Martin Schulz: Együttérzés és emberség kell, hogy motiválja döntéseinket

A menekültválság volt a téma a tagországok állam- és kormányfőinek szerdai rendkívüli ülésén. A találkozó megnyitóján Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke beszédében emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió egyik alapvető értéke a szolidaritás. „A Parlament az EU Tanácsához hasonlóan az egyik legfontosabb prioritásként elkötelezte magát a Bizottság szeptember 9-én bejelentett javaslatai mellett és további önálló indítványokkal fog előállni" - mondta az EP elnöke.

European Parliament President Martin Schulz press point at the arrival of the European Summit © European Union 2015 - European Council
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke beszédet mondott a tagállamok állam- és kormányfőinek szerdai rendkívüli ülésén. © European Union 2015 - European Council

A csúcstalálkozón Martin Schulz üdvözölte, hogy a tagországok igazságügyi- és belügyminiszterei kedden elfogadták a 120 ezer ember áttelepítéséről szóló sürgősségi tervet. A javaslatot a Parlament az előző héten jóváhagyta. Az EP elnöke szerint a következő lépés a tagállamok számára kötelező intézkedések bevezetése a menekültek áthelyezésére. „Néhány százezer ember elosztása a 28 tagállam 507 millió lakosa között nem jelenthet problémát. Ez nem „német probléma", „görög probléma", vagy „magyar probléma". Ez a közös feladatunk."


A belső határok ellenőrzésének visszaállítása kapcsán az EP elnöke hangsúlyozta, hogy a határok lezárása csak időszakosan megengedett. „Az emberek az életükért menekülnek az Aszad-rezsim, vagy az Iszlám Állam elől, a kerítések és falak nem állítják meg őket. Az nem bűncselekmény, ha valaki azért lépi át a határt, hogy menedéket kérjen."


A szíriai helyzet tekintetében Martin Schulz kiemelte, hogy a menekültválság problémájának gyökerével is foglalkozni kell. „Sürgősen tűzszünetet kell kötni" - mondta az EP elnöke. Martin Schulz emellett hangsúlyozta, hogy az EU-nak nagyobb mértékben kell hozzájárulnia a humanitárius és fejlesztési segélyezéshez Szíriában.


Az EP elnöke szerint a korszak egyik legnagyobb kihívásával néz szembe az EU. „Nem a félelem, hanem az emberek által mutatott együttérzés és emberség kell, hogy vezérelje politikai döntéseinket."


További részletek