Bezpośredni dostęp do głównej nawigacji (Wciśnij klawisz Enter)
Dostęp do zawartości strony (kliknąć na "Wejście")
Bezpośredni dostęp do wykazu innych stron (Wciśnij klawisz Enter)

Aktualności

Komunikaty prasowe

 
 
 
 

Foreign affairs MEPs call for common EU defence policy

AFET SEDE External relations / Security and defence24-10-2016 - 22:07

The EU should tackle deteriorating security in and around Europe by helping its armed forces to work together better, as a first step in building a common defence policy, say Foreign Affairs Committee MEPs in two resolutions voted on Thursday. Ideas include establishing an EU operational headquarters to plan, command and manage crisis management operations, setting a defence spending target of 2% of GDP and launching Common Defence and Security Policy training operation in Iraq. (Read more: Foreign affairs MEPs call for common EU defence policy )

 

Przewodniczący Schulz poinformował Zgromadzenie, że Komitet doradczy ds. postępowania posłów prowadzi postepowanie wyjaśniające w sprawie niedopuszczalnego incydentu z 6 października, kiedy to doszło do bójki między dwoma posłami. Ustalenia Komitetu i jego zalecenia zostaną przedstawione na posiedzeniu plenarnym jeszcze w tym tygodniu. Schulz zaapelował do posłów o wzajemny szacunek. (Przeczytaj więcej: Otwarcie sesji: przewodniczący Schulz apeluje do posłów o wzajemny szacunek )

 

Howitt: UE powinna działać, by obniżyć napięcie między Iranem i Arabią Saudyjską

Sesja plenarna Stosunki zewnętrzne24-10-2016 - 15:53
Richard Howitt (S&D, Wielka Brytania)  

W poniedziałek, 24 października, posłowie będą dyskutować o sprawozdaniu ws. strategii UE wobec Iranu po porozumieniu nuklearnym, które zawarto w 2015 roku. Posłowie chcą wezwać UE do rozwijania handlu z Teheranem i do wysiłków na rzecz zmiejszenia napięcia między Iranem i Arabią Saudyjską, Iran - do zaiweszenia wykonywania kary śmierci. O sytuacji w stosunkach UE z Iranem rozmawialiśmy ze sprawozdawcą Richardem Howittem (S&D, Wielka Brytania). (Przeczytaj więcej: Howitt: UE powinna działać, by obniżyć napięcie między Iranem i Arabią Saudyjską )

 

Corrao: Gwarancja, że firmy w UE szanują prawa człowieka, byłaby silnym sygnałem

Sesja plenarna Prawa podstawowe24-10-2016 - 11:12
Ignazio Corrao (EFDD, Włochy)  

Etykieta zaświadczająca o braku nadużyć praw człowieka w łańcuchu produkcyjnym - to jedna z propozycji posłów przedstawiona w sprawozdaniu w sprawie odpowiedzialności przedsiębiorstw za poważne naruszenia praw człowieka w państwach trzecich. Sprawozdanie będzie przedmiotem debaty plenarnej w poniedziałek, 24 października. O propozycjach posłów rozmawialiśmy ze sprawozdawcą Ignazio Corrao (EFDD, Włochy). (Przeczytaj więcej: Corrao: Gwarancja, że firmy w UE szanują prawa człowieka, byłaby silnym sygnałem )

 

Posłowie chcą "stałej i systemowej współpracy obronnej" państw UE

Informacje ogólne Bezpieczeństwo i obrona24-10-2016 - 10:11
 

Sprawozdanie wzywające do "stałej i systemowej wspólpracy obronnej" zostanie przyjęte przez Komisję Spraw Zagranicznych (AFET) w poniedziałek, 24 października. Czy obecny model bezpieczeństwa - koncentrujący się wokół NATO - jest wystarczający? Czy Ue powinna zacieśnić wspólpracę obronną państw członkowskich i inwestować więcej w obronę? Na te pytania odpowiadali poseł sprawozdawca Urmas Paet (ALDE, Estonia) i kontrsprawozdawca Geoffrey Van Orden (EKR, Wielka Brytania). (Przeczytaj więcej: Posłowie chcą "stałej i systemowej współpracy obronnej" państw UE )

 

Legislacyjny rozkład jazdy: śledź prace PE dzięki nowej aplikacji

Informacje ogólne Instytucje21-10-2016 - 15:24
 

Postępy prac legislacyjnych w takich dziedzinach jak rynek pracy, wzrost, inwestycje czy gospodarka cyfrowa znalazły się wśród obietnic, które Jean-Claude Juncker złożył posłom po wyborach europejskich w 2014 roku. W jakim stopniu te obietnice są dotrzymywane? Przygotowaliśmy specjalne narzędzie, dzięki któremu możliwe jest monitorowanie, na jakim etapie praca znajdują się poszczególne propozycje legislacyjne. (Przeczytaj więcej: Legislacyjny rozkład jazdy: śledź prace PE dzięki nowej aplikacji )

 

Budżet UE: "Musimy poradzić sobie ze skutkami Brexitu"

Informacje ogólne Budżet21-10-2016 - 15:21
Jens Geier  

- Wynik brytyjskiego referendum może mieć negatywny wpływ na budżet UE w 2017 roku, ale Parlament Europejski pracuje nad tym, by temu zapobiec - mówi Jens Geier (S&D, Niemcy), poseł sprawozdawca, przed głosowaniem w sprawie stanowiska Parlamentu Europejskiego, które odbędzie się na sesji plenarnej w przyszłym tygodniu. (Przeczytaj więcej: Budżet UE: "Musimy poradzić sobie ze skutkami Brexitu" )

 

Strategia Unii Europejskiej wobec Rosji

Informacje ogólne Stosunki zewnętrzne20-10-2016 - 19:01
Stosunki z Rosją będą jednym z tematów szczytu UE  

Dziś wieczorem na szczycie w Brukseli przywódcy państw UE będą rozmawiali o strategii w relacjach z Rosją oraz o jej roli w konflikcie w Syrii. W czerwcu 2015 roku w rezolucji Parlament wzywał do „dokonania krytycznej ponownej oceny” stosunków UE z Rosją. (Przeczytaj więcej: Strategia Unii Europejskiej wobec Rosji )

 

Schulz o Syrii na szczycie UE: To Rosja utrzymuje bolesne status quo

Informacje ogólne Instytucje20-10-2016 - 17:54
Przewodniczący Schulz na szczycie UE  

“Najważniejszym priorytetem powinno być powstrzymanie rozlewu krwi w Syrii” - mówił przewodniczący Parlamentu Europejskiego M. Schulz na szczycie w Brukseli. „PE domaga się, by sprawcy zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości ponieśli konsekwencje swoich czynów i zostali pociągnięci do odpowiedzialności” - podkreślił przewodniczący. Szefowie państw i rządów zebrali się na dwudniowym posiedzeniu, by rozmawiać o relacjach z Rosją i jej roli w Syrii, handlu, migracji oraz Brexicie. (Przeczytaj więcej: Schulz o Syrii na szczycie UE: To Rosja utrzymuje bolesne status quo )

 

Car emissions inquiry looking for answers from German authorities

EMIS Environment / Public health20-10-2016 - 16:15

The inquiry committee into emission measurements in the car industry (EMIS) continued its work on Thursday morning by hearing Alexander Dobrindt, the German Federal Minister of Transport and Olaf Lies, Lower Saxony’s State Minister for the Economy, Labour and Transport. (Read more: Car emissions inquiry looking for answers from German authorities )