A Brexit és az EU-s költségvetés: meddig fizet még az Egyesült Királyság?

Az Egyesült Királyság pénzügyi kötelezettségeinek rendezése a Brexit-tárgyalások egyik sarkalatos pontja.

Brexit and EU budget: how much the UK should still pay the EU ©AP Images/European Union-EP
A Brexit hatása az EU-s költségvetésre ©AP Images/European Union-EP

Az Európai Unió tagországaként az Egyesült Királyság számos kötelezettségvállalást tett, ezek közül jó néhány az EU hosszú távú költségvetéséhez, más néven a többéves pénzügyi kerethez (MFF) kapcsolódik. Most, hogy megkezdődtek a tárgyalások a kilépésről és a jövőbeni kapcsolatokról, az egyik fő feladat, hogy a felek meghatározzák, mi történik ezekkel a vállalásokkal.

A pénzügyek rendezése számos területet érint az infrastrukturális beruházásoktól kezdve a nemzetközi fejlesztési segélyeken át a brit uniós dolgozók nyugdíjáig.

Az EU-s költségvetés és a Brexit

A Brexitnek komoly hatása van az EU büdzséjére, hiszen a kilépést követően az eddiginél kisebb összeggel gazdálkodik majd az EU. Jens Geier (szocialista, német) az EU-s költségvetésért felelős parlamenti jelentéstevő interjúnkban elmondta, hogy már látszik a brit EU-tagságról szóló népszavazás eredményének negatív hatása az EU költségvetésén, de az Európai Parlament dolgozik azon, hogy megfelelően kezelje az új helyzetet.

Az is fontos kérdés, hogy a kilépést követően az Egyesült Királyság mennyivel járuljon még hozzá az uniós büdzséhez. Az EU költségvetését bemutató infografikánkból kiderül, hogy milyen forrásokból áll össze a költségvetés, és az is, hogy az Egyesült Királyságban, valamint a többi uniós országban mire és mennyit költ az EU.

A Parlament álláspontja

Az EP az Egyesült Királyság kilépési szerződésének elfogadásához fűzött feltételeit 2017. április 5-én határozta meg. Ezek között szerepel, hogy az Egyesült Királyság a kilépésig az EU Szerződésből fakadó minden jogát és kötelezettségét tovább kell, hogy gyakorolja, még ha azok túl is nyúlnak a kilépés dátumán - ide értve a jelenlegi hosszú távú uniós költségvetésből eredő kötelezettségeket.

A képviselők elfogadták a tárgyalásra vonatkozó alapelveket is. Bármilyen egyezmény születik a kilépésről, azt az EP-nek is jóvá kell hagynia. A Parlament szerepéről ide kattintva lehet többet megtudni.