Päänavigointiin (paina Enter-näppäintä)
Suoraan sivun sisältöihin (paina Enter)
Muiden verkkosivustojen luetteloon (paina Enter-näppäintä)

Jordanian kuningas Abdullah II: "Pidämme arabikevättä mahdollisuutena"

Toimielimet / Ulkosuhteet 18-04-2012 - 15:56
 
 
Jordanian kuningas Abdullah II puhui parlamentin täysistunnossa.   Jordanian kuningas Abdullah II puhui parlamentin täysistunnossa.

Euroopan parlamentin puhemies Martin Schulz toivotti Jordanian kuningas Abdullah II:n tervetulleeksi Euroopan parlamenttiin keskiviikkona 18. huhtikuuta. Jordanialla ja EU:lla on "syvä ystävyys", millä on elintärkeä rooli myrskyisällä alueella. Kuningas puhui mepeille Strasbourgin täysistuntosalissa.


"Pidämme arabikevättä mahdollisuutena", kuningas totesi ja kertoi, että Jordania on uudistanut perustuslakiaan. Hän sanoi, että Jordania aikoo olla turvasatama myrskyisällä alueella demokratisoitumisen sekä taloudellisten ja poliittisten uudistusten kautta.


Jordaniassa on nykyään kaikkien aikojen korkein työttömyysprosentti, ja kuningas alleviivasi, että on tärkeää saada aikaiseksi muutos niin sanotulle "odottajien sukupolvelle". Hänen mukaansa arabimailla on edessään pitkä kevät, ja "arabimaailma on hereillä".


Israelin ja Palestiinan kysymyksen suhteen kuningas totesi, että ainut lopullinen ratkaisu voi olla kaksi rauhanomaisesti rinnakkain elävää valtiota. "Meillä ei ole varaa vielä yhteen sukupolveen, joka odottaa Palestiinan valtiota", hän totesi.


Kolmannen virallisen Euroopan parlamenttiin suuntautuneen vierailunsa päätteeksi kuningas Abdullah sanoi, että EU on tärkeä kumppani ja että "yhdessä meillä on tahto ja viisaus onnistua". Mepit vastasivat puheeseen osoittamalla suosiotaan seisten.

Viite : 20120413STO42890