Pargneaux o COP21: Ovo treba biti konferencija na kojoj se ne samo razgovara, već odlučuje

Sve veće temperature mora, topljenje ledenjaka te ekstremno vrijeme poput čestih suša i poplava simptomi su klimatskih promjena. Na Međunarodnoj konferenciji UN-a o klimatskim promjenama u prosincu političari će pokušati postići novi globalni dogovor. Danas, 23. rujna Odbor za zaštitu okoliša usvojio je izvješće o parlamentarnom službenom stajalištu u pregovorima. Izvjestitelj Gilles Pargneaux (S&D, Francuska) ističe kako trebamo uvjerljiv dogovor o financiranju za pomoć zemljama u razvoju.

Interview with Gilles Pargneaux
Gilles Pargneaux

U vašem izvješću parlament se zalaže za smanjenje stakleničkih plinova od 40 posto sa razina iz 1990. do 2013. godine. Kako uvjeriti Kinu, Sjedinjene države i države članice Europske unije da prihvate cilj?


Radi se o postupku pregovora. Izvješće je usvojeno od strane Odbora za zaštitu okoliša, a plenarna sjednica će o njemu odlučiti 14. listopada. Radi se o službenom stajalištu Europskog parlamenta.


Parlament će biti prisutan na Konferenciji u Parizu. Od trenutka kad imamo svoje stajalište - koje će biti jako ambiciozno, za razliku od zemalja, kao što je Kina - bit ćemo u kontaktu s stranim zemljama na konferenciji na kojoj trebamo ne samo razgovarati, već odlučiti.


Vaše izvješće traži dodatne izvore financiranja kako bi podržali ambiciozno smanjenje emisija stakleničkih plinova i prilagodbu klimatskim promjenama. Kako doći do potrebnog novca?


Trebamo uvjerljiv dogovor o financiranju, stoga tražimo plan za Zeleni klimatski fond vrijedan 100 milijardi dolara godišnje koji treba pomoći zemljama u razvoju koje same nemaju sredstva za borbu protiv klimatskih promjena.


Fond će financirati prilozi zemalja. Izvješće predlaže određen broj inovativnih načina za financiranje fonda, vezan uz, primjerice, zelenu energiju. Financijski paket bit će kamen temeljac pariškog dogovora. Ako ne postignemo dogovor oko Zelenog fonda i kako ga financirati, smatram da ćemo nažalost završiti bez dogovora ili s polovičnim neuspjehom.


Koju ulogu ima Parlament na Konferenciji?


Smatramo da Parlament treba biti na čelu zajedničkih napora da se osigura uspjeh COP21, jer se radi o bitci stoljeća. Ako ništa ne učinimo, imat ćemo povećanje temperature od prosječno dva Celzijeva stupnja. Svjedočit ćemo prirodnim nepogodama, nestašici hrane, što će dovesti do gotovo 200 milijuna klimatskih izbjeglica na svijetu, procjenjuju stručnjaci.

Parlament traži

  • Smanjenje emisija za 40 posto sa razina iz 1990. do 2030. godine
  • Povećanje udjela obnovljivih izvora energije
  • Smanjenje energetske potrošnje za 40 posto