Brexit, Irska i pitanje granice

Izlazak UK-a iz Unije mogao bi najviše utjecati na Irsku. Parlament želi umanjiti posljedice Brexita na obje strane otoka.

Između Sjeverne Irske i Irske je oko 275 graničnih prijelaza. U usporedbi, na istočnoj granici EU-a, od Finske do Grčke, 137 je graničnih prijelaza. Odluka Ujedinjene Kraljevine iz 2016. o izlasku iz EU-a znači da bi 500 km granice uskoro moglo postati vanjska granica Unije. O ovoj jedinstvenoj situaciji mora se razgovarati u sklopu pregovora o Brexitu.


Pregovarači UK-a i EU-a dogovorili su nacrt teksta Sporazuma o povlačenju i Političke deklaracije u studenom 2018., ali oni nisu ratificirani. Dogovorili su i zaštitni mehanizam (backstop) kojim se izbjegava stvaranje „tvrde” granice koja bi mogla ugroziti Sporazum na Veliki petak (Belfastski sporazum). Zaštitni mehanizam stvara jedinstveno carinsko područje i aktivira niz mjera koje osiguravaju jednake uvjete tržišnog natjecanja za EU i UK. Zaštitni mehanizam se aktivira samo ako se na kraju dogovorenog prijelaznog razdoblja ne pronađe nikakvo drugo rješenje.


U UK-u postoji bojazan da bi se zaštitni mehanizam mogao koristiti za trajno držanje UK-a u carinskoj uniji EU-a. Boris Johnson, novi premijer UK-a, u 2019. je ponovno pregovarao o Sporazumu o povlačenju, uključujući revidirani protokol o Sjevernoj Irskoj i Republici Irskoj. UK i Europski parlament još trebaju odobriti dogovoreno.


Kako smanjiti posljedice za Irsku


Izlazak UK-a iz Unije bez dogovora bio bi štetan za obje strane. Službene brojke pokazuju da bi ekonomska šteta više pogodila UK. Na strani EU-a, Irska bi bila znatno pogođena. Trenutno se iz UK-a veliki broj proizvoda uvozi u Republiku Irsku, a cijene tih proizvoda mogle bi porasti zbog tarifa. Lanac opskrbe vjerojatno bi bio ozbiljno poremećen. Dodatno, situacija bi mogla utjecati na izvoz. U 2018. roba izvezena u UK iznosila je oko 11,5 posto ukupnog irskog izvoza. Postoji i rizik porasta napetosti u Sjevernoj Irskoj.


Irska može profitirati od nekoliko mjera EU-a za smanjenje posljedica izlaska bez dogovora. Financiranje bilateralnih mirovnih programa u Sjevernoj Irskoj nastavit će se barem do 2020. kako bi se podržao proces mirenja koji je započet Sporazumom na Veliki petak.


Nakon što je UK pokrenuo postupak iz Članka 50 u ožujku 2017., Parlament je izrazio zabrinutost zbog posljedica koje bi Brexit mogao imati za Irsku. Zastupnici su naglasili važnost očuvanja mirovnog sporazuma koji je završio tri desetljeća krvavog sukoba na otoku, a kojeg su građani odobrili 1998. Parlament je ponovno izrazio svoju zabrinutost u rezoluciji usvojenoj u rujnu 2019.


Bez stroge granice


U rezolucijama zastupnici kontinuirano naglašavaju kako treba izbjeći stvaranje stroge granice. Nakon dva desetljeća mira u Irskoj, kontrolni tornjevi i vojni nadzor su ukinuti te na tisuće ljudi prelazi otvorenu granicu svakoga dana. S obzirom na to da ni Britanija ni Irska nisu u Schengenskom sustavu, dvije zemlje su ustanovile zajedničko područje za putovanja.


Primjerice, pacijenti koji trebaju terapiju zračenjem putuju u Sjevernu Irsku, dok bolesna djeca iz Belfasta putuju u Dublin. Otprilike trećina mlijeka koja se proizvodi u Sjevernoj Irskoj obrađuje se u Republici, dok se 40 posto piletine proizvedene na jugu obrađuje u tvornicama na sjeveru. Guiness je pivo koje se proizvodi u Dublinu, ali ga se prevozi preko granice za pakiranje prije nego krene u izvoz. Na cijelom otoku postoji jedinstveno tržište električne energije.


„Nećemo dozvoliti da Irska pati“


Govoreći zastupnicima irskog parlamenta 21. rujna 2017. u Dublinu, koordinator za Brexit Guy Verhofstadt rekao je: „Granica je stvarala kaos, mržnju i nasilje. To što smo je umanjili na samo crtu na karti veliko je postignuće. Nećemo dopustiti da Irska pati zbog britanske odluke o povlačenju iz EU-a.“


Svi građani rođeni u Sjevernoj Irskoj imaju pravo na Irsko, dakle europsko, državljanstvo. U rezoluciji iz 3. listopada 2017. naglašeno je da ne smije biti nikakvih prepreka za te građane da koriste sva prava građana EU-a.


Parlament naglašava da će biti potrebno pronaći jedinstveno rješenje za pitanje granice.


Uloga Europskog parlamenta


EU naglašava kako značajan napredak treba ostvariti na tri specifična područja pregovora: pravima građana, podmirivanju financijskih obveza i Irskoj. Bilo kakav sporazum o povlačenju treba dobiti zeleno svjetlo Parlamenta kako bi stupio na snagu.


U rezoluciji usvojenoj 18. rujna 2019. zastupnici su ponovili da neće glasati za Sporazum o povlačenju bez zaštitnog mehanizma. No otvoreni su za povratak na originalni prijedlog EU-a za zaštitni mehanizam koji se odnosi samo na Sjevernu Irsku. Otvoreni su i za druga rješenja koja su legalna i operativna i u skladu s vodećim principima EU-a


Više informacija o ulozi parlamenta u Brexitu.

Daljnje informacije