Az EU szerepe a nemzetközi kereskedelmi színtéren (infografika)

Export, import, a kereskedelemben résztvevők száma és sok más: összegyűjtöttük a főbb érdekességeket az EU nemzetközi kereskedelemben betöltött szerepéről.

Infografika, amely a 2019-es globális export- és áruimportot mutatja be.
Az EU exportja a globális export 15,6%-át adta, az import esetében pedig 13,9%-ot 2019-ben.

Az EU nemcsak a tagállamok közötti kereskedelem előmozdításán dolgozott és dolgozik a mai napig is, számos jogszabály és tárgyalás célja, hogy az Unió vonzó célpont legyen a tagállamokon kívülről érkező befektetők számára is. Az EU exportja a globális export 15%-át, míg az import 14%-át adta 2021-ben, így az Egyesült Államok és Kína mellett a nemzetközi kereskedelmi színtér egyik kiemelkedő szereplője.

Kereskedelmi egyezmények


Az EU-nak jelenleg 130 kereskedelmi egyezménye van érvényben, illetve van az elfogadás vagy a tárgyalás folyamatában.

A megállapodások célja nemcsak a vámok csökkentése, vagy eltörlése, hanem az is, hogy a kereskedelmi partnereink elismerjék és betartsák az uniós minőségi és biztonsági sztenderdeket. Az EU számára fontos, hogy megfelelő védelmet élvezzenek az olyan termékek, mint például a pezsgő, vagy a rokfort sajt.

Kereskedelmi egyezményeink infografika
Kereskedelmi egyezményeink

A kereskedelmi egyezményeket az EU egyben eszközként is használja a környezetvédelmi, vagy éppen munkajogi szabályainak és sztenderdjeinek betartatására. Például igyekszik elkerülni az olyan termékek importját, amelyek készítéséhez gyerekmunkát alkalmaztak.

Az EU legutóbb 2020 januárjában Japánnal írt alá kereskedelmi megállapodást, melyet a Parlament 2020 februárjában fogadott el. Számos más egyezményről jelenleg is tárgyal. Emellett 2021 májusában a Parlament jóváhagyta az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodást

Export és import infografika
Export és import

EU import és export


Az EU kereskedelmi egyezményeinek köszönhetően a tagállamok előtt számos új lehetőség nyílik a szolgáltatásaik és termékeik kivitelére. Azoknak a cégeknek, amelyek pedig belépnének az uniós piacra, ugyanúgy be kell tartaniuk a minőségi előírásokat, mint a helyi vállalkozásoknak, így előzi meg az EU, hogy igazságtalanul előnyökhöz jussanak.

2022-ben az EU 432 milliárd eurós áruforgalmi deficittel rendelkezett, ami főként az energiaárak meredek emelkedésének volt köszönhető. A helyzet azonban javulóban. A kereskedelmi deficit a 2022 harmadik negyedévi 150 milliárd euróról 2022 negyedik negyedévére 78 milliárd euróra, 2023 első negyedévére pedig 2 milliárd euróra csökkent. Az EU fő exportpartnere 2022-ben az Egyesült Államok volt, míg az import esetében Kína.

Az EU-ból exportált áruk leggyakoribb célállomása 2022-ben az Egyesült Államok maradt, 20%-os részesedéssel. Az Egyesült Királyság volt a második legnagyobb uniós exportcélpont 14,4 % -kal, ezt követte Kína 10,5 %-al.



Uniós export és import 2019-ben országonként
Az EU legjelentősebb kereskedelmi partnerei

Az Unión kívüli államokkal folytatott kereskedelem többmillió munkahelyet teremtett Európában. Az Európai Bizottág 2017-es becslése szerint ez a szám 36 millió körül mozog.

A nagyobb versennyel a vásárlók is jól járnák, hiszen végső soron az európai cégeket arra készteti, hogy nagyobb választékkal és alacsonyabb árakkal kínálják a termékeiket.

Interaktív térkép: hány állást támogat az export az Ön országában?

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemnek köszönhető munkahelyek száma 2018-ban
Európaiak milliói dolgoznak a nemzetközi kereskedelemben

További információ

Kacsolódó cikkek