny. (Čítať ďalej: Rozprava k stému výročiu prvej svetovej vojny)

 
 

Povinné označovanie krajiny pôvodu a prísnejšie pravidlá bezpečnosti

Plenárne zasadnutie Voľný pohyb tovaru15-04-2014 - 20:34

Označenie 'vyrobené v' by malo byť povinné pre temer všetky nepotravinové výrobky predávané na jednotnom trhu. Vyplýva to zo zmien k dvom legislatívnym návrhom, ktoré v utorok schválil Európsky parlament. Poslanci za účelom posilnenia ochrany spotrebiteľa v EÚ presadzujú vyššie požiadavky na bezpečnosť výrobkov a prísnejšie pravidlá dohľadu nad trhom. Parlament tiež navrhuje prísnejšie tresty pre spoločnosti predávajúce nevyhovujúce alebo potenciálne nebezpečné výrobky. (Čítať ďalej: Povinné označovanie krajiny pôvodu a prísnejšie pravidlá bezpečnosti)

 
 

MEPs vote laws to regulate financial markets and curb high-frequency trading

Plenary Session Economic and monetary affairs15-04-2014 - 18:58

Comprehensive rules to govern financial markets were adopted by Parliament on Tuesday. These rules are designed to close loopholes in the existing legislation, so as to ensure that financial markets are safer as well as more efficient, investors are better protected, high-frequency trading is regulated and speculative commodity trading is curbed. (Read more: MEPs vote laws to regulate financial markets and curb high-frequency trading)

 
 

EU workers to enjoy fully portable pension rights when moving abroad

Plenary Session Social policy15-04-2014 - 18:17

EU workers moving to a different EU country will be able to take their full pension rights with them thanks to a draft law passed by Parliament on Tuesday. It still needs to be formally approved by the Council of Ministers. (Read more: EU workers to enjoy fully portable pension rights when moving abroad)

 
 

Parlament sňal bremeno záchrany bánk z pliec daňových poplatníkov

Plenárne zasadnutie Hospodárske a menové záležitosti / Hospodárska a menová únia15-04-2014 - 14:12
Eurobankovky © BELGA_DPA_D.Reinhardt  

Parlament v utorok schválil trojicu opatrení, ktoré prenášajú riziko úpadku a prípadnej záchrany z pliec daňových poplatníkov na samotné banky. Dve z opatrení sa týkajú reštrukturalizácie a likvidácie problémových bánk, cieľom tretieho je zaistiť, aby v prípadne hromadného výberu garantovali vklady do 100.000 eur samotné banky, a nie daňoví poplatníci. Tieto opatrenia dopĺňajú už existujúci systém jednotného dohľadu a posúvajú EÚ bližšie k bankovej únii. (Čítať ďalej: Parlament sňal bremeno záchrany bánk z pliec daňových poplatníkov)

 
 

Základné bankové účty pre všetkých

Plenárne zasadnutie Hospodárske a menové záležitosti15-04-2014 - 13:48

Právo na zriadenie základného platobného účtu budú mať všetky osoby s legálnym pobytom na území EÚ. Vyplýva to z textu smernice, ktorú v utorok schválil Európsky parlament. V budúcnosti tak nebude možné odmietnuť žiadateľa z dôvodu jeho štátnej príslušnosti či miesta trvalého pobytu. Poplatky a podmienky pre všetky platobné účty by mali byť vďaka novým pravidlám transparentnejšie a ľahko porovnateľné. Uľahčiť by sa mal aj prechod ku konkurencii, ktorá ponúkne lepšie podmienky. (Čítať ďalej: Základné bankové účty pre všetkých)

 
 

New measures to encourage lobbyists to sign the EU Transparency Register

Plenary Session Institutions15-04-2014 - 13:07

Measures to encourage lobbyists working with the EU institutions to sign the EU’s public Transparency Register were backed by Parliament on Tuesday. MEPs also called again for the register to be made compulsory and approved new provisions to push interest groups to make their links with the EU clearer. (Read more: New measures to encourage lobbyists to sign the EU Transparency Register)

 
 

Key things small investors should be told

Plenary Session Economic and monetary affairs15-04-2014 - 13:04

New EU rules on the information that small investors must be given before they sign a contract were approved by Parliament on Tuesday. This information will be set out in a mandatory, three-page A4 Key Information Document (KID). (Read more: Key things small investors should be told )

 
 

Small investors to be shielded against reckless risk taking by investment funds

Plenary Session Economic and monetary affairs15-04-2014 - 13:02

Small investors will be better protected against investment funds that take excessive or unnecessary risks with their money, under rules approved by Parliament on Tuesday. These rules clarify who is liable for mismanagement of funds and tailor fund managers' remuneration rules to encourage them to take reasonable risks and a long-run view. (Read more: Small investors to be shielded against reckless risk taking by investment funds)

 
 

Zahájenie zasadnutia: Situácia na Ukrajine a spomienka na Rwandskú genocídu

Plenárne zasadnutie Inštitúcie14-04-2014 - 22:34
Predseda EP Martin Schulz počas minúty ticha  

Európsky parlament odmieta ilegálnu okupáciu Krymu Ruskom a vyzýva Moskvu na stiahnutie svojich jednotiek z ukrajinskej hranice v súlade so zásadami medzinárodného práva, vyhlásil predseda EP Martin Schulz na úvod posledného plenárneho zasadnutia tohto funkčného obdobia. Vyzval tiež na minútu ticha pri príležitosti dvadsiateho výročia genocídy v Rwande, ktorá si vyžiadala 800.000 životov. (Čítať ďalej: Zahájenie zasadnutia: Situácia na Ukrajine a spomienka na Rwandskú genocídu)