Külföldi befektetések az EU-ban: gazdasági előnyök és az európai érdekek védelme

Keretrendszert hozna létre az EU az ide érkező közvetlen külföldi befektetések egységes európai átvilágításához. A javaslatról február 14-én szavaztak a képviselők.

Magnifying lens on world map. ©AP Images/European Union-EP
Rengeteg külföldi befektetés érkezik az EU-ba ©AP Images/European Union-EP

Az új uniós szintű külföldi működőtőke-átvilágítási rendszer az EU területére érkező külföldi működőtőkét ellenőrzi majd nemzetbiztonsági és közbiztonsági megfontolások alapján. Célja, hogy az Unió nyitott maradjon a külföldi befektetésekre, ugyanakkor azt is biztosítsa, hogy azok nem jelentenek veszélyt az érzékeny szektorokra és a befektetők nem jutnak hozzá érzékeny adatokhoz és információkhoz.

A problémát ugyanis azt jelenti, ha bizonyos esetekben a külföldi befektetők befolyása nagyon megnő és olyan stratégiai jelentőségű eszközökhöz jutnak, amelyekkel a biztonságunk, vagy közrendünk szempontjából fontos európai cégeket is irányíthatják. Ilyenek például az infrastruktúrában, vagy különleges adatok védelmével és biztonságával foglalkozó vállalkozások.

Külföldi befektetések az EU-ban

„Ezzel a mechanizmussal felléphetünk az iparunkat, a technológiáinkat és a stratégiai érdekeinket fenyegető veszély ellen. Európa továbbra is nyitva áll a külföldi beruházások előtt, de kezébe veszi a sorsát” - mondta a témáért a Parlamentben felelős Franck Proust (néppárti, francia) jelentéstevő a plenáris vita során.

Az EU a világ egyik legnyitottabb beruházási rendszere, és az uniós tagállamok együttvéve a világon a legkisebb mértékben korlátozzák a közvetlen külföldi befektetéseket. Ezek ugyanis fontos bevételt és sok munkahelyet jelentenek az EU számára. 2017 végén az összes külföldi működőtőke-befektetés 6,3 billió eurót jelentett az EU-nak, ezzel pedig az USA (2,2 billió euró) és Svájc (800 milliárd euró) mellett a világ vezető beruházójává vált.

A közvetlen külföldi beruházások átvilágítása

Jelenleg az Unió 14 országában működik már beruházás-átvilágító rendszer, azonban a mechanizmusok mind az általuk vizsgált terület, mind felépítés tekintetében jelentősen eltérnek egymástól. Az új uniós szabályozás nem ezeket a tagállami rendszereket akarja összehangolni, hanem a tagállamok és az Európai Bizottság közötti együttműködést és információcserét kívánja megerősíteni.

EU és a globalizáció

Ezek az új szabályok beleilleszkednek abba a sémába, ahogyan az EU a globalizációt kezeli. Az Unió kereskedelmi megállapodásokat köt és fellép a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok ellen is. 2018 májusában a képviselők elfogadták az EU dömpingellenes politikájának megerősítésére vonatkozó új szabályokat.

Infografikánk segítségével kövesse végig, hogyan alakul az EU szerepe a nemzetközi kereskedelmi színtéren.