Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Civil Liberties MEPs voted on Monday for stronger protection and a shorter retention period for data stored in the new EU entry/exit system, which is designed to modernise and step up checks on non-EU nationals travelling to the European Union. (Read more: EU borders: Civil Liberties MEPs vote to step up checks and data protection )

 

Fundamental rights in Hungary discussed in Civil Liberties Committee

LIBE Fundamental rights27-02-2017 - 18:32

Civil Liberties Committee MEPs discussed the fundamental rights situation in Hungary with Justice Minister László Trócsányi and civil society representatives on Monday afternoon. (Read more: Fundamental rights in Hungary discussed in Civil Liberties Committee )

 

Víza do USA, lieky, emisie. Krátky prehľad začínajúceho sa týždňa

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie27-02-2017 - 15:59
Pohľad na budovu Parlamentu so zástavou EÚ  

Tento týždeň čaká poslancov Európskeho parlamentu dvojdňové plenárne zasadnutie v Bruseli. Na programe sú debaty a hlasovanie a cenách liekov, občanoch EÚ v Spojenom kráľovstve a vízach, ktoré Amerika doteraz vyžaduje od občanov niektorých krajín EÚ. Vo výboroch budú hlavnými témami reforma azylového systému a emisie z automobilov. (Čítať ďalej: Víza do USA, lieky, emisie. Krátky prehľad začínajúceho sa týždňa )

 

Európsky parlament predstavuje svoju víziu o budúcnosti EÚ

Ďalšie tlačové správy Budúcnosť Európy/európska integrácia / Inštitúcie24-02-2017 - 11:22
 

Je Európska únia vo svojej dnešnej podobe schopná riešiť výzvy, ktoré sa na ňu valia zo všetkých strán? Ako by sa mohla zlepšiť, aby mohla lepšie slúžiť svojim občanom? Touto otázkou sa zaoberali viacerí poslanci a vypracovali tri uznesenia ohľadne budúcnosti EÚ. Minulý týždeň ich prijalo parlamentné plénum. (Čítať ďalej: Európsky parlament predstavuje svoju víziu o budúcnosti EÚ )

 

Izrael a Palestína: Riešenie v podobe dvoch štátov stále v nedohľadne

Ďalšie tlačové správy Vonkajšie vzťahy23-02-2017 - 17:23
domy a bytovky vystavané na kopci  

V dňoch 20.-24. februára zavítala päťčlenná delegácia europoslancov pod vedením Neoklisa Sylikiotisa do Jeruzalema a Predjordánska. Riešenie v podobe dvoch štátov je podľa nich na kritickom bode a EÚ i jej členské štáty by mali uznať palestínsku štátnosť. Poslanci nedávno diskutovali o rozhodnutí izraelskej vlády retroaktívne legalizovať osady vystavané na palestínskom území. (Čítať ďalej: Izrael a Palestína: Riešenie v podobe dvoch štátov stále v nedohľadne )

 

Poslanci chcú prechod na menej nebezpečné biologické pesticídy

Plenárne zasadnutie Poľnohospodárstvo / Životné prostredie22-02-2017 - 15:08
 

Tradičné chemické pesticídy sú síce účinné proti škodcom, no nášmu zdravia ani životnému prostrediu moc neprospievajú. Skôr naopak. Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín sa zvyšky pesticídov nachádzajú až v 45% potravín, ktoré konzumujeme. Pričom 1,6% prekračuje legálne limity. Európsky parlament preto chce, aby sa využívalo viac prírodných alternatív a aby sa skrátil a zjednodušil proces ich autorizácie. Viac v našom videu. (Čítať ďalej: Poslanci chcú prechod na menej nebezpečné biologické pesticídy )

 

Artis Pabriks:CETA je pre EÚ dôležitá z geopolitického aj hospodárskeho hľadiska

Ďalšie tlačové správy Vonkajší/medzinárodný obchod20-02-2017 - 18:08
Artis Pabriks počas rozhovoru  

15. februára Európsky parlament odobril obchodnú dohodu CETA, ktorá odstráni viac ako 99% colných poplatkov medzi EÚ a Kanadou. Do platnosti by mala predbežne vstúpiť už v apríli. „Európa nemôže existovať bez voľného a spravodlivého obchodu a bez toho, aby spolupracovala s ostatnými svetovými hráčmi,“ povedal po hlasovaní parlamentný spravodajca Artis Pabriks. Dohodu s krajinou javorového listu považuje za „zlatý štandard pre budúce obchodné pakty.“ (Čítať ďalej: Artis Pabriks:CETA je pre EÚ dôležitá z geopolitického aj hospodárskeho hľadiska )

 

Zimný kvíz. Poznáte všetky európske hlavné mestá?

Ďalšie tlačové správy Kultúra20-02-2017 - 16:14
 

Ako dobre poznáte Európu? Rozoznáte na obrázkoch všetkých 28 hlavných miest? (Čítať ďalej: Zimný kvíz. Poznáte všetky európske hlavné mestá? )

 

CETA, Trudeau, roboty, budúcnosť EÚ. Hlavné udalosti plenárneho zasadnutia

Plenárne zasadnutie Inštitúcie / Vonkajší/medzinárodný obchod / Vonkajšie vzťahy / Hospodárske a menové záležitosti17-02-2017 - 14:06
 

Februárovému plenárnemu zasadnutiu v Štrasburgu dominovala obchodná dohoda s Kanadou CETA, ktorej poslanci v stredu povedali svoje áno. Deň na to v pléne vystúpil kanadský premiér Justin Trudeau. CETA podľa jeho slov nie je len o obchode a ziskoch ale aj o tom, ako zlepšiť život bežným ľuďom. Poslancom sa prihovoril aj nový rakúsky prezident Alexander Van der Bellen. Plénum prijalo nové legislatívne opatrenia proti terorizmu a na programe bolo aj budúce inštitucionálne usporiadanie EÚ. (Čítať ďalej: CETA, Trudeau, roboty, budúcnosť EÚ. Hlavné udalosti plenárneho zasadnutia )

 

Nové opatrenia EÚ proti terorizmu. Infografika

Ďalšie tlačové správy Spravodlivosť a vnútorné veci / Bezpečnosť a obrana16-02-2017 - 17:14
 

Zradikalizovaní Európania, ktorý sa po bojoch v Sýrii a Iraku vracajú do Európy, predstavujú pre našu bezpečnosť veľkú hrozbu. Väčšinu posledných teroristických útokov v EÚ majú na svedomí práve títo domov sa vracajúci „zahraniční bojovníci.“ Európsky parlament vo štvrtok 16.2. prijal pravidlá pre zvýšenie našej bezpečnosti. Plénum odhlasovalo dva nové legislatívne návrhy. Jeden kriminalizuje už samotnú prípravu teroristického útoku a druhý sprísňuje kontroly na našich vonkajších hraniciach. (Čítať ďalej: Nové opatrenia EÚ proti terorizmu. Infografika )