One in five under 25 can't find a job within the EU. Parliament wants to use unspent 82 billion euros from structural funds to create new job opportunities in...(read more) Facebook
The EU's trade deficit with China tripled in just 10 years. How do we rebalance? As a first step, Members want to establish a monitoring board to find out to...(read more) Facebook
Some Parliament members are suggesting that European politicians should show Euro 2012 in Ukraine the red card in protest over the treatment of opposition...(read more) Facebook
Strong - but not invulnerable. Despite an impressive 4 metres and 600kg, the blue fin tuna is an endangered species. And why? Overfishing and illegal catches....(read more) Facebook Előfordul, hogy az internetezők olykor olyan adatokat is megosztanak a közösségi oldalakon, amelyeket később megbánnak és törölnének. Az interneten azonban szinte lehetetlen eltüntetni a múlt nyomait. Erre is próbálja felhívni a figyelmet a január 28-i európai adatvédelmi nap.
A személyes adatok védelme az Európai Parlamentben is rendszeresen napirendre kerül, legyen szó a nemzetközi pénzforgalomban használt banki adatokról vagy utasadatokról.
A 2011 júliusában a Parlament állásfoglalásában üdvözölte, hogy az Európai Bizottság új adatvédelmi jogszabályjavaslatot készít.
De mennyire tudatosak az európaiak, amikor a személyes adatok védelméről van szó? Tavaly az Eurobarometer készített felmérést a témában. Birgit Sippelt (szocialista, német), az állampolgári jogi szakbizottság egyik tagját arra kértük, hogy kommentálja a felmérés néhány eredményét a Parlament eddigi munkája és az új jogszabályjavaslat tükrében.
Az európaiak 74%-a szerint a személyes adatok megosztása az interneten egyre inkább mindennapjaink része.
Sippel: „Az 1995-ös adatvédelmi irányelv nem felel meg az internet kihívásainak, ezért módosítani kell azt. Olyan szabályokra van szükség, amelyek magas szintű védelmet garantálnak anélkül, hogy szűkítenék a véleménynyilvánításhoz és információhoz való jogot, vagy megakadályoznák a személyes jogokat nem sértő adatfeldolgozást.”
Az uniós polgárok 75%-a szerint lehetőséget kell adni arra, hogy egy honlapról bármikor törölhessék személyes adataikat.
Sippel: „Minden uniós polgárnak biztosítani kell a jogot arra, hogy ha szeretnék, törölhessék az internetről a korábban felvitt adataikat, amikor azok tárolása már nem indokolt. Ezt a jogot az uniós polgároknak az EU-n belül és kívül egyaránt biztosítani kell. De az is fontos, hogy az emberek tudják, hogy ki, mikor, meddig és milyen célokból használja személyes adataikat.”
Az európaiak 67%-a nem tudja, hogy léteznek nemzeti adatvédelmi hatóságok.
Sippel: „A nemzeti adatvédelmi hatóságokra jelenleg eltérő szabályok vonatkoznak a tagállamokban, az európai minimumkövetelményeket nem mindenhol egyformán ültették át és hajtották végre. A Parlament ezért üdvözli a Bizottság javaslatát, amely szerint meg kell erősíteni ezeket a hatóságokat. Csak egy összehangolt jogszabályi keret segíthet abban, hogy ne lehessen visszaélni az európaiak személyes adataival.”