Pregovori o Brexitu: Odluka o novim odnosima

Od kada je najavila povlačenje iz Europske unije, Ujedinjena Kraljevina pregovara s EU-om o uvjetima kojima će regulirati svoj novi odnos.

Odnosi Europske unije i Ujedinjene Kraljevine
Odnosi Europske unije i Ujedinjene Kraljevine

Većina je glasača u Ujedinjenoj Kraljevini glasala za izlazak zemlje iz Europske unije 23. lipnja 2016. Vlada je službeni postupak otvorila 29. ožujka pokretanjem Članka 50 kojim se regulira postupak pregovora i povlačenja zemlje iz Europske unije.

UK je napustila Uniju 31. siječnja 2020., nakon što je postignut dogovor dobio zeleno svjetlo Europskog parlamenta i Vijeća.


Dva sporazuma

EU je od početka isticala nužnost dogovora oko građanskih prava, Sjeverne Irske i financijske nagodbe kao preduvjet za početak pregovora o budućim odnosima.


UK i EU složile se su oko dva dokumenta koji omogućavaju „uredno” povlačenje UK-a iz Unije. Prvi je Sporazum o povlačenju kojim se određuju uvjeti pod kojima UK napušta EU, „uzimajući u obzir okvir budućih odnosa s Unijom”, dok je sam dogovor o budućim odnosima dio zasebnog dokumenta, Političke deklaracije, kojim se uređuju temelji budućih EU-UK odnosa.


Što pokriva Sporazum o povlačenju

Između ostalog, Sporazum pokriva:


  • Prava građana Unije u UK-u
  • Prava građana UK-a u Uniji
  • Financijske obveze UK-a
  • Pitanja granica (posebno između Ujedinjenje Kraljevine i Republike Irske)
  • Međunarodne obveze UK-a (npr. Pariški sporazum)


Politička deklaracija o budućim odnosima postavlja temelje suradnje na raznim područjima, od obrane i borbe protiv terorizma do zaštite okoliša, obrazovanja i istraživanja.


Jedno od glavnih pitanja je dogovor o budućnosti trgovine, uključujući pitanje tarifa, standarda proizvodnje te rješavanja pravnih sporova. Ako se do kraja godine, dok traje prijelazno razdoblje, kroz pregovore o budućim odnosima ne postigne dogovor oko trgovine, zemlja nastavlja trgovati s EU-om prema pravilima WTO-a.

Saznajte više o tome kakav će biti odnos Europske unije i Ujedinjene Kraljevine u budućnosti.


Pregovori

Europsko vijeće (u kojem sjede šefovi vlada država članica) izdalo je smjernice za pregovore. Bivši povjerenik Michel Barnier u ime Europske unije predvodi pregovore, a Vijeće može uvijek razjasniti i osvježiti smjernice.


Uloga Parlamenta

Dogovoreni sporazumi ne mogu stupiti na snagu bez pristanka Parlamenta, a zastupnici mogu utjecati na tijek pregovora usvajanjem rezolucija sa službenim stajalištem Parlamenta.

Saznajte više o ulozi Parlamenta


Stajalište Parlamenta

Zastupnici su usvojili stajalište 5. travnja 2017. koje uključuje principe za pregovore između EU-a i Londona. Prioriteti uključuju prava građana koji žive u Ujedinjenoj Kraljevini i prava Britanaca u EU-u, očuvanje mirovnog procesa u Sjevernoj Irskoj i isplatu svih financijskih obveza.


Pregovarači EU-a i UK-a dogovorili su zajedničko izvješće o napretku 8. prosinca. Na plenarnoj sjednici 13. prosinca zastupnici su usvojili rezoluciju u kojoj podržavaju izvješće, ali ističu i otvorena pitanja koja će trebati riješiti prije finaliziranja Sporazuma o povlačenju:


  • Širenje građanskih prava na buduće partnere
  • Za građane EU-a i Velike Britanije koji prijavljuju stalno boravište mora biti dostupan jednostavan i deklaratoran administrativni postupak
  • Odluke Suda Europske unije o tumačenju odredbi o pravima građana moraju biti obvezujuće, kao i uloge budućeg neovisnog nacionalnog tijela (ombudsmana), osnovanog radi rješavanja žalbi građana
  • Pravo na slobodno kretanje diljem EU-a za sve građane Ujedinjene Kraljevine koji trenutno borave u državama članicama EU-27
  • Obveze koje se odnose na Sjevernu Irsku moraju se provesti

O ovim pitanjima zastupnici su raspravljali tijekom debate koja je prethodila plenarnom glasanju.


Zastupnici iz novog saziva Parlamenta raspravljali su 18. rujna 2019. o Brexitu i usvojili rezoluciju kojom podupiru stajalište EU-a.

U rezoluciji usvojenoj 15. siječnja 2020. istaknuli su probleme zbog kojih su zabrinuti za prava građana.

Parlament je odobrio Sporazum o povlačenju glasanjem 29. siječnja 2020., a UK je napustila EU 31. siječnja iste godine.