Top teme s plenarnog zasjedanja: Ukrajina, Islamska država, nezaposleni i proračun

U povijesnom glasovanju ovog utorka, parlamentarni zastupnici u Strasbourgu i Kijevu istovremeno su izglasali ratifikaciju Sporazuma o suradnji EU-a i Ukrajine. Što se tiče ruskog embarga na europske poljoprivredne proizvode, Parlament je predložio povećanje financijske pomoći za tvrtke koje trpe posljedice. Raspravljalo se i o prijetnji Islamske države te nezaposlenosti među mladim ljudima u Europi. Više u našem kratkom pregledu plenarnog tjedna.

Kako je bilo na rujanskoj sjednici

Parlament je dao zeleno svjetlo Sporazumu o suradnji kojim se jačaju političke i ekonomske veze između Ukrajine i EU-a. Zastupnici u ukrajinskoj Radi glasali su u isto vrijeme putem video prijenosa iz Kijeva.


U rezoluciji izglasanoj 18. rujna, zastupnici su podržali zadnje europske sankcije protiv Rusije i predložili povećanje pomoći na 125 mil. eura tvrtkama pogođenima ruskim embargom na uvoz poljoprivrednih proizvoda.


EU mora iskoristiti sve alate kako bi pomogla iračkim nacionalnim i lokalnim vlastima u borbi protiv Islamske države, uključujući i prikladna vojna rješenja, rekli su zastupnici u rezoluciji 18. rujna.


Međunarodna zajednica podcijenila je epidemiju ebole u zemljama zapadne Afrike. Radi se o izazovu globalnoj sigurnosti, rekli su zastupnici te pozvali na veći i brži pristup lijekovima.


Proračun EU-a kakvog su predložile vlade zemalja članica zanemaruje njihovo vlastito obećanje – da će pomoći u poticanju rasta i otvaranju radnih mjesta, rekli su zastupnici nakon što je prijedlog proračuna predstavio predstavnik Vijeća Enrico Zanetti.


Države članice trebale bi bolje trošiti šest milijardi eura namijenih rješavanju problema nezaposlenosti mladih, poručili su zastupnici 17. rujna.


Podizanjem cijena novih lijekova farmaceutska industrija prijeti pravu građana na jednak pristup lijekovima te dodatno opterećuje zdravstveni sustav, zaključak je rasprave održane 16. rujna.


U srijedu, 17. rujna, zastupnici su odobrili paket pomoći radnicima koji su otpušteni kao tehnološki višak u Španjolskoj, Nizozemskoj, Grčkoj i Rumunjskoj koji su izgubili posao zbog globalizacije ili krize.


Kako bi se unaprijedilo jedinstveno digitalno tržište EU treba do kraja zabraniti naplatu roaminga, promovirati e-trgovinu i zaštitu podataka, rekli su zastupnici u raspravi u utorak, 16. rujna.

Dodatne informacije