NE za GMO: „Nedostaje nam dokaza da je ova sorta kukuruza sigurna“

Zastupnici su pozvali Europsku komisiju da ne dopusti genetski modificiranu sortu kukuruza Pioneer 1507 na europskom tržištu. Sorta je otporna na kukce, ali mogla bi biti opasna za bezazlene leptire i moljce, stoji u rezoluciji od 16. siječnja. „Na osnovu prijedloga pred nama, mogu reći kako nam nedostaje dokaza da je ova sorta genetski modificiranog kukuruza sigurna za EU tržište“, rekla je Dagmar Roth-Behrendt zastupnica u Odboru za okoliš koji je prethodno glasao protiv dozvole.

Interview with Dagmar Roth-Behrendt
Dagmar Roth-Behrendt (S&D, Njemačka)

Zašto se zastupnici protive davanju zelenog svjetla za ovu sortu genetski modificiranog kukuruza? Već imamo dozvoljene GM biljke pa zašto je ova drugačija?


Od kako se nisu obnovile dozvole za neke sorte sredinom devedesetih, samo je jedna sorta kukuruza dopuštena za uzgajanje i prodaju u EU, Monsantov MON 810. Ova sorta bi bila druga dopuštena.


Međutim, u slučaju 1507 iz tvrtke Pioneer, odlučili smo se usprotiviti prijedlogu za autorizaciju jer smo jako iznenađeni stavom iz Komisije koja je donijela odluku da se dopusti sorta unatoč tome što je 12 zemalja članica glasovalo protiv, a samo šest je glasalo za, nedovoljno da se donese odluka na Vijeću.


Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA, European Food Safety Authority) je u svojoj procjeni rizika pokazala da sorta može biti opasna za osjetljive leptire i moljce koje se izloži 1507 peludu. Bez obzira na to, Pioneer nije dostavio naknadnu dokumentaciju o monitoringu i rizicima za vrste.


Na kraju, Komisija je svoju odluku o autorizaciji donijela argumentirajući kako ju je na to obvezao Europski sud pravde (ECJ) prošlog rujna. No, sud je samo odlučio da Komisija mora djelovati, a ne da treba odobriti sortu.


Zahtjev za kultivacijom je prvi put predan još 2001. Očekujete li da će Vijeće uskoro postići dogovor?


Ne možemo znati hoće li ili ne stići odluka Vijeća. Ali, svaka nova autorizacija za uzgajanje genetski modificiranih organizama je problem, jer Vijeće ne može donijeti odluku za ili protiv. To je razlog zbog kojeg postupci čekaju i zbog kojeg se čeka dugo vremena bez da se dobije zadnja odluka.


Ima li GMO budućnost u Europi?


Prošlog srpnja Monstanto je najavio povlačenje svojih zahtjeva za odobrenje uzgoja nekoliko vrsta genetski modificiranih usjeva u EU, objašnjavajući kako zapravo nema komercijalnih razloga za uzgoj. Istina je da regulativa otežava stvar jer nekoliko zemalja članica ne žele dozvoliti uzgoj. Također se treba istaknuti kako nedostatak dokaza da su GM usjevi sigurni, ne pomaže uklanjanju sumnji koje imaju Europljani. Za sada se većina građana, njih 61 posto, protivi razvoju GM industrije u Europi. Smatraju da od GMO-a nema koristi, sigurnosti ni isplativosti.