Přímý přístup k hlavnímu vyhledávání (klikněte na „ENTER“)
Přístup k obsahu stránky (stiskněte Enter)
Přímý přístup na seznam dalších stránek (klikněte na „ENTER“)

Zpravodajství

Tiskové zprávy

 
 
 
 

MEPs call on the EU to step up cooperation with Africa after the Valletta summit

Plenary Session Institutions / Immigration25-11-2015 - 18:48

The EU must take concrete steps to tackle the migration crisis and terrorism, such as building a partnership to this end with Africa, said MEPs in Wednesday’s debate with EU foreign policy chief Federica Mogherini and Nicolas Schmit, representing the Council Presidency. The debate focused on the outcomes of the EU-Africa summit in Valletta (Malta) on 11-12 November and the G20 one in Antalya (Turkey) on 15-16 November. (Read more: MEPs call on the EU to step up cooperation with Africa after the Valletta summit )

 

Nedovolte recyklaci plastů obsahujících toxický ftalát DEHP, varují poslanci

Plenární zasedání Veřejné zdraví25-11-2015 - 16:59

Evropská komise by měla zakázat recyklaci plastů, které obsahují zakázaný změkčovač bis(2-ethylhexyl)-ftalát (DHEP), pro výrobu předmětů z měkkých plastů, jako je obuv či podlahové krytiny. Představuje totiž toxickou hrozbu pro reprodukci pracovníků vystavených záření a mohl by způsobit sterilitu jejich plodů, uvádějí poslanci v nezávazném usnesení, které Evropský parlament přijal ve středu. (Přečtěte si více: Nedovolte recyklaci plastů obsahujících toxický ftalát DEHP, varují poslanci )

 

EP požaduje společnou strategii EU k boji proti radikalizaci mladých Evropanů

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci25-11-2015 - 15:42
Inside of a penitentiary ©AP Images/ European Union-EP  

Teroristické útoky v Paříži poukázaly na naléhavou potřebu koordinovaného postupu ze strany členských států a EU pro zabránění radikalizaci a v boji proti terorismu, uvádí se v nelegislativním usnesení, které dnes schválil Evropský parlament. Usnesení obsahuje konkrétní návrhy, které by měly být součástí komplexní strategie na boj s extremismem, jež by byla uplatňovaná zejména ve věznicích, na internetu a skrz vzdělání a sociální začlenění. (Přečtěte si více: EP požaduje společnou strategii EU k boji proti radikalizaci mladých Evropanů )

 

EU needs to boost its steel industry, say MEPs

Plenary Session Industry25-11-2015 - 14:51

The House debated anti-dumping measures and sustainable initiatives to support the European base metals industry, including steel, with the Industry Commissioner, Elżbieta Bieńkowska, on Tuesday evening. It will vote in December on a draft resolution prepared by Edouard Martin (S&D, FR). (Read more: EU needs to boost its steel industry, say MEPs )

 
President of the Italian Republic Sergio Mattarrella delivers a formal address to the European Parliament on Wednesday 25 of November 2015  

"It is by effectively increasing cooperation between member states - from security apparatus to intelligence activities - that we, together, can defeat terrorism, make our citizens safer and preserve our way of life", President of the Italian Republic Sergio Mattarella told MEPs during a formal sitting on Wednesday. Mr Mattarella spoke about the future of the EU, and in particular how EU countries should respond to the threat of terrorism and the challenges of migration. (Read more: “Tackle terrorism in the light of our values” says Italy’s President Mattarella )

 

Parlament požaduje změnu systému firemních daní

Plenární zasedání Daně25-11-2015 - 13:58
TAXE vote results_  

Parlament v dnes schváleném usnesení představil své podněty k zavedení spravedlivějšího systému odvodu daní v rámci celé Evropské unii. Poslanci naléhají na členské státy EU, aby se shodly na povinném vykazování finančních údajů nadnárodními společnostmi pro každou zemi zvlášť, společném konsolidovaném základu daně, společných definicích daňových podmínek a větší transparentnosti a odpovědnosti s ohledem na jejich - dosud tajná – vnitrostátní "rozhodnutí" o firemních daních. (Přečtěte si více: Parlament požaduje změnu systému firemních daní )

 

Migrace a pracovní místa: Parlament přijal rozpočet EU pro příští rok

Plenární zasedání Rozpočet25-11-2015 - 13:42

Parlament dnes přijal rozpočet EU pro rok 2016, s prostředky na závazky ve výši 155 miliard eur a prostředky na platby ve výši 143,9 miliard eur, v souladu s dohodou s Radou ze dne 14. listopadu. Zajistil také nejvyšší možné prostředky na migraci a uprchlíky, malé a středně velké podniky, studenty a výzkumný program EU Horizont 2020. (Přečtěte si více: Migrace a pracovní místa: Parlament přijal rozpočet EU pro příští rok )

 

Nezaměňujte uprchlíky s teroristy - zvyšte raději bezpečnost, naléhají poslanci

Plenární zasedání Spravedlnost a vnitřní věci25-11-2015 - 12:55
European Parliament plenary debate on recent terrorist attacks in Paris  

"Politické předvádění se," které ztotožňuje uprchlíky s teroristy, pouze podněcuje nenávist a rozčarování, jež je inspirací pro ty, kteří se připojují k teroristickým skupinám, uvedli poslanci v dnešní rozpravě. Spíše než dopustit, aby došlo k narušení svobod a tolerance v Evropě, musí členské státy EU podle poslanců usilovat o posílení bezpečnosti pomocí užší spolupráce ve výměně informací a sdílení údajů a investicí do dovedností a technologií, které jsou potřeba v boji proti terorismu. (Přečtěte si více: Nezaměňujte uprchlíky s teroristy - zvyšte raději bezpečnost, naléhají poslanci )

 

Vítězem letošní filmové ceny LUX je snímek Mustang

Plenární zasedání Kultura24-11-2015 - 16:47
Mustang is the winner of this year's LUX Film Prize  

Předseda Martin Schulz při slavnostním ceremoniálu na zasedání EP ve Štrasburku v úterý v poledne oznámil, že výhercem filmové ceny LUX Evropského Parlamentu za rok 2015 se stal snímek Mustang. Film vypráví příběh pěti sester, které byly slíbeny manželům v rámci nucených sňatků, ale které, rozhodnuty žít vlastní život, prolomí jho tradic. (Přečtěte si více: Vítězem letošní filmové ceny LUX je snímek Mustang )

 

Parlament přijal usnesení vyzývající členské státy EU k boji s dětskou chudobou

Plenární zasedání Sociální politika24-11-2015 - 16:12
 

Chudoba je dnes realitou i ve vyspělých státech Evropské unie. Podle Eurostatu hrozí každému čtvrtému dítěti. Evropský parlament proto dnes přijal usnesení, ve kterém vyzývá členské státy, aby posílily své úsilí v boji proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Usnesení bylo přijaté počtem hlasů 569 (pro): 77 (proti) a 49 se zdrželo hlasování. (Přečtěte si více: Parlament přijal usnesení vyzývající členské státy EU k boji s dětskou chudobou )