One in five under 25 can't find a job within the EU. Parliament wants to use unspent 82 billion euros from structural funds to create new job opportunities in...(read more) Facebook
The EU's trade deficit with China tripled in just 10 years. How do we rebalance? As a first step, Members want to establish a monitoring board to find out to...(read more) Facebook
Some Parliament members are suggesting that European politicians should show Euro 2012 in Ukraine the red card in protest over the treatment of opposition...(read more) Facebook
Strong - but not invulnerable. Despite an impressive 4 metres and 600kg, the blue fin tuna is an endangered species. And why? Overfishing and illegal catches....(read more) Facebook Kedden arról kérdezik a képviselők az Európai Bizottság tagjait, hogy milyen visszajelzések érkeztek eddig az eurókötvények bevezetéséről készült zöld könyvre. Az eurókötvények közép távon stabilitást jelenthetnek az eurózóna számára, de rövid távú megoldásokra is szükség van - áll abban az állásfoglalás-tervezetben, amelyről szerdán szavaz a Parlament. De mit érdemes tudni az eurókötvényekről? Útmutató.
A kötvény egy hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, amelynek kibocsátója arra vállal kötelezettséget, hogy egy adott pénzösszeget és annak kamatát a kötvény tulajdonosának, azaz a hitelezőnek visszafizeti. Kötvényeket kibocsáthat egy állam, de akár egy vállalat is. Minél kockázatosabbnak ítéli meg a hitelező a befektetést, annál nagyobb kamattal lesz hajlandó csak hitelezni.
Az eurózóna eladósodott, rossz gazdasági helyzetben lévő országai csak magas kamat megfizetése mellett, drágán jutnak forrásokhoz a nemzetközi pénzpiacokon. Ezért nehezen tudják hiteleiket törleszteni és költségvetési kiadásaikat fedezni.
Tavaly az Európai Bizottság egy tanulmányt (zöld könyvet) készített a stabilitási kötvényeknek is nevezett eurókötvények bevezetéséről. Az eurókötvények lényege, hogy az eurózónában közösen bocsátanának ki kötvényeket a tagok, és osztoznának a hitelek törlesztésének költségeiben is. Az elképzelések szerint mindez a következő előnyökkel járna:
a nehézségekkel küzdő országoknak egy új eszköz állna rendelkezésére adósságaik törlesztésére, amely egyben biztonságosabb befektetési lehetőséget kínálna a befektetőknek és a hitelezőknek
javulna az eladósodott tagállamok hitelminősítése
olcsóbb lenne a hitelhez jutás
megerősödne a gazdasági és monetáris unió, a pénzügyi stabilitás az eurózónának is jót tenne
az euró, mint nemzetközi tartalékvaluta megerősödne
Ugyanakkor a legjobb hitelminősítéssel rendelkező eurózóna‑tagok, akik most nagyon kedvező feltételekkel jutnak forrásokhoz a piacokon, attól tartanak, hogy az eurókötvények bevezetése hátrányosan érintené őket.
Szerintük az eurózóna legfontosabb strukturális problémája, amelyet rövid távon kezelni kell, a költségvetési egyensúly megteremtése a tagállamokban.
A pénzügyi fegyelem az eurókötvények bevezetésének feltétele
A Parlament gazdasági szakbizottsága decemberben elfogadott egy állásfoglalást, amely üdvözli az eurókötvények bevezetésének ötletét. Ugyanakkor a képviselők szerint olyan megoldásokra van szükség, amely az eladósodottság mértékétől és a hitelképességtől függetlenül minden ország számára vonzó, és növeli a versenyképességet. Az adósságállomány csökkentésére kikényszeríthető hitelprogramokat javasol az EP.
A képviselők szerint a közös kötvénykibocsátás feltétele a szigorúbb pénzügyi koordináció is, ami javítaná a gazdasági irányítást és elősegítené a gazdasági növekedést.