Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Na Blízkom východe sa smrť stala banalitou

Ďalšie tlačové správy Ľudské práva27-02-2015 - 11:56
Zničený kostol jednu vežu má potiahnutú plastovou fóliou, v pozadí hory.  

Podvýbor pre ľudské práva (DROI) a delegácia pre vzťahy s krajinami Mašreku zorganizovali vo štvrtok 26. februára verejné vypočutie na tému náboženskej slobody na Blízkom východe. Diskutovalo sa najmä o kritickej situácii kresťanov v iných náboženských menšín. Vypočutiu predsedala šéfka podvýboru DROI Elena Valenciano (S&D, Španielsko) , ktorá pripomenula, že sloboda vyznania a viery je "niečo, o čo sa ľudstvo usilovalo už od nepamäti." (Čítať ďalej: Na Blízkom východe sa smrť stala banalitou )

 
 

Changes to planned European Passenger Name Record (PNR) system discussed by MEPs

LIBE Justice and home affairs26-02-2015 - 18:38
An evaluation of the necessity and proportionality of the proposal in the face of current security threats, its scope (list of offences covered), retention periods, the inclusion or exclusion of intra-EU flights, the connection with the on-going data protection reform, as well as the consequences of the EU Court of Justice judgement annulling the 2006 data retention directive, were among the issues discussed by MEPs.  

A new draft text on an EU system for the use of Passenger Name Record (PNR) data, tabled by lead MEP Timothy Kirkhope (ECR, UK), was discussed in the civil liberties committee on Thursday morning. (Read more: Changes to planned European Passenger Name Record (PNR) system discussed by MEPs )

 
 

Obchodovanie s emisiami: Čo s nadbytočnými kvótami?

Ďalšie tlačové správy Životné prostredie26-02-2015 - 17:28
Záber na továrenské komíny, z ktorých ide dym  

Členovia výboru pre životné prostredie dnes podporili návrh reformy systému obchodovania s emisiami (ETS). Ten ktorý v súčasnosti neplní svoju pôvodnú funkciu, ktorou je donucovať podniky k tomu, aby šetrili energiou alebo hľadali moderné, ekologickejšie riešenia. Na emisnom trhu je čoraz viac voľných emisných kvót a ich cena klesla, firmy si tak radšej kúpia lacnú povolenku, ako by mali investovať do zefektívnenia svojich prevádzok. Ako to vyriešiť? (Čítať ďalej: Obchodovanie s emisiami: Čo s nadbytočnými kvótami? )

 
 

Cena európskeho občana - pocta pre výnimočných Európanov

Ďalšie tlačové správy Občianske práva26-02-2015 - 14:48
nositelia ceny v Parlamente  

Až 47 výnimočných osobností z 19 krajín si prišlo v stredu 25. februára do Parlamentu prevziať Cenu európskeho občana. Toto prestížne ocenenie, ktoré si zaslúžili sa podporu európskej spolupráce a spoločných hodnôt, im bolo odovzdané počas slávnostného ceremoniálu usporiadaného na ich počesť. Medzi nositeľmi ceny sú jednotlivci i organizácie, ktoré obhajujú práva slabších, presadzujú sa o zvyšovanie povedomia o EÚ, bojujú proti extrémizmu alebo pomáhajú presadzovať toleranciu a dialóg. (Čítať ďalej: Cena európskeho občana - pocta pre výnimočných Európanov )

 
 

Some 3,000 workers made redundant in Belgium, Germany and Poland in 2013-2014 should receive EU aid worth €6.3million to help them find jobs, the Budgets Committee recommended on Thursday. The European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid still has to be approved by Parliament as a whole and the Council of Ministers. (Read more: EU job-search aid for redundant workers in Belgium, Germany and Poland )

 
 

Ako lepšie financovať rozvoj

Ďalšie tlačové správy Vývoj a spolupráca / Hospodárske a menové záležitosti26-02-2015 - 11:17
 

Parlamentný výbor pre rozvoj zorganizoval 24. februára verejné vypočutie na tému financovanie rozvoja. Diskusia, ktorú viedla predsedníčka výboru Linda McAvan (S&D, Spojené kráľovstvo), sa konala v súvislosti so začínajúcim sa Európskym rokom rozvoja 2015. Zúčastnil sa jej i komisár pre rozvoj Neven Mimica, zástupcovia agentúr OSN a predstavitelia občianskej spoločnosti a podnikateľskej komunity. (Čítať ďalej: Ako lepšie financovať rozvoj )

 
 

Next year’s EU budget priorities should be fostering growth by helping employment, enterprises and entrepreneurship, showing solidarity both within the EU and with countries outside it and putting EU finances in order by tackling the overdue payments backlog and reforming the EU revenue system, say Budgets Committee MEPs in a resolution voted on Thursday. (Read more: Growth, solidarity and paying the bills: budget MEPs vote 2016 budget priorities )

 
 

Alain Lamassoure elected chair of Special Committee on Tax Rulings

ECON Economic and monetary affairs26-02-2015 - 10:33

Parliament’s newly-established Special Committee on Tax Rulings elected Alain Lamassoure (EPP, FR) as its chair at its constituent meeting on Thursday morning. As vice-chairs, the committee elected Bernd Lucke (ECR, DE), Marisa Matias (GUE/NGL, PT) and Eva Joly (Greens/EFA, FR). Rapporteurs will be appointed on 9 March. (Read more: Alain Lamassoure elected chair of Special Committee on Tax Rulings )

 
 

Draghi to Parliament: deeper Monetary Union needed to deal with important shocks

Plenary Session Economic and monetary affairs26-02-2015 - 10:27
ECB President Mario Draghi arrives in Parliament to debate the ECB activities and future EMU governance  

Debating the activities of the ECB with MEPs, ECB President Mario Draghi pledged to work towards a genuine Economic Union. "Economic convergence has not been as sustainable as it was hoped for at the outset. This still puts at risk the long-term success of the monetary union when faced with an important shock", he said. (Read more: Draghi to Parliament: deeper Monetary Union needed to deal with important shocks )

 
 

Ukrajina, Grécko, terorizmus, Líbya: Hlavné body rozpravy s Tuskom a Junckerom

Plenárne zasadnutie Inštitúcie26-02-2015 - 10:05
Poslanci diskutovali o výsledkoch neformálneho samitu, ktorý sa konal 12. Februára, s predsedom Európskej rady a Komisie Donaldom Tuskom a Jean-Claudom Junckerom.  

Porušovanie druhej dohody o prímerí medzi Ukrajinou a Ruskom z Minsku, dohoda eurozóny s Gréckom, systém evidencie cestujúcich (PNR) v boji proti terorizmu a znepokojivá situácia v Líbyi boli hlavnými témami stredajšej rozpravy s predsedom Európskej rady a Európskej komisie Donaldom Tuskom a Jean-Claudom Junckerom. (Čítať ďalej: Ukrajina, Grécko, terorizmus, Líbya: Hlavné body rozpravy s Tuskom a Junckerom )