One in five under 25 can't find a job within the EU. Parliament wants to use unspent 82 billion euros from structural funds to create new job opportunities in...(read more) Facebook
The EU's trade deficit with China tripled in just 10 years. How do we rebalance? As a first step, Members want to establish a monitoring board to find out to...(read more) Facebook
Some Parliament members are suggesting that European politicians should show Euro 2012 in Ukraine the red card in protest over the treatment of opposition...(read more) Facebook
Strong - but not invulnerable. Despite an impressive 4 metres and 600kg, the blue fin tuna is an endangered species. And why? Overfishing and illegal catches....(read more) Facebook Parlamentti asetti finanssikriisin myllerryksessä valiokunnan tutkimaan kriisin syitä ja uudistuksia vastaavien ongelmien välttämiseksi tulevaisuudessa. Kriisivaliokunnan esittelijä, sosialistien ranskalaismeppi Pervenche Berès antoi maanantaina lopullisen versionsa valiokunnan suosituksiksi. Se sisältää kansallisten parlamenttien palautteen Berèsin väliaikaisista ehdotuksista ja pyrkii varmistamaan, että meppien konkreettiset poliittiset suositukset saavat laajaa tukea kautta EU:n.
Pervenche Berès, mikä rahoitus-, talous- ja sosiaalikriisivaliokunnan mietinnön tarkoitus on?
"Mietintö suuntautuu varsin pitkälle aikajaksolle. Sen tärkein viesti on, että jos kriisistä halutaan oppia, tarvitsemme perustamissopimuksen muokkausta. Joitakin parannuksia on tehty ja hyväksytty parlamentissa; se on askel. Parlamentin on osallistuttava menettelyyn, muuten se ei ole demokraattinen.
Todelliset poliittiset taistelut käydään muista mietinnöistä, mukaan lukien taloushallintopaketista tai sisämarkkinoista. Mietintöni tarkoitus on pikemminkin antaa Euroopan parlamentin vahva näkemys suhteessa muihin toimielimiin."
Mietintösi on laadittu yhteistyössä kansallisten parlamenttien kanssa. Avaako se tien tiiviimpään yhteistyöhön ja neuvotteluihin?
"Kun euro otettiin käyttöön, ainoa väline koordinoida talouspolitiikkaa oli vakaussopimus. Se ei ole toiminut hyvin, koska se ei ole estänyt kilpailukyvyn erojen suurentumista euroalueella. Jos ei haluta, että tämä toistuu, yhteisiä strategioita käyttöön ottavien jäsenmaiden on koettava olevansa osallisia, omistajia ja nähtävä toimien etu. Enkä usko, että onnistumme vain rankaisevilla strategioilla ja seuraamuksilla. Joten on parempi, että myös kansalliset parlamentit osallistuvat neuvotteluihin alusta alkaen.
Hyvä esimerkki on se, mitä on tapahtunut Portugalissa. Miten Portugali voi irtautua kriisistä, kun sen parlamenttia ei koskaan kuultu eikä siltä ole kysytty oikeita ratkaisuja? Portugali on laatinut neljä niukkuusohjelmaa vuoden sisään. Ei ole kenenkään edun mukaista, oli sitten konservatiivi tai edistysmielinen, että Sokrates joutui eroamaan. Kriisin ratkaisemiseksi tarvitaan hallitus, joka voi toteuttaa uudistuksia, eikä tätä tehdä muutoksilla kolmen minuutin välein. Kaikkien etuna siis on, että Portugalin parlamentti on paremmin mukana ja saa sanoa sanansa Portugalilta vaadittujen uudistusten toteutettavuudesta.
Kriisin ratkaisemiseksi meidän on tehtävä työtä yhdessä. Luonnollisesti, tämä tarkoittaa entistä demokraattisempaa Eurooppaa ja laajempaa yhteistyötä kansallisten parlamenttien kanssa."
Arvioit mietinnössäsi, että poliittisen ja taloudellisen unionin tiivistäminen vaatii, että EU:n talousarvio kasvaa 5–10%:iin jäsenmaiden yhteenlasketusta bkt:stä...
"Se on signaali. Ajatuksena on, että rakentamamme Euroopan unionin tarkoituksena on olla vahvempia yhdessä ja harjoittaa solidaarisuutta. Tänään, globalisaation edessä, koko tämän kertyneen työn pitäisi olla vielä enemmän hyödyksi. Mutta jotta se olisi hyödyllistä ja jotta solidaarisuutta harjoitettaisiin, se pitää rahoittaa. Se on viesti, joka ei täsmää neuvostossa vallitsevan mielialan kanssa, mutta johon monet kollegat yhtyvät."
Onko verotuksen yhdenmukaistaminen mahdollista?
"Jäsenvaltioilta ei voida vaatia rajattomasti säästötoimenpiteitä ilman että esiin nousee kysymys tuloista. Se, minkä verran Euroopan alueella toimivat yritykset maksavat veroja, on kylläkin kysymisen arvoista."