Mivel foglalkozik az Európai Parlament? 

Az Európai Parlament (EP) az Európai Unió hét intézményének egyike, amely az EU közvetlenül megválasztott jogalkotói szerve. Az uniós országok ötévente választásokat tartanak, hogy megválasszák az EP-képviselőket, akik több százmillió polgárt képviselnek. A 2024-es választásokon az EP-képviselői helyek száma 720-ra emelkedik a korábbi 705 helyett. Franciaország, Spanyolország és Hollandia kettő-kettő, míg Ausztria, Dánia, Belgium, Lengyelország, Finnország, Szlovákia, Írország, Szlovénia és Lettország egy-egy további képviselői helyet kap.

A parlamenti képviselők az Európai Unió Tanácsával (amely az uniós tagállamok kormányaiból áll) közösen módosítják és hagyják jóvá az uniós jogszabályokat, köztük a többéves és az éves költségvetést is. A többi uniós intézmény, köztük az Európai Bizottság elszámolással tartozik az Európai Parlamentnek.

Az EP-képviselők emellett megválasztják az Európai Bizottság elnökét, és kulcsszerepet játszanak a biztosjelöltek átvilágításában, amely egyéni meghallgatások keretében történik. Ezután egy egyetértésről szóló szavazás során eldöntik, jóváhagyják-e a biztosi testületet (amely a huszonhét biztost együttesen jelenti).