One in five under 25 can't find a job within the EU. Parliament wants to use unspent 82 billion euros from structural funds to create new job opportunities in...(read more) Facebook
The EU's trade deficit with China tripled in just 10 years. How do we rebalance? As a first step, Members want to establish a monitoring board to find out to...(read more) Facebook
Some Parliament members are suggesting that European politicians should show Euro 2012 in Ukraine the red card in protest over the treatment of opposition...(read more) Facebook
Strong - but not invulnerable. Despite an impressive 4 metres and 600kg, the blue fin tuna is an endangered species. And why? Overfishing and illegal catches....(read more) Facebook Euroopan parlamentti valitsi aamulla uudeksi puhemiehekseen saksalaisen sosiaalidemokraatin Martin Schulzin äänin 387. Hän johtaa parlamentin istuntoja seuraaviin parlamenttivaaleihin saakka, jotka pidetään kesäkuussa 2014. Minkälainen mies tämä tunnettu poliitikko on? Tässä artikkelissa esittelemme lyhyesti Martin Schulzin.
Martin Schulz syntyi 20. joulukuuta 1955 Hehlrathissa, joka on pieni saksalaiskaupunki lähellä Saksan Hollannin ja Belgian puoleista rajaa. Kirjat ovat aina olleet Schulzin intohimo, ja lukion jälkeen hän kouluttautui oppisopimuksella kirjakauppiaaksi. Vuonna 1982 hän avasi Würselenissä oman kirjakauppansa, jota hän piti menestyksekkäästi 12 vuotta.
Hän aloitti poliittisen uransa 19-vuotiaana liittymällä Saksan sosiaalidemokraattien puolueeseen. Hänestä tuli 31-vuotiaana Saksan asukasluvultaan suurimman Nordrhein-Westfalenin osavaltion nuorin pormestari, kun hänet valittiin Würselenin pormestariksi. Hän piti virkaa 11 vuotta. "Tuo vaihe kasvatti innokkuuttani Eurooppaa kohtaan ja sai minut vakuuttumaan, että haluan auttaa Euroopan unionin rakentamisessa ja eteenpäin viemisessä", sanoi Schulz ajastaan paikallispoliitikkona.
Martin Schulz on ollut Euroopan parlamentin jäsen vuodesta 1994. Sinä aikana hän on toiminut useiden valiokuntien, mukaan lukien ihmisoikeuksien alavaliokunnan ja kansalaisvapauksien sekä oikeus- ja sisäasioiden valiokunnan, jäsenenä. Hän johti sosialistien PES-ryhmän Saksan valtuuskuntaa vuodesta 2000 lähtien ja toimi samalla sosialistien varapuheenjohtajana.
Vuonna 2004 hänet valittiin sosialistien ja demokraattien ryhmän puheenjohtajaksi. Hän toimi puheenjohtajana 17. tammikuuta 2012 asti, jolloin hänet valittiin parlamentin puhemieheksi. Schulz on toiminut Saksan SDP:n EU-asioiden edustajana ja hänen näkemyksensä ovat vaikuttaneet syvästi puolueen Eurooppa-myönteiseen politiikkaan.
Vaikka Schulz on erittäin tunnettu eurooppalainen poliitikko, hänellä on edelleen vahva side äänestäjiinsä. "Toimiessani oman kaupunkini pormestarina monien vuosien ajan, ihmisten huolien kuuntelu ja heidän kysymyksiinsä vastaaminen kuului päivittäiseen työhöni. Tämä on edelleen todella tärkeä osa työtäni".
Intohimoina kirjat ja jalkapallo
Martin Schulzin vaimo on puutarha- ja maisema-arkkitehti ja heillä on kaksi lasta. Schulzin harrastuksiin kuuluu lukeminen, historia ja jalkapallo – hän kannattaa paikallista 1. FC Köln -jalkapalloseuraa. Hänen lukemistoonsa kuuluu Tomasi di Lampedusan "The Leopard" sekä kaikki Eric Hobsbawmin kirjat.
Martin Schulz valittiin Euroopan parlamentin puheenjohtajaksi 17. tammikuuta 2012 kahden ja puolen vuoden ajaksi saatuaan 387 ääntä 670:stä.