Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Poslanci privítali návrhy na posilnenie jednotného digitálneho trhu

Plenárne zasadnutie Voľný pohyb tovaru / Voľný pohyb služieb / Informačná spoločnosť25-05-2016 - 22:56

Nové iniciatívy, ktoré by mali uľahčiť zákazníkom a spoločnostiam cezhraničný nákup a predaj produktov a služieb cez internet v rámci EÚ sa stretli počas stredajšej rozpravy s podpredsedom Komisie Andrusom Ansipom s podporou väčšiny poslancov. O konečnom znení legislatívnych návrhov rozhodnú ako rovnocenní spoluzákonodarcovia Európsky parlament a Rada (ministrov) EÚ. (Čítať ďalej: Poslanci privítali návrhy na posilnenie jednotného digitálneho trhu )

 
kráľ Willem-Alexander hovorí do mikrofónu  

Parlamentnému plénu sa dnes po prvýkrát od svojho nástupu na trón v apríli 2013 prihovoril holandský kráľ Willem-Alexander. Hovoril o identite a solidarite a pripomenul, že "mier je veľmi ľahké brať ako samozrejmosť." Poslancom povedal, že patrí do prvej generácie Európanov, ktorí mali to šťastie, že môžu žiť v mieri. Zároveň dúfa, že aj budúce generácie na tom budú podobne. (Čítať ďalej: Holandský kráľ Willem-Alexander: “Je veľmi ľahké brať mier ako samozrejmosť,” )

 

Mliečna cenová kríza: Rozprava vo štvrtok ráno o podpore producentov

Plenárne zasadnutie Poľnohospodárstvo25-05-2016 - 18:36

Poslanci budú vo štvrtok od 8h30 diskutovať s komisárom Philom Hoganom o opatreniach, ktoré by mali v čase pádu cien mlieka zmierniť tlak na producentov a stabilizovať ich príjmy. Zákonodarcovia sa tiež budú pýtať Rady (ministrov) EÚ, prečo niektoré členské štáty nevyužívajú opatrenia na posilnenie vyjednávacej pozície producentov v dodávateľskom reťazci, ktoré umožňujú farmárom spojiť sily a spoločne vyjednávať o cenách za svoje výrobky. (Čítať ďalej: Mliečna cenová kríza: Rozprava vo štvrtok ráno o podpore producentov )

 

Potrebujeme právne predpisy pre virtuálne meny?

Plenárne zasadnutie Vonkajší/medzinárodný obchod / Hospodárske a menové záležitosti25-05-2016 - 18:03
poslanec Weiszacker počas rozhovoru  

V posledných rokoch uzreli svetlo sveta virtuálne meny ako napríklad bitcoin. Nevydávajú ich banky, ale existujú len vo virtuálnom prostredí a ich transakcie sú overované prostredníctvom verejných databáz. Parlament bude tento týždeň rokovať a hlasovať o správe, kde požaduje založenie pracovnej skupiny, ktorá by sledovala vývoj v tejto oblasti a v prípade potreby navrhla kroky pre právnu úpravu. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s autorom správy Jakobom von Weizsäckerom (S&D, DE). (Čítať ďalej: Potrebujeme právne predpisy pre virtuálne meny? )

 

Zahájenie plenárneho zasadnutia: Pocta Marcovi Pannellovi

Plenárne zasadnutie Inštitúcie25-05-2016 - 17:41
Predseda EP Martin Schulz a holandský kráľ Willem-Alexander počas zahájenia májového plenárneho zasadnutia v Bruseli.  

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz vzdal na úvod májového plenárneho zasadnutia v Bruseli hold Marcovi Pannellovi, dlhoročnému europoslancovi, ktorý 19. mája zomrel. Bol to zanietený obhajca ľudských práv, pacifizmu a pluralizmu a horlivý odporca trestu smrti, ale aj zástanca práv väzňov a LGBT osôb a bojovník za rovnosť medzi mužmi a ženami, uviedol predseda EP Schulz. (Čítať ďalej: Zahájenie plenárneho zasadnutia: Pocta Marcovi Pannellovi )

 

Sú vaše údaje v USA v bezpečí?

Plenárne zasadnutie Spravodlivosť a vnútorné veci / Vonkajšie vzťahy24-05-2016 - 20:41
obrazovky  

Potom ako Edward Snowden odhalil masové sledovanie elektronickej komunikácie v USA, sa toho na ochranu práva občanov EÚ na súkromie urobilo len veľmi málo. Taký je verdikt poslancov Európskeho parlamentu potom, ako Európsky súdny dvor v októbri 2015 zrušil dohodu Safe Harbour medzi EÚ a USA o transatlantickom toku informácií. V stredu 25. mája bude parlamentné plénum rokovať o tom, či nová dohoda Privacy Shield poskytuje vaším údajom v USA lepšiu ochranu. (Čítať ďalej: Sú vaše údaje v USA v bezpečí? )

 

Big data, cloud, geoblokovanie, sieťová neutralita. Povieme vám, čo to presne je

Ďalšie tlačové správy Informačná spoločnosť24-05-2016 - 19:35
Otvorený laptop, na obrazovke je nakreslený modrý oblak a pod ním šípky smerujúce hore a dole  

Internet denne používa približne 315 miliónov Európanov a EÚ chce jeho potenciál využiť čo najviac. Komisia preto minulý rok predstavila stratégiu jednotného digitálneho trhu. Parlament a Rada sa dohodli, že od roku 2017 sa skoncuje s roamingovými poplatkami a požadujú i spravodlivosť v internetovej prevádzke. V stredu 25. mája bude plénum rokovať o nových návrhoch Komisie na podporu elektronického obchodovania. Prečítajte si, s akými pojmami sa budete stretávať čoraz častejšie. (Čítať ďalej: Big data, cloud, geoblokovanie, sieťová neutralita. Povieme vám, čo to presne je )

 

Boj za slobodu v ére internetu

Ďalšie tlačové správy Ľudské práva24-05-2016 - 19:00
nositelia Sacharovovej ceny s Martinom Schulzom. V rukách držia plagáty Raifa Badawiho.  

Osobnosti, ktoré bojujú za slobodu a ľudské práva, Parlament každoročne oceňuje Sacharovovou cenou. Niekoľko jej doterajších nositeľov zavítalo začiatkom tohto týždňa do Bruselu, kde spoločne diskutovali o tom akým výzvam čelia ochrancovia ľudských práv v dnešnej digitálnej dobe. Internet je totiž vynikajúcim prostriedkom nielen pre tých, ktorí chcú dobro ostatných, ale využívajú ho i vlády na sledovanie svojich občanov. (Čítať ďalej: Boj za slobodu v ére internetu )

 

Anti-tax avoidance: close tax gap with low-tax third countries, say MEPs

ECON Economic and monetary affairs24-05-2016 - 14:42

The European Commission's proposal for an EU anti-tax avoidance directive was welcomed by Parliament's Economic and Monetary Affairs Committee in a resolution voted on Tuesday. MEPs nonetheless advocated stricter limits on deductions for interest payments and an effective corporate tax rate of 15%. (Read more: Anti-tax avoidance: close tax gap with low-tax third countries, say MEPs )

 

Poslanci navštívili utečenecké hotspoty v Grécku. Rekapitulácia

Ďalšie tlačové správy Spravodlivosť a vnútorné veci / Delegácie23-05-2016 - 18:55
stany a kontajnery v utečeneckom tábore, vedľa kráčajú deti  

Členovia parlamentného výboru pod vedením Petera Niedermullera (S&D, HU) minulý týždeň navštívili utečenecké hotspoty v Grécku. Chceli sa tu na vlastné oči presvedčiť, ako tu migranti žijú a ako sa implementuje nedávna dohoda s Tureckom, ktorej cieľom je držať migráciu na uzde. Poslanci sa tu stretli s predstaviteľmi gréckych úradov, neziskoviek a medzinárodných organizácií. (Čítať ďalej: Poslanci navštívili utečenecké hotspoty v Grécku. Rekapitulácia )