Tribina "Garancija za mlade: dvije godine poslije" održana danas u Kući Europe 

Priopćenje za tisak 
 
 

Podijeli ovu stranicu: 

U Kući Europe je 5. svibnja održana tribina "Garancija za mlade: dvije godine poslije" u organizaciji Ureda za informiranje Europskog parlamenta u Republici Hrvatskoj i Mreže Mladih Hrvatske te sudjel

"Hrvatska nije zemlja koja može čekati, već mora brzo reagirati i odmah početi koristiti novac," istaknula je zastupnica Ivana Maletić u uvodnom izlaganju. Predstavila je Garanciju za mlade kao nov i inovativan pristup Europske unije pri pomoći u zapošljavanju mladih osoba koji garantira bržu aktivaciju mladih osoba na tržište rada. Zbog velike nezaposlenosti mladih u Hrvatskoj, s 43% treće u EU iza Grčke (49%) i Španjolske (48%), zastupnica Maletić istaknula je da je ''brza aktivacija potrebna jer mladi i nezaposleni čekanjem na Zavodu za zapošljavanje gube konkurentnost na tržištu rada pred svojim još mlađim kolegama'' Zastupnica smatra kako je u Hrvatskoj potrebno poboljšati partnerstvo sa sektorom mladih pri izradi strategija za mlade, a kao model koji predlaže za korištenje u Hrvatskoj ističe inkubatore za start-upove pri fakultetima, koji potiču samozapošljavanje mladih osoba.


''Trenutno koristim mjeru stručnog osposobljavanja i jako sam zadovoljan, ali pitanje je što nakon toga?'', rekao je korisnik programa Ivan Nekić i time prenio iskustva i dvojbe mladih o pronalaženju posla nakon razdoblja stručnog osposobljavanja kao jedne od mjera provedbe Garancije za mlade u Hrvatskoj. Druga korisnica Antonija Petković iznijela je dojam o značajnoj razlici između obrazovnog sustava i potreba na tržištu rada, a na to su se dovezali i panelisti. Mario Bebić, pomoćnik ministrice rada i mirovinskog sustava, te Mislav Balković, predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca u obrazovanju  smatraju kako se mjere zapošljavanja trebaju dodatno usmjeriti i na mlade ljude sa srednjom stručnom spremom.

''Praksa trebala biti prisutnija i tijekom samog obrazovanja'' rekla je o mjeri stručnog osposobljavanja Ana Miličević Pezelj, izvršna tajnica za socijalni dijalog i javne politike Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, dodavši kako je tijekom osposobljavanja potrebno urediti mentorstvo.


''U institucijama nedostaje ljudskih kapaciteta koje se bave povlačenjem sredstava iz fondova EU'' istaknuo je Luka Rajčić, voditelj Službe za programiranje i projekte iz nadležnosti Ministarstva rada i mirovinskog sustava. Na to se nadovezao Sven Janovski, potpredsjednik Mreže mladih Hrvatske rekavši da ''Uz stručno osposobljavanje, postoji sveukupno 27 mjera iz Garancije za mlade te da po tome Hrvatska ima najveći implementacijski plan od svih država članica EU-a, ali je zbog toga teško i iskoristiti većinu sredstava''.


''Potrebno je fokusirati implementacijski plan na manji broj mjera i na određeni segment populacija'', rekla je u zaključku zastupnica Maletić, te dodala ''da je jačanje gospodarstva preduvjet uspjeha svih mjera za zapošljavanje''.

 

Dodatne informacije:


Što je Garancija za mlade:

Garancija za mlade je novi pristup EU-a u rješavanju pitanja nezaposlenosti mladih osoba, kojim se sve osobe mlađe od 25 godina (u RH mlađe od 30 godina!) nastoji što brže aktivirati na tržištu rada:

  • Brza aktivacija podrazumijeva dobivanje kvalitetne ponude u roku od 4 mjeseca od napuštanja ili završetka obrazovanja ili nezaposlenosti
  • Kvalitetna ponuda odnosi se na ponudu za posao, ponudu naukovanja, odnosno vježbeništva i pripravništva ili nastavak obrazovanja