Jerzy Buzek o energetskoj uniji: „Jaki pokretač ekonomskog rasta i otvaranja novih radnih mjesta“

Sigurnost opskrbe, cijena energenata, novi izvori… energetika je visoko na popisu političkih prioriteta u Europi, pri čemu je stvaranje energetske unije važan plan i za predsjednika Komisije Jean-Claudea Junckera. Nakon što su u Europskom parlamentu 25. veljače o energetskim problemima zastupnici razgovarali s povjerenikom Marošom Šefčovičem, Jerzy Buzek, predsjednik Odbora za industriju istaknuo je: „Energetska unija potaknut će ekonomiju i stvaranje radnih mjesta“

Energy Union ITW with MEP J BUZEK_
Jerzy Buzek, bivši predsjednik Parlamenta i predsjednik Odbora za industriju i energiju

Što je energetska unija i zašto je trebamo?

 

Energetska unija je politički kišobran pod kojima se povezuju svi relevantni sektori i subjekti, a koji će omogućiti integrirani pristup energetskim izazovima. Također može postati jaki pokretač ekonomskog rasta, tržišnog natjecanja i otvaranja novih radnih mjesta.


Stabilna, održiva, cjenovno prihvatljiva i konkurentna energetika je izazov koji nijedna država članica EU-a ne može riješiti samostalno. Kako bi odgovorili na izazov tražimo integrirane mjere, ali implementacija toga svega je daleko od toga da bude gotova.


Političko stanje u zemljama dobavljačima – Rusiji, Ukrajini i zemljama Sjeverne Afrike – prilično je nestabilno. Kako će energetska unija unaprijediti energetski sektor i kakve bi to posljedice imalo na naše odnose s, primjerice, Rusijom?


Unutarnje energetsko tržište s izvrsnom razinom povezanosti i bez izoliranih „energetskih otoka“ omogućit će nam da pomažemo jedni drugima te da garantiramo kontinuiran dovod energenata svim regijama.


Svrha energetske unije je naša unutarnja sigurnost, otpornost i mogućnost da sami odlučujemo o energetskim tokovima. Projekt nije usmjeren protiv nikoga vani. Razvoj odnosa s Rusijom je možda dao vjetar u leđa ideji da trebamo ubrzati odlučivanje o energetskom tržištu, ali mijenjanje odnosa s Rusijom svakako nije jedan od ciljeva energetske unije.


Koja je uloga Parlamenta?


Prije svega, Parlament ima pravo temeljito proučavati političke procese u EU-u, a ova energetska strategija je svakako jedna od njih. Štoviše, potrebno je pravovremeno informirati 500 milijuna građana – koje zastupamo u Parlamentu – kao i važne dionike na energetskom tržištu.

 

Stabilna, održiva, cjenovno prihvatljiva i konkurentna energetika je izazov koji nijedna država članica EU-a ne može riješiti samostalno.
Jerzy Buzek

Poveznice

Kako izbjeći energetsku krizu EU-a kad počne zima?