Hakerski napad: Istina priča i pouka za Europu

Nije teško postati žrtva računalnih kriminalaca, uvjerio se Peter Trap, 44-godišnji Nijemac koji se, nakon što su mu ukradeni osobni podaci, mjesecima borio da vrati tisuće eura koji su nestali s bankovnog računa. Oporavak i povrat novca bio je „spor, frustrirajući i zamoran“ postupak. Zbog brojnih takvih i sličnih slučajeva, Parlament se već dugo bori za strože kažnjavanje računalnog kriminala i bolju zaštitu osobnih podataka.

Illustration of credit card
U srpnju 2013. zastupnici su izglasali strože kazne za računalni kriminal.

Peter puno putuje i često koristi nezaštićene internetske veze, međutim, šokiralo ga je kad je otkrio da mu je naplaćeno više od 50 aplikacija za pametne telefone u online trgovini. Kupovine su bile obavljene preko profila, koristeći njegovo korisničko ime, lozinku i broj kreditne kartice te su ukupno vrijedile 3700 eura. „Bio mi je očito da sam žrtva hakerskog napada, ali kako da nekome objasnim i dokažem što se dogodilo?“


Peter se odmah javio svojoj kreditnoj kompaniji i trgovinu aplikacija, međutim, ni dalje nije siguran. „Moram priznati da sam se jako naljutio kad sam vidio nove „lažne“ kupovine kojima je opterećena moja kreditna kartica, ponovno, mjesec dana kasnije“. Ukupan račun iznosio je preko 4000 eura.


Novce je dobivao natrag idućih nekoliko mjeseci, a iako nikad nije saznao kako su mu ukradeni podaci, Peter je sada mnogo oprezniji. Negativno iskustvo nije značilo da je okrenuo leđa internetu, ali sada ne koristi nezaštićene mreže i kupuje aplikacije koristeći kupone.


U srpnju 2013. zastupnici su izglasali strože kazne za računalni kriminal kao što je krađa identiteta ili nezakonit ulazak i iskorištavanje računalnih sustava. Pripremaju i novi set zakona o zaštiti podataka koji bi korisnicima omogućio bolji nadzor nad vlastitim podacima, a novčano kaznio tvrtke koje koriste osjetljive podatke bez pristanka. Saznajte više!