Költségvetés: az EP több forrást akar munkahelyteremtésre és a fiatalok számára 

Sajtóközlemény 
 
 
Budget illustration photo ©AP Images/ European Union-EP  

Az EP több pénzt akar a fiatalkori munkanélküliség csökkentésére, gazdaságélénkítésre és a menekültválság kapcsán a harmadik országok segítésére. A 2017-es költségvetésről szóló szavazáson a képviselők elutasították a Tanács által javasolt megszorításokat. A szükséges plusz forrásokat a Parlament a többéves pénzügyi keret (MFF) félidei felülvizsgálata kapcsán szerzett előirányzatokból biztosítaná.

A képviselők a 2017-es kötelezettségvállalási előirányzatokat 160.7 milliárd euróban emelték (ez 4.1 milliárd euróval több, mint a tervezet), míg a kifizetésekre 136.7 milliárd eurót (2.5 milliárddal többet, mint a Tanács) javasoltak.


“Ha tényleg ki akarunk evickélni a mostani válságokból, akkor ehhez megfelelő költségvetésre van szükség. Amikor a 2014-2020-as többéves pénzügyi keretről tárgyaltunk, még sokkal kevesebb menekült érkezett Európába. Be kell látni, hogy a körülmények megváltoztak. Ambiciózus költségvetésre és az MFF alapos felülvizsgálatára van szükség” - mondta a szavazás előtt Jens Geier (S&D, Németország) jelentéstevő.


“A fiatalkori munkanélküliség ma is riasztóan magas Európában. Az MFF felülvizsgálatával több forrást tudunk teremteni. Ezzel a pozícióval megyünk a Tanáccsal tárgyalni” - tette hozzá Indrek Tarand (Zöldek, Észtország) jelentéstevő.


“A fiatalkori munkanélküliség ma is riasztóan magas Európában. Az MFF felülvizsgálatával több forrást tudunk teremteni. Ezzel a pozícióval megyünk a Tanáccsal tárgyalni. Az EP a volt biztosok juttatásaiból 20%-ot visszatart, amíg nem készülnek el a szigorúbb összeférhetetlenségi szabályok. Oda csapunk, ahol legjobban fáj - a pénztárcájukra” - tette hozzá Indrek Tarand (Zöldek, Észtország) jelentéstevő.


Az EP álláspontját összefoglaló állásfoglalást 446 szavazattal 184 ellenében 60 tartózkodás mellett fogadták el.  


Fiatalok, munkahelyek, növekedés


A képviselők további 1.5 milliárd euró összegű kötelezettségvállalási előirányzatot bocsátanak az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezés rendelkezésére.


Az EP emellett teljes mértékben ellensúlyozza az infrastrukturális beruházásokat szolgáló Európai Összekapcsolódási Eszköz és a kutatási projekteket finanszírozó Horizont 2020 vonatkozásában javasolt valamennyi csökkentést. A képviselők itt a tervezet költségvetéshez képest összesen 1.2 milliárd euróval növelik a kötelezettségvállalásokat. Az ilyen fontos uniós programok megfelelő kiegészítő finanszírozásáról a többéves pénzügyi keret félidős felülvizsgálata keretében kell dönteni - olvasható az állásfoglalásban.


Menekültek és a migrációs válság


A Törökországgal kötött megállapodás és a menekültválság kezelésére használt egyéb ideiglenes eszközök nem szívhatnak el forrásokat a meglévő uniós külső fellépésektől, többek között a fejlesztési politikától sem - szögezik le a képviselők. Erősen kérdéses, hogy a harmadik országokban végrehajtandó projektekre elég pénz jut-e a mostani menekültügyi és migrációs válságban.


Az EP ezért a Tanács által végrehajtott minden csökkentést visszaállítja és a 2016-os szinten tartja a szomszédságpolitika földközi-tengeri térségre és humanitárius segélyekre szánt sorait.


Mezőgazdaság


Az EP a tejágazatot sújtó válság, különösen az orosz embargó hatásainak kezelésére 600 millió euróval a költségvetési tervezetben szereplő szint fölé emeli a mezőgazdasági előirányzatokat.


Kultúra


Az EP a fentieken felül több forrást biztosít kultúrára; többek között 10 és 13 millió euróval növeli a média alprogram, illetve a multimédiás projektek költségvetését.


Következő lépések


A plenáris ülés után kezdődnek az EP és a Tanács közötti háromhetes „békéltető” tárgyalások. A megállapodást a decemberi strasbourgi ülés szentesíti. Ha nem sikerül megállapodásra jutni a tárgyalások során, a Bizottságnak új javaslattal kell előállnia.


Eljárás: költségvetés


Magyar képviselői hozzászólások


Szanyi Tibor (S&D, MSZP): A néppárti többségű európai intézmények nem nyúlhatnak ismét a megszorítás eszközéhez. Gazdaságélénkítés, munkahelyteremtés és a fiatalok támogatása nélkül ugyanis csak egy helyben toporgunk. A forrásokat például a fiatalok esetében sem elaprózva, hanem olyan programokra kell felhasználni, melyek már bizonyítottak és hatékonyak, mint a szocialista eredetű Ifjúsági Garanciaprogram.

 

Molnár Csaba (S&D, DK): Az elmúlt hat év után nem meglepő, hogy külön OLAF főosztály foglalkozik a Fidesz korrupciós ügyeivel. Az OLAF látja azt a munkát, amit a független magyar igazságszolgáltatásnak kéne, miközben a Fidesz zsebeit tömi. Ahhoz, hogy az OLAF minden fideszes korrupciós ügyet feltárhasson, a csalás elleni hivatal költségvetésének drasztikus növelésére van szükség 2017-ben. Szégyen, hogy a városok és falvak fejlesztése helyett, erre kell többet áldoznunk.


Balczó Zoltán (független, Jobbik): Az Európai Unió 2017-es költségvetését meghatározza a hét éves pénzügyi keret kalodája. Ennek összege reálértékben 4,5%-kal csökkent az előző ciklushoz képest, ezen belül a számunkra legfontosabb kohéziós alapok 8,4%-kal. Mindennek következményeként a leszakadás a centrum és a periféria országai között jövőre is tovább fog nőni, ez pedig elfogadhatatlan.