Terrorizmus elleni fellépés: az EP támogatja az utasadat-nyilvántartási rendszert
A 2001. szeptember 11-i New York-i terrortámadás után az Egyesült Államok hozzáférést kért a tengerentúli repülőjáratok utasainak adataihoz, hogy hatékonyabban felléphessen a terroristákkal szemben. Egy közös utasadat-nyilvántartási rendszer (PNR) régóta napirenden van az Unióban is, amelynek létrehozásáról tavaly decemberben előzetes megállapodást kötött a Parlament és a Tanács. Az EP-képviselők az április 14-i plenáris ülésen jóváhagyták az erre vonatkozó irányelv tervezetét.
Milyen adatokat tartalmaz a PNR?
Az utasadat-nyilvántartási rendszer a nemzetközi repülőjáratokkal utazók adatait, például nevét, címét, bankkártya adatait, utazási dátumait és fizetési információit gyűjtené össze egy helyen.
Uniós irányelv
A PNR-ről szóló irányelv tervezete szerint a légitársaságoknak az EU-ba érkező vagy onnan távozó utasok adatait meg kell osztaniuk az uniós országokkal a súlyos bűncselekmények és terrorizmus felderítése érdekében. Indokolt esetben a tagállamok kérése kiterjedhet az Unión belüli repülőjáratokra is.
A PNR egységes formában, rendszerezve 5 évig megőrzi a nemzetközi légitársaságok utasainak adatait, az első 6 hónapban mindent, ezt követően pedig csak néhány részletet.
Az utasadat-nyilvántartási rendszerre vonatkozó javaslatot 2013-ban adatvédelmi és alapjogi aggályok miatt az EP állampolgári jogi szakbizottsága lesöpörte az asztalról. A közelmúltban elkövetett európai terrortámadások miatt viszont újra napirendre került a téma.
A Parlament, a Tanács és a Bizottság között 2015 szeptemberében indult meg az egyeztetés az irányelv kidolgozásáról, decemberben pedig az EP és a Tanács előzetes megállapodásra jutott a tervezetről.
Az EP-képviselők április 13-án megvitatták, a rákövetkező napon pedig jóváhagyták az utasadat-nyilvántartási rendszerre vonatkozó irányelv tervezetét. A tagállamoknak két évük van arra, hogy átültessék az irányelvet a nemzeti jogukba.